Home Audio/video VIDEO McEnroe to videl inak ako Courier: Tsitsipas sa aj v boji o finále zahrával s ohňom a prišiel trest

Stefanos Tsitsipas, Australian Open

MELBOURNE – Grécky tenista Stefanos Tsitsipas sa aj v boji o finále Australian Open zahrával s ohňom.

Za vyrovnaného stavu 5:5 v úvodnom sete sa proti ruskému súperovi Karenovi Chačanovovi dopustil chyby, ktorá je uňho pomerne častá. Grék absolútne nesledoval hodiny a časový limit, do ktorého sa musí vojsť pri podaní a mohol na to nepekne doplatiť.

VIDEO Tsitsipas sa zahrával s ohňom: Nechýbalo veľa a mohol predčasne skončiť na Australian Open!

Za stavu 0:15 mu empajrový rozhodca Nico Helwerth ohlásil prekročenie časového limitu a teda nasledoval druhý servis, ktorý rozhodený Tsitsipas poslal do outu a plný nervov musel v koncovke setu čeliť nepríjemnému stavu 0:30. Nepomohli ani jeho výlevy hnevu a frustrácie smerujúce do hľadiska a jeho lóže, kde nemohol chýbať jeho otec.

“Vôbec sa nepozerá na hodiny, je úplne ponorený do svojho vlastného sveta. Počas kariéry už toto zažil niekoľkokrát. Vôbec nevníma hodiny odpočítavajúce zostávajúci čas na začatie servisu a zase na to doplatil,” uviedol komentátor v priamom prenose s pripomienkou, že sa mu to stáva pomerne často.

McEnroe to videl inak ako Courier

Kontroverzný moment pochopiteľne neunikol pozornosti legiend, ktoré boj o finále pozorne sledovali a ich reakcie nenechali na seba dlho čakať. “Bol som ohromený, ako Tsitsipas zvládol ten zásah empajrového rozhodcu o prekročení časového limitu. Panebože, títo rozhodcovia si musia stále robiť na niečom takom meno. Pritom tých chlapcov nechajú hrať v hroznej horúčave. Tsitsipas predsa hrá rýchlo, nezdržuje a som rád, že to zvládol,“ uviedol legendárny tenisový rebel John McEnroe, s ktorým si rozhodcovia zažili svoje.

Opačný názor ale mala ďalšia americká legenda Jim Courier. “Na kurte sú všade hodiny, aby na nich mohli hráči vidieť. Musíte si jednoducho 25-sekundový limit ustrážiť. A ten nezačína s koncom predchádzajúcej výmeny, ale v momente, keď rozhodca ohlási skóre. Po dlhšej výmene nechá hráčom väčšinou dlhšiu pauzu a pri kratšej naopak,“ rezolútne namietala legenda.

Courier pri svojom komentári pre austrálsky kanál 9 upozornil aj na ďalší prešľap Tsitsipasa, ktorý pri servise opakovane podával s chybným postavením nôh. Jeho chybu za stavu 3:1 v tajbrejku, kedy Grék pätou prekročil pomyselnú stredovú čiaru, rozhodcovia prehliadli, ale v druhom sete už jeho prehrešok pozornosti rozhodcu neunikol.

Rothenberg s trestom súhlasil

Za trest pre Tsitsipasa bol aj známy tenisový komentátor Ben Rothenberg, ktorý považoval správanie Gréka za neférové: “Tsitsipas naťahuje čas, je to totálne neférové voči Chačanovovi, pravidlá musia byť vymáhané,” napísal počas semifinále na sociálnej sieti.

Napriek týmto kontroverzným situáciám Tsitsipas zápas zvládol v štyroch setoch a vo finále Australian Open proti Djokovičovi zabojuje o svoj premiérový grandslamový titul.