Iga Swiateková
Iga Swiateková s trofejou (Foto: TASR/AP - Christophe Ena)

Z poloprofíčky grandslamová šampiónka: 19-ročný poľský zázrak prevalcoval konkurenciu a v Paríži prepísal históriu

PARÍŽ – Ešte pred týždňom si Iga Swiateková nebola istá, či sa bude tenisu venovať dlhodobo, alebo pôjde študovať na univerzitu. Dnes je 19-ročná Poľka grandslamová šampiónka.


Prepísala históriu

Stala sa rebríčkovo najnižšie postavenou hráčkou, ktorá vyhrala Roland Garros, a tiež najmladšou od roku 1992, keď sa tešila osmenásťročná Monica Selešová. Senzačným triumfom na parížskej antuke na seba strhla veľkú pozornosť a svetové médiá rozoberajú jej fantastickú jazdu pod Eiffelovou vežou.

„Je to skúsenosť, ktorá vám zmení život. Absolútne som to nečakala, je to neskutočné, bláznivé,“ povedala Swiateková po dominantnom finálovom triumfe 6:4, 6:1 nad turnajovou štvorkou, Američankou Sofiou Keninovou. Historicky prvá poľská grandslamová šampiónka v Open ére neprehrala na celom turnaji ani jeden set, čo sa naposledy podarilo Belgičanke Justine Heninovej v roku 2007.Video: Roland Garros

Poland Garros

Swiateková po osemfinálovom víťazstve nad bývalou víťazkou Roland Garros a jednou z favoritiek turnaja Rumunkou Simonou Halepovou pred médiami priznala, že sa rozhoduje o svojej ďalšej budúcnosti. „Keď sa prebojujem v rebríčku do top 10 a budem hrať o prvenstvá na Grand Slamoch, tak bude mať tenis prednosť. Ak by som sa dlhšie hýbala okolo stovky, tak by som išla radšej študovať na univerzitu,“ povedala podľa BBC pred týždňom. Po triumfe na parížskej antuke má už o budúcnosti asi jasno, tenisové osobnosti jej predpovedajú veľkú budúcnosť. Niektorí jej krajania vtipne premenovali turnaj v Paríži na „Poland Garros.“

Video: Roland Garros

Swiateková je zo športovej rodiny, jej otec Tomasz je bývalý veslár a v roku 1988 reprezentoval Poľsko na olympijských hrách v Soule. „Dal mi všetko. Naučil ma, ako byť dobrou profesionálkou. Neustále mi prízvukoval, aby som si verila,“ ďakovala otcovi po finále.Má dar od Boha

Sympatická poľská tenistka ako jedna z mála hráčok na okruhu WTA zamestnáva v tíme aj svojho vlastného psychológa. Má rada matematiku a miluje rockovú hudbu. Medzi jej obľúbené kapely patrí Guns N‘ Roses. Pred zápasmi sa tradične naštartuje hitom tejto kapely „Welcome to the jungle.“ Ako mladá začínala s plávaním, ale postupne presedlala po vzore staršej sestry na tenis. Raketu chytila do ruky prvýkrát ako štvorročná a od začiatku bolo vidieť, že je talentovaná. „Má dar od Boha a navyše je obklopená správnymi ľuďmi,“ povedal pre denník Przeglad Sportowy jej bývalý tréner Artur Szostaczko.

Iga Swiateková
Iga Swiateková s trofejou (Foto: TASR/AP – Christophe Ena)Z poloprofíčky šampiónka

Debut na Roland Garros absolvovala Swiateková minulý rok, vtedy sa ešte pasovala s domácimi úlohami, štúdium ukončila až tento rok. „Fungovala na poloprofesionálnej báze, pretože chodila do školy. Nemala žiadny špeciálny program, fungovala ako bežný žiak,“ povedal pre BBC jej tréner Piotr Sierzputowski: „Tenis nebol jej najdôležitejšou vecou v živote. Tréningy som musel plánovať na siedmu ráno, pretože potom išla do školy.“ Jej život sa po triumfe na Grand Slame asi zmení. Už počas jej skvelej jazdy na turnaji priznala, že si musela vypnúť telefón.

Swiateková zinkasovala za parížsky triumf prémiu 1,6 milióna eur a do svetového rebríčka WTA si pripísala 2000 bodov. V jeho pondelňajšom vydaní poskočí z 54. na 17. miesto.

Zdroj: TASR

About Majo Malinovský

Check Also

Novak Djokovič

VIDEO Úspešný vstup Djokoviča vo Viedni: Jeho krajan mu však nič nedaroval

VIEDEŇ – Najvyššie nasadený srbský tenista Novak Djokovič postúpil do 2. kola dvojhry na turnaji …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

2 × three =