Home Audio/video VIDEO Strhujúci finálový triler na US Open: Neuveriteľné zmŕtvychvstanie favorizovaného Thiema!

Dominic Thiem

NEW YORK – Rakúsky tenista Dominic Thiem sa stal víťazom mužskej dvojhry na US Open a získal prvý grandslamový titul v kariére.

Napodobnil legendárneho Mustera a prepísal históriu

Vo finále zdolal ako turnajová dvojka nasadenú päťku Nemca Alexandra Zvereva po päťsetovej dráme a impozantnom obrate 2:6, 4:6, 6:4, 6:4, 7:6 (6). Thiem je druhý rakúsky singlový grandslamový šampión po Thomasovi Musterovi, ktorý v roku 1995 nenašiel premožiteľa na Roland Garros v Paríži.

Rodák z Wiener-Neustadtu je zároveň prvý nový grandslamový singlový víťaz od septembra 2014, keď na US Open nenašiel premožiteľa Chorvát Marin Čilič. Thiem prehrával 0:2 na sety, v rozhodujúcom 3:5 a Zverev mal výhodu podania. Rakúšanovi sa však podarilo otočiť nepriaznivý vývoj, čo sa vo finále US Open naposledy podarilo v roku 1949 Panchovi Gonzalesovi v americkom derby s Tedom Schroederom.

Na štvrtý pokus to konečne vyšlo

Thiem uspel v grandslamovom finále na štvrtý pokus. V januári na Australian Open prehral so svetovou jednotkou Srbom Novakom Djokovičom v zápase, v ktorom viedol 2:1 na sety. Vlani a predvlani nestačil v rozhodujúcom súboji na Roland Garros na Španiela Rafaela Nadala. Z New Yorku si odnáša prémiu 3 milióny USD a 2000 bodov do svetového rebríčka ATP. Pre Zvereva to bola v New Yorku premiérová finálová účasť na niektorom z podujatí veľkej štvorky.

Famózny vstup Zvereva

Zverev vstúpil do finálového duelu impozantne, v treťom i siedmom geme prelomil Thiemovo podanie a úvodný set získal jasne vo svoj prospech. Nemec ťažil z výborného servisu a skvelého pohybu po dvorci. Rakúšanovi naopak vôbec nevychádzalo prvé podanie, pri dlhších výmenách kopil nevynútené chyby. Na dvorci pôsobil unaveným dojmom, bol príliš pasívny, jeho hre chýbali iskra a moment prekvapenia.

V úvodnom geme druhého setu síce Thiem odvrátil brejkbal, za stavu 1:1 však opäť prišiel o servis. V ďalšej hre viedol na príjme 30:0, no Nemca opäť podržal prvý servis  Zverev bol na koni a po ďalšom brejku viedol už 5:1. Thiem v ďalších minútach ožil, odvrátil štyri setbaly a znížil na 4:5, no Zverev si koncovku druhého setu pri vlastnom servise postrážil.

Thiem prebral opraty zápasu

V treťom sete za stavu 1:1 dotiahol Thiem z 15:40 na zhodu, no poľom spravil v jasných pozíciách dve veľké chyby. Rakúšan sa rýchlo zmobilizoval, hneď vzápätí kontroval rebrejkom a vďaka čistému gemu následne otočil na 3:2. Rakúšan začal viac riskovať, snažil sa diktovať tempo. Za stavu 4:4 zvládol ťažký gem pri vlastnom servise a dostal Zvereva pod tlak. Nemec ho nezvládol, po sérii nevynútených chýb prišiel o servis a Thiem znížil na 1:2 na sety.

Zverev začal mať problémy s pohybom, robil priveľa nevynútených chýb najmä z bekhendu, čo bola voda na mlyn Thiema, ktorý v týchto fázach zápasu kazil iba minimum loptičiek. Vo štvrtom sete bol Rakúšan od úvodu lepší hráč, za stavu 4:4 Zvereva brejkol a vynútil si rozhodujúce dejstvo.

Piate dejstvo plné zvratov

Hneď na jeho začiatku zobral Zverevovi servis, Nemec však oplatil rovnakou mincou a bleskovo vyrovnal na 1:1, čo ho výrazne povzbudilo. Za stavu 4:3 Thiema brejkol a išiel podávať na víťazstvo na turnaji, šancu však nevyužil a prišiel o servis. Za stavu 5:4 viedol pri podaní Thiema 30:0. no Rakúšan následne získal štyri fiftíny za sebou, za stavu 5:5 Zvereva brejkol a išiel servovať na víťazstvo v zápase. Nemec si vynútil tajbrejk, no v ňom sa presadil Thiem. Zverec síce odvrátil dva mečbaly a vyrovnal zo 4:6 na 6:6. no za stavu 7:6 využil v poradí tretiu možnosť.

Dominic Thiem (Rak.-2) – Alexander Zverev (Nem.-5) 2:6, 4:6, 6:4, 6:4, 7:6 (6)