Alexandr Dolgopolov, Ukrajina, Vojna
Alexandr Dolgopolov bojuje na Ukrajine proti ruskej agresii (Foto: Instagram - Alexandr Dolgopolov)

VIDEO+FOTO Bývalý trinásty hráč sveta vo vojne vypálil už tisícky nábojov: Všetci Rusi budú eliminovaní a celí sa domov nevrátia!

KYJEV – Na okruhu ATP zarobil milióny len na prize money, ale pohodlie a luxus, ktorý si môže bývalý trinásty hráč sveta dovoliť, už dávnejšie vymenil za zákopy a boj na fronte.


Ukrajinský tenista Alexandr Dolgopolov podobne ako jeho niekdajší reprezentačný kolega Sergej Stachovsky neváhal a so zbraňou v ruke sa vydal na pomoc v boji proti agresorom z Ruska.

FOTO Konflikt Stachovského s hviezdnymi srbskými tenistami: Lepšie byť klaunom na Instagrame ako platenou ruskou ku*vou

Dolgopolov po vypuknutí ruskej invázie na Ukrajinu zamieril z Turecka do svojej rodnej vlasti a zapojil sa do ozbrojenej obrany. Nedávno sa rodák z Kyjeva vrátil priamo z frontu blízko Chersonu a o svojich zážitkoch v zákopoch sa rozhovoril v rozhovore pre britský denník Daily Mail.Myši všade navôkol

„Bol som na mieste, kde všade behali myši. Nikde nebol žiadny záchod, len diera v zemi. Žiadna teplá voda. Bola to dedina, ktorú už skoro všetci ľudia opustili, bola tam len jedna staršia dáma, ktorá nám nosila hroznové víno. Nebola to práve komfortná zóna. Odtiaľ sme potom vyrážali na front na našu misiu,“ rozrozprával sa už vo svojom rodisku Dolgopolov.

Primárnou úlohou 34-ročného už bývalého tenistu je funkcia operátora dronu v jednotke spadajúcej pod ukrajinskú rozviedku. Dolgopolov na sociálnych sieťach častokrát prináša fotografie či videá zachytávajúce násilie, ale obrana rodnej krajiny a hrozivé činy a zverstvá ruských agresorov znamenajú, že s okupantami nemá žiadne zľutovanie.

Tenis ho dobre pripravil

Vo vojne mu podľa jeho vlastných slov pomáhajú aj skúsenosti z tenisu: „Tenis ma veľmi dobre pripravil. Viem rýchlo premýšľať, vyhodnocovať situáciu, fungovať v strese a pod tlakom, veľmi nepanikárim. Som celkom adaptabilný. Najskôr ste zo všetkého v šoku, ale potom sa snažíte upokojiť a robiť to, čo musíte.“ Vďaka tenisu sa podľa vlastných slov aj rýchlo a ďaleko naučil hádzať gránatmi, čo na fronte využíva.

Dostáva sa aj do priameho boja

K zbrani ho priviedla až invázia Ruska, dovtedy podľa vlastných slov nikdy ani nestrieľal, teraz už vystrelil tisícky nábojov: „Špecializujeme sa na výzvedné úlohy, ale dostávame sa aj do priameho boja. Máme mínomety, drony a rôzne ďalšie druhy zbraní, ktoré môžu naozaj ublížiť bez toho, aby ste protivníkovi videli do tváre. My ich vidíme a strieľame ich z diaľky, do priameho kontaktu sa dostaneme len, keď potrebujeme niečo oslobodiť alebo obsadiť nové pozície,“ priblížil svoje už pomerne bohaté skúsenosti z frontu.„Moja jednotka sa zúčastnila bojov v Chersonskom regióne, pretože sme mali za úlohu zabrať určité územie. Už sa tak ľahko nevydesím. Nad hlavami lietajú lietadlá, páli sa z mínometov. Zvyknete si na to a snažíte sa zostať nažive,“ dodal s ľadovým pokojom Dolgopolov, podľa ktorého Ukrajine k definitívnemu vytlačeniu Ruska z Ukrajiny chýba len viac zbraní.

Chýbajú im zbrane, Rusi sa domov celí nevrátia

„Neviem, kedy to celé skončí, otázkou je len to, kedy dostaneme viac zbraní, aby sme zvyšok krajiny oslobodili. Sme lepší bojovníci a bránime svoj domov. Výhoda je na našej strane, ale zbraní stále nemáme dosť. Máme ale ľudí a máme vôľu,“ zanalyzoval súčasnú situáciu na Ukrajine.

Dolgopolov po škandále vyvedenej ženy s ukrajinskou vlajkou vyzýva k rebélii: Skúste to spraviť znovu!

„Všetci Rusi, ktorí prišli na Ukrajinu bez pozvania, budú eliminovaní a nevrátia sa celí,“ uviedol nedávno na sociálnej sieti, kde pravidelne pridáva zábery zo situácií na fronte a s ruskými vojakmi nemá žiadne zľutovanie.Stotožňuje sa s iniciatívou Hašeka a Wimbledonu

Dolgopolov tiež kvitoval iniciatívu českej hokejovej legendy Dominika Hašeka, ktorý otvoreným listom apeloval na NHL a tenisové okruhy ATP a WTA, aby aj ony vylúčili Rusov z medzinárodnej športovej scény, čo sa stretlo s množstvom negatívnych ohlasov.

Dominik Hašek napísal list ATP aj WTA: Tentokrát s ním oboznámim aj verejnosť!

Bývalá ukrajinská svetová trinástka, ktorá vlani ukončila svoju tenisovú kariéru, ocenila aj radikálne rozhodnutie Wimbledonu o zákaze štartu hráčov z Ruska a Bieloruska, za čo ale londýnsky grandslam dostal pokutu: „Tenis robí v tomto prípade veľmi zlú robotu. Len Wimbledon sa zachoval správne, rovnako ako mnoho ďalších športov. Som jednoznačne za zákaz štartu Rusov. Toto rozhodnutie samozrejme na vojne nič nezmení, ide len o to ukázať silnú reakciu sveta,“ uviedol Ukrajinec, ktorý sa na fronte stretáva aj so svojim kamarátom a niekdajším reprezentačným kolegom Stachovským.

Zdroj: ts, Instagram a Twitter Alexandr Dolgopolov

About Majo Malinovský

Check Also

Novak Djokovič, ATP Dubaj

Tsurenkovej kouč páli do Djokoviča: Otvorene a hlúpo podporuje Rusov!

Tréner Lesie Tsurenkovej Nikita Vlasov obviňuje Novaka Djokoviča z toho, že podporuje Rusov. Otvorene a …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

14 + fifteen =