Home Audio/video VIDEO Nadal mal opäť na mále: Antukový kráľ bol na lopatkách a čelil mečbalu, ale ukázal srdce šampióna

Rafael Nadal

RÍM – Španielsky antukový kráľ Rafael Nadal si po poriadne dramatickom osemfinále s kanadským súperom Denisom Shapovalovom vybojoval postup do štvrťfinále, kde na Španiela čaká odveta s Alexandrom Zverevom.

Antukový kráľ vstúpil do osemfinále katastrofálne, keď si prehral obidva úvodné podania a na servise Kanaďana neuhral ani jediný fiftín a tak na svetelnej tabuli veľmi rýchlo svietilo hrozivé skóre 0:4. Rafa ale následne ukázal srdce bojovníka, keď vyhral tri gemy po sebe a vrátil sa do zápasu, Shapovalov už ale väčšiu drámu v prvom sete nepripustil a brejkom v deviatej hre uzavrel úvodné dejstvo – 6:3.

V tom druhom sa situácia z úvodu zápasu opakovala ako cez kopirák. Rafa si prehral hneď úvodné podanie a razom prehrával už 0:3. Nadal ale tak ako v prvom sete vzápätí ukázal svoju veľkosť a po obrate na 5:3 sa zdalo, že preberá opraty zápasu pevne do svojich rúk. Druhý set už ďalší brejk nepriniesol a Nadal tak oslavoval po triumfe 6:4.

Aj v rozhodujúcom treťom sete začal lepšie mladý Kanaďan, ktorý sa v štvrtej hre ako prvý dopracoval k brejku a viedol 3:1. Nadal ale okamžite vyhodnotil vážnosť situácie, spozornel a pritlačil na pílu, za čo bol odmenený okamžitým ribrejkom. Nadal stabilizoval podanie a Shapovalov mal na svojom servise čo robiť. V siedmej hre odvrátil brejkbal Rafu, v deviatej vyhral len po zhode a v jedenástej mal Nadal na rakete dokonca tri brejkbaly, ale ani jeden z nich nevyužil a následne mohol pykať. Shapovalov mal totiž v dvanástej hre na podaní antukového kráľa na rakete mečbal, ale nevyužil ho a po dlhej hre rozuzlenie zápasu priniesol až tajbrejk.

V tom potvrdil skúsenejšie ruky španielsky antukový kráľ, ktorý vyhral 7:3 a po zhruba tri aj polhodinovej osemfinálovej bitve zdvihol ruky nad hlavu. Nadal tak v boji o semifinále može Nemcovi Zverevovi odplatiť nedávnu prehru z madridského štvrťfinále, pri ktorej neuhral ani set (4:6, 4:6). Ten v troch setoch vyradil Japonca Nišikoriho.