Home Najdôležitejšie Wimbledonské vysvedčenie: jasní víťazi a krásne príbehy

Wimbledonské vysvedčenie: jasní víťazi a krásne príbehy

by Marek Vaňous

BRATISLAVA – Tenisová univerzita s názvom Wimbledon má za sebou kompletné dva týždne vyučovania. Poďme sa teda pozrieť na to, kto uspel a kto prepadol.

Roger Federer

Po Federerovej spanilej jazde sa zo všetkých strán chrlia chválospevy a ako je u Švajčiara zvykom, aj zástup čísel dokazujúci jeho výnimočnosť. Fanúšikovia v nich, samozrejme, nezabúdajú hľadať symboliku typu „muž narodený 8.8. získava rekordný 8. Wimbledon,“ prípadne „pri svojej 19. účasti v londýnskej časti SW19 je z toho 19. grandslamový titul,“ alebo „Federer potvrdzuje, že je historická 1-ka kariérnym víťazstvom číslo 1111“.

Sú to však iné čísla, ktoré zo Švajčiara robia tenisového boha. Ako iba druhý hráč v „Open ére“ nestratil na najprestížnejšom turnaji sveta ani set a celkovo prišiel iba o 4 svoje podania. Tesne pred 36. narodeninami sa stal najstarším víťazom wimbledonskej histórie a na veľkých turnajoch v sezóne 2017 ešte stále neprehral ani zápas. Roger aj naďalej potvrdzuje, že v jeho prípade je aj vek iba číslo.

Známka: 1*

Marin Čilič

Po US Open 2014 neexistuje človek, ktorý by pochyboval o Čiličových schopnostiach. Keď sa rozbehne, dokáže prevalcovať kohokoľvek. Aj preto bol po dobrých výsledkoch na antuke a skvelej trávnatej príprave považovaný za čierneho koňa Wimbledonu. A predpovede dokonale naplnil.

Marin má však ešte jednu známejšiu vlastnosť. „Je obrovský dobrák,“ hovoria o ňom kolegovia a hoci to je myslené ako kompliment, na kurte to viacerí tenisoví odborníci prekladajú skôr ako „chýba mu vražedný inštinkt a schopnosť zvládať tlak“. Práve to ukázalo aj včerajšie finále. Áno, Marin mal zdravotné problémy, ale to nie je v grandslamovom finále (po 6 zápasoch na 3 víťazné sety) nič výnimočné. Kým Federer vybojoval januárovú austrálsku vojnu proti Nadalovi aj s natiahnutým stehenným svalom, Čilič sa na centrálnom kurte All England Clubu úplne rozložil. Otvorený „pavúk“ využil dokonale, do súboja o najcennejšiu tenisovú trofej sa dostal vlastnými zbraňami a absolútne zaslúžene. Ale tak, ako nedotiahol vedenia 2:0 na sety vlani proti zranenému Rogerovi alebo na konci roka v kľúčovom zápase Davis Cupu s del Potrom, takisto nezvládol ani ďalší životný moment.

Známka: 2-

Gilles Müller

„Popoluškovský“ príbeh luxemburského hrdinu je oživením celej tejto sezóny. Najlepší juniorský tenista svojej generácie čakal na svoj prvý „dospelácky“ titul do takmer 34 rokov a hneď pribalil aj druhý nasledovaný wimbledonským štvrťfinále. Jeho päťsetové maratóny a hlavne supervýkon proti Nadalovi ostanú tenisovým fanúšikom ešte dlho v pamäti. Spolu s Mischom Zverevom je živým dôkazom, že štýl servis-volej ešte nepatrí do minulosti a presne ako Federer dokazuje, že sny sa dajú plniť v každom veku. Keby mu proti Čiličovi neboli došli sily, pokojne mohol snívať až do nedele.

Známka: 1-

Benoit Paire

Nestáva sa často, že tento Francúz dostáva pozitívne hodnotenie. Túto jedinečnú možnosť preto musím využiť. Benoit za celý turnaj (navyše ten, ktorý podľa vlastných slov neznáša najviac zo všetkých na tour) nezlomil jedinú raketu a nedostal pokutu. Od prvého kola hral výborný koncentrovaný tenis a opäť všetkým pripomenul, že pokiaľ udrží hlavu na správnom mieste, môže patriť medzi najlepších na svete. Obrovská jednotka za prístup!

Známka: 1

Rafael Nadal

Pomalšia tráva dávala Rafovi ideálnu šancu vyťažiť z top formy a zvýšiť tlak na Federera v debate o najlepšom hráčovi všetkých čias. Aj tento ročník však jasne ukázal, prečo Španiel od roku 2011 neprešiel cez štvrté kolo. Za všetko stačí spomenúť postavenie tri metre za základnou čiarou na riterne. Krajší darček Gilles Müller ani dostať nemohol. Na tour nie je veľa hráčov, ktorí majú takú kombináciu uhlu pri servise von a bomby na „téčko“ a Španiel tým bol celý zápas trestaný. Proti štýlu servis-volej totiž nestačí lopty iba vrátiť do hry. Aj v dnešnej dobe pomalej trávy je na nej nutné hrať aktívne, variabilne, jednoducho inak a pokiaľ to Nadal nepochopí, tretí wimbledonský titul do zbierky zrejme nepridá.

Známka: 3

Bernard Tomič a spol.

Tisícky tenistov po celom svete snívajú o wimbledonskom štarte. Dostať aspoň jednu šancu zahrať si na posvätnej tráve, hoci aj na tom najmenšom kurte. Tento rok by sa dalo nájsť hneď niekoľko adeptov, ktorí im mohli miesto pustiť. Veľmi nerád sa púšťam do hodnotenia zranení, pretože je to citlivá téma a každý prípad treba posudzovať individuálne. Wimbledon 2017 však priniesol až príliš veľa skrečov tesne po rozohraní zápasov prvého kola. Teda presne v čase, keď sú prize money vo vrecku a fanúšikovské peniaze vyhodené von oknom.

To v prípade Bernarda Tomiča by diváci skreč možno aj privítali. Aj on si (ako sám na tlačovke potvrdil) prišiel iba po výplatu, ale duel si odchodil celý. Napriek jeho obrovskému údivu nasledovala mastná pokuta a verme, že aj tá pošle jasný signál. Tenis je šport pre fanúšikov a pokiaľ nie si dostatočne fit alebo motivovaný, aby si im mal čo ponúknuť, zostaň doma.

Známka: 5

Garbine Muguruzová

Priznám sa, pred turnajom som Španielku nemal ani v mojej top 5. Nie, žeby na to nemala, ale až v príliš veľa ohľadoch mi pripomína takého Stana Wawrinku. Veľmi pomaly sa rozbieha a pri súčasnej vyrovnanej tour to často znamená rýchly koniec. Navyše, od vlaňajšieho triumfu na Roland Garros nehrala ani jedno finále. Podobne ako Stan sa však dokáže výborne skoncentrovať na tie najdôležitejšie podujatia a keď raz získa sebavedomie, je takmer nezastaviteľná.

A potom je tu jeden hlavný rozdiel oproti hviezdnemu Švajčiarovi. Garbine dokonale sedí trávnatý povrch a posledné dva týždne naplno ukázali jej potenciál. Konečne opustila základnú čiaru. Obzvlášť v semifinále proti Magde Rybárikovej predviedla, že sa dokáže prispôsobiť konkrétnej súperke a Slovenku vôbec nepustila k svojej hre. Výkon, ktorý predviedla v posledných dvoch zápasoch, obzvlášť v tom najdôležitejšom proti Venus, hraničil s dokonalosťou. Muguruzová má stále iba 23 rokov a pokiaľ sa naučí predvádzať podobný tenis pravidelne, vrátane menších turnajov, sestry Williamsové môžu mať plnohodnotnú nástupkyňu.

Známka: 1

Venus Williamsová

Ako sa píše v slovníkoch: „pozri poslednú vetu v odstavci Roger Federer“. V 37 rokoch si zahrať dve grandslamové finále za 6 mesiacov, to nepotrebuje ďalší komentár. Žiaľ, Američanka v obidvoch narazila na nehrateľné súperky. Držať krok so svojou o 14 rokov mladšou verziou bolo v sobotu nemožné, ale na Venusinom prístupe to vôbec nič nemení. „Som presvedčená, že budem mať ďalšie šance,“ povedala v rozhovore po zápase a hoci tribúny vybuchli smiechom, ona to myslela úplne vážne. Pokiaľ bude hrať takto aj naďalej, ďalšia šanca môže prísť už o pár týždňov na US Open.

Známka: 1-

Magdaléna Rybáriková

O novej tenisovej hrdinke sa toho v posledných dňoch popísalo viac než dosť. Pre všetkých Slovákov to bola absolútne nečakaná a o to krajšia náplasť na cyklistické či atletické rany. Magda stelesňovala presne to, čo väčšina ľudí v našej krajine cíti pri takmer každom zápase v každom športe. Súboj Dávida s Goliášom. Nikto s ňou takto ďaleko nepočítal. Aj vďaka žrebu však dostala jedinečnú šancu a chopila sa jej na sto percent. Zvládla ťažký súboj s Karolínou Plíškovou a dokázala naňho nadviazať bez ohľadu na to, či bola favoritka ona alebo dáma na druhej strane. V tenise sa vždy hovorí „ber to krok po kroku“. Presne takýmto prístupom si Magdaléna Rybáriková dokráčala od najťažšieho obdobia svojej kariéry až na 33. miesto sveta a hlavne naspäť do sŕdc slovenských fanúšikov.

Známka: 1

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

9 + 14 =