Home Audio/video VIDEO Suverénny vstup nestačil: Rekordná Serena si na US Open o ďalší grandslamový titul nezahrá

Serena Williamsová

NEW YORK – Vo finále tenisového grandslamového turnaja US Open sa stretnú Japonka Naomi Ósaková s Bieloruskou Viktoriou Azarenkovou. Štvrtá nasadená Osaková zdolala vo štvrtkovom semifinále domácu dvadsaťosmičku Jennifer Bradyovú 7:6 (1), 3:6, 6:3. Azarenková zaskočila tretiu nasadenú Serenu Williamsovú, keď zvíťazila 1:6, 6:3, 6:3.

Tridsaťosemročná Williamsová živila nádej na svoj 24. grandslamový titul, no v zápase proti nenasadenej Azarenkovej jej vyšiel iba prvý set. V ňom Azarenková premenila iba jediný servis a spravila až desať nevynútených chýb. V ďalšom priebehu sa však karta obrátila. Bieloruska zlepšila servis a dokázala eliminovať chyby, keď v ďalších dvoch setoch pridala dovedna iba sedem nevynútených. V druhom sete zlomila prvýkrát podanie súperky v piatej hre, následne odvrátila brejkbal a vyrovnala na 1:1. V záverečnom dejstve rozhodli chyby Williamsovej, spravila ich dvakrát viac ako Azarenková, tá získal brejkla Američanku hneď v druhej hre a s prehľadom doviedla duel do víťazného konca.

Viktoria Azarenková
Viktoria Azarenková (Foto: TASR/AP – Seth Wenig)

Frustrujúci koniec pre Serenu

“Je to frustrujúce. Mnohokrát som zažila ten pocit, keď som si myslela, že som mohla spraviť viac, dnes cítim, že som spravila dosť,” povedala sklamaná Williamsová podľa agentúry AFP.

Serena Williamsová a Viktoria Azarenková
Serena Williamsová a Viktoria Azarenková (Foto: TASR/AP – Seth Wenig)

Chce inšpirovať všetky ženy

Bývalá svetová jednotka Azarenková sa predstaví v grandslamovom finále po siedmich rokoch. Postup do jej tretieho finále vo Flushing Meadows ju môže tešiť o to viac, že Williamsovú zdolala na veľkom turnaji po prvý raz v kariére. “Dúfam, že týmto inšpirujem všetky ženy, aby išli za svojimi snami. Myslím si, že každý môže robiť v živote viac ako jednu vec. Ja som matka, ale tiež tenistka a na kurte bojovníčka. Chcem si plniť sny, aby som ukázala smer môjmu dieťaťu. Verím, že to dokážu všetky ženy na svete,” vyhlásila po zápase Azarenková. O tretí titul na podujatí veľkej štvorky a premiérový z New Yorku zabojuje proti Naomi Ósakovej.

Ósaková Bradyovú ďalej nepustila

Japonka vstúpila do zápasu ako favoritka, no v prvom sete jej Bradyová nedala nič zadarmo, v siedmej hre mala na dosah brejkbal, no Ósaková ho dokázala odvrátiť. Obe hráčky si držali servis až do tajbrejku, v ktorom Američanka zaváhala a získala jediný bod. V druhom polčase pokračoval vyrovnaný priebeh, obe tenistky ťažili zo servisu, napokon mala viac šťastia Bradyová, ktorej sa podarilo získať brejkbal na 5:3 a následne ho potvrdila – 1:1. V tretej časti hry Ósaková zvýšila tempo a súperku prvýkrát v zápase prekonala vo víťazných úderoch a postupne si vypracovala vedenie 4:1, ktoré už nepustila.

Naomi Ósaková
Naomi Ósaková (Foto: TASR/AP – Frank Franklin II)

Bavila som sa

“Úprimne, bavila som sa. Kvalita súperiek v tejto fáze z toho robí zážitok. Niekedy mám pocit, že nemám šancu, súperky ma tlačia, ale to ma núti dať do toho vždy všetko. Možno ak by som sa lepšie sústredila, bolo by to iba na dva sety,” citoval Ósakovú web WTA.

Napriek vypadnutiu sa 25-ročná Bradyová tešila z najväčšieho kariérneho úspechu: “Myslím si, že môžem byť na seba hrdá. Podávala som konzistentné výkony v každom zápase. Na turnaji som mala jediný cieľ, bojovať o každú loptičku, to som splnila, takže sa nemám za čo hanbiť.”

Šanca na ďalší grandslamový titul

Ósaková má šancu získať svoj tretí grandslamový titul, druhý z US Open (2018) a môže si napraviť chuť z turnaja Western & Southern Open, kde musela odstúpiť pred finále pre zranenie. Pre dvadsaťdvaročnú hráčku to bude tretie grandslamové finále za tri roky: “Moje myslenie sa kompletne zmenilo, za ten čas som sa veľmi veľa naučila, ja vďaka pádom. Teraz som mentálne silnejšia, som zvedavá, ako dopadne finále.”

Naomi Ósaková (Jap.-4) – Jennifer Bradyová (USA-28) 7:6 (1), 3:6, 6:3, Viktoria Azarenková (Biel.) – Serena Williamsová (USA-3) 1:6, 6:3, 6:3