Home Roland Garros Strhujúca bitka v parížskom osemfinále korisťou Wawrinku

Strhujúca bitka v parížskom osemfinále korisťou Wawrinku

by Dominika Mikušiaková

PARÍŽ – Stan Wawrinka, nasadený ako dvadsiaty štvrtý, zdolal vo 4. kole grandslamového Roland Garros turnajovú šestku Stefanosa Tsitsipasa po setoch 7:6(6), 5:7, 6:4, 3:6, 8:6.

Zápas od úvodu sľuboval vyrovnanú bitku. V prvom sete boli obaja hráči pri vlastnom podaní neomylný, dospel tak do tajbrejku. V ňom ukázal pevné nervy švajčiarsky tenista, ktorý ho ovládol najtesnejším spôsobom.

V druhom dejstve sa Grék ujal vedenia 2:0, o výhodu však prišiel. V ôsmom geme išiel Tsitsipas opäť do brejku, set však následne dopodávať nedokázal. Za stavu 5:4 mal v maratónskom geme dovedna päť setbalov, ani jeden z nich v zisk setu nepremenil. Napokon sa predsa len v závere radoval, keď za stavu 6:5 premenil svoju v poradí šiestu príležitosť.

V treťom sete aténsky rodák nepremenil niekoľko šancí na príjme, čo sa mu vypomstilo v siedmej hre, keď sám o servis prišiel. Švajčiar síce za stavu 5:3 nepremenil dva setbaly, po zmene strán však set skúsene dopodával.

Úvod štvrtého dejstva patril opäť Grékovi, ktorý sa ujal vedenia 3:0. Následne síce prišlo z jeho strany zaváhanie na podaní, v šiestom geme sa však opäť dokázal presadiť na príjme a záver si postrážil. Vynútil si tak rozhodujúci set.

V ňom strhujúce tenisové divadlo pokračovalo. Ako rozhodujúca sa ukázala efektivita na brejkbaloch. Tsitsipach ich mal dovedna osem, ani jeden však nedokázal využiť. Wawrinka si vypracoval iba dve takéto šance, obe až v samom závere za stavu 7:6. V poradí druhú dokázal víťazným bekhendom premeniť a raduje sa tak z postupu do štvrťfinále.

• zápas trval 5 hodín a 9 minút
  • Tsitsipas získal o jeden fiftín viac ako jeho súper (195:194)
  • na sieť sa vybral až 74-krát, uspel 50 prípadoch
  • obaja hráči zahrali viac víťazných úderov ako nevynútených chýb
  • Wawrinka postúpil do štvrťfinále grandslamu presne po dvoch rokoch

Vo štvrťfinále sa Švajčiar stretne so svojím krajanom Rogerom Federerom, ktorý dnes svoj zápas s Leonardom Mayerom zvládol v troch setoch.