Čchung Hjeon (Foto: TASR)

VIDEO Návrat semifinalistu z Australian Open 2018 po dvoch rokoch: Cieľ po comebacku? Nezraniť sa!

SOUL – Kórejsky tenista a bývalý 19. hráč sveta Hjon Čong sa po dvoch rokoch vrátil na kurty. Na domácom turnaji v Soule sa so svojim krajanom Soon-woo Kwonom prebojovali vo štvorhre už do štvrťfinále.


Predpovedala sa mu veľká budúcnosť a tieto predpoklady Hjon Čong napĺňal. V roku 2015 vyhral štyri challengerové turnaje a debutoval v prvej stovke sveta. O dva roky neskôr si podmanil premiérový ročník NextGen ATP Finals, teda Turnaj majstrov do 21 rokov. V rovnakom roku bol vo štvrťfinále na ATP v Barcelone či semifinále v Mníchove. O rok neskôr aj cez pľuzgiere na nohách a veľké bolesti dokráčal až do semifinále Australian Open a ďalej predvádzal veľmi kvalitné výkony.

Po postupe do štvrťfinále na Masters v Indian Wells a Miami dokonca vystúpal na už spomínané 19. miesto sveta. Potom ale začalo obdobie, na ktoré by najradšej zabudol.

Jeho telo takú záťaž nezvládlo a už v roku 2019 sa začal ozývať jeho chrbát. Najprv kvôli nemu vynechal v roku 2019 pol roka, potom sa pretrápil rokom 2020 a v septembri predčasne ukončil sezónu. A ďalší zápas už nepridal.

Až do tohto týždňa, kedy nastúpil do štvorhry v Soule. Comeback po dlhých dvoch rokoch bol úspešný, Čong spolu s Kwonom postúpili do štvrťfinále. Zdá sa, že jeho chrbát, s ktorým musel minulý rok dokonca na operáciu, drží.

„Zabralo mi veľa času, kým som sa po rehabilitáciách bol schopný vrátiť na kurt. Je to skvelý pocit. Je mi jedno, aký výsledok tu dosiahnem,“ povedal dvadsaťšesťročný Čong v Soule s tým, že už možnosť si opäť zahrať súťažný zápas je pre neho výhrou.

„Niekoľkokrát som sa po konzultáciách so svojim tímom o návrat pokúsil, ale zranenie chrbta sa stále vracalo. Musel som podstupovať opakované rehabilitácie a pokusy o návrat. Momentálne ma chrbát bolí menej a cítim sa dostatočne komfortne, aby som mohol v Kórei hrať,“ poznamenal.Dlhé mesiace, počas ktorých sa snažil bolesti chrbta zmierniť, venoval aj sebavzdelávaniu v oblasti fyzioterapie. Podľa svojich slov teraz vie, ako predchádzať zraneniam, čo by mu malo pomôcť vrátiť sa plnohodnotne na kurty. „Najväčšou vecou, ​​ktorú som sa naučil, bolo, ako porozumieť svojmu telu a ako sa zotavovať. V minulosti som trénovanie a regeneráciu po zápasoch bral ľahkovážne, ale počas rehabilitácie som sa snažil naučiť, ako sa o svoje telo starať a zotavovať ho.“

Čong, ktorý je doteraz jediným kórejským tenistom, ktorému sa podarilo prebojovať do semifinále grandslamu, nechce svoj comeback urýchliť. Po odohraní štvorhry na turnaji ATP v Soule sa chce predstaviť aj na dvoch kórejských challengeroch. Ďalšie plány v tejto chvíli nemá.

„Keď som bol dva roky mimo, trochu som sa stratil v tom, aké si vlastne stanovovať ciele. Prvým cieľom je sa na naplánovaných turnajoch nezraniť. Keď sa to podarí, potom budem postupne premýšľať o ďalších cieľoch,“ dodal.

Zdroj: ts

About Roderik Pastier

Check Also

Novak Djokovič, Rafael Nadal

Nadal favoritom na predĺženie víťaznej série: Djokovič sa do nominácie opäť nevošiel

BRATISLAVA – Tenisová ATP zverejnila nomináciu na tradičné ocenenie fair-play za uplynulý rok. Nole opäť …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

two × 5 =