Home Audio/video VIDIEO Kuriózny predčasný koniec zápasu amerického favorita: Nesnažil si sa vyhrať zápas!

Steve Johnson

SOUL – Iba 20-ročný talent českého tenisu Dalibor Svrčina na challengerovom podujatí v juhokórejskom Soule po bombardérovi Eubanksovi zaskočil aj ďalšieho amerického favorita.

Osemfinálový súboj v Soule prekvapivo nezvládol bývalý 21. hráč sveta Steve Johnson, ktorý sa s challengerovým podujatím rozlúčil po veľmi kurióznom závere.

Svrčina vstúpil do súboja s turnajovou sedmičkou s veľkým odhodlaním a odmenou mu bol hladko získaný prvý set, v ktorom Johnson s aktuálne 218. hráčom sveta za 35 minút dokázal uhrať len dve hry. Skúsenejší Američan na rýchly brejk 20-ročného súpera odpovedal v druhom sete sériou štyroch získaných hier po sebe a po triumfe 6:3 si vynútil rozhodujúce dejstvo.

To síce po dvoch maratónskych hrách a udržaných podaniach prinieslo vyrovnaný stav 1:1, ale od neho už hry získaval len český mladíček a skúsenejší americký favorit to pochopiteľne znášal veľmi ťažko.

Frustrovaný americký favorit

Aj keď víťaz štyroch turnajov na okruhu ATP celkovo pôsobí dosť vyrovnaným dojmom, počas tohto súboja rozlámal v návale hnevu a a frustrácie niekoľko rakiet, za čo od rozhodcu dostal aj varovanie, to ale nebolo od Američana ani zďaleka všetko…

Za pomerne vyrovnaného stavu 1:2 a 15:30, kedy sa lámal prakticky celý zápas, pokazil Johnson jeden úder a po následnej demolácii ďalšej rakety inkasoval od rozhodcu trestný bod a brejk Svrčinu tak prišiel ľahšie, ako si možno mladý Čech predstavoval.

Frustrovaný deblový bronzový medailista z Ria následne pôsobil absolútne odovzdaným dojmom, keď robil jednu nevynútenú chybu za ďalšou a razom prehrával už hrozivo 1:5!

Kurióznym záverom bol posledný gem stretnutia, ktorý sa ani nedočkal regulérneho dohratia. Po ďalšom z mnohých vypustených riternov postrestal rozhodca Johnsona trestnou hrou za neprofesionálny prístup k zápasu a teda predčasne odpískal koniec duelu.

Nesnažil sa vyhrať zápas

Napriek tomu, že na kurte Američan pôsobil odovzdaným dojmom a predčasný koniec sa zdal byť jeho vykúpením, po kontroverznom verdikte rozhodcu vybuchol: “Robíš si zo mňa srandu? To si nemohol nechať dohrať dve výmeny?“ kričal nahnevaný Johnson a dočkal sa aj odpovede: “Ja pravidlá nevymýšľam, Steve. Nesnažil si sa vyhrať zápas.“

Johnson kontroval tým, že dohrával so zraneným kolenom: “Za celú svoju kariéru som neskrečoval jediné stretnutie a neviem, prečo by som s tým mal začínať práve teraz. Keby si zápas takto ukončil za stavu 1:0, tak to ešte pochopím, ale prečo dve lopty pred koncom?“

Ale rozhodca trval na svojom a pripomenul aktuálne 115. hráčovi sveta platné pravidlá: “Nie je to od teba profesionálne. Jednoducho nie je. Nechcel som to urobiť, ale také sú regule.“

20-ročný český talent po vyradení dvoch amerických favoritov v Soule čaká challengerové štvrťfinále na tvrdom povrchu, ktoré si zahrá po dlhých 14 mesiacoch. Jeho súperom v piatok bude čínsky 135. hráč sveta I-ping Wu.