Home Audio/video VIDEO Bojovala, ale na americkú hviezdičku to nestačilo: Schmiedlová nepredĺžila spanilú púť na Roland Garros

Anna Karolína Schmiedlová, Roland Garros 2023

PARÍŽ – Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová neuspela v osemfinále dvojhry na grandslamovom turnaji  Roland Garros.

Šiestej nasadenej vlaňajšej finalistke Američanke Cori Gauffovej podľahla 5:7, 2:6. Napriek prehre dosiahla na parížskej antuke životný úspech.

Coco Gauffová, Anna Karolína Schmiedlová, Roland Garros 2023
Coco Gauffová a Anna Karolína Schmiedlová (Foto: TASR/AP – Aurelien Morissard)

Po prvý raz v kariére postúpila na niektorom z podujatí veľkej štvorky medzi elitnú šestnástku. Z francúzskej metropoly si odnáša prémiu 240.000 eur pred zdanením a 240 bodov do svetového rebríčka WTA, v ktorom zaznamená výrazný posun dopredu. V jeho onlajn vydaní figuruje na 74. mieste.

Schmiedlová po štyroch nevynútených chybách hneď v úvode zápasu stratila servis. Američanka následne potvrdila brejk a ujala sa vedenia 2:0. Za stavu 4:2 nevyužila štyri brejkbaly, no napokon opäť zobrala Slovenke podanie a išla servovať na víťazstvo v sete. Schmiedlová však nezložila zbrane a v ďalších minútach vďaka zlepšenej hre vyrovnala na 5:5. Striasla zo seba nervozitu, dokázala s favoritkou držať krok v dlhých výmenách a profitovala aj z toho, že Gauffovej v silnom vetre odišlo prvé podanie. Američanka sa však v závere setu dokázala opäť skoncentrovať, v jedenástom geme Schmiedlovú brejkla a úvodné dejstvo zakončila čistou hrou.

Na začiatku druhého dejstva Schmiedlová zaskočila súperku sériou roztočených víťazných úderov, po ktorých si od divákov na kurte Philippa Chatriera vyslúžila búrlivý potlesk. Za stavu 2:2 však opäť prišla o podanie a Američanka už zápas dotiahla do úspešného konca. V ôsmom geme premenila hneď prvý mečbal a upravila vzájomnú bilanciu so Schmiedlovou na 2:0. Vlani na turnaji v Madride jej dovolila uhrať iba dva gemy. Vo štvrťfinále Roland Garros nastúpi Gauffová proti víťazke zápasu medzi najvyššie nasadenou obhajkyňou titulu Poľkou Igou Swiatekovou a Ukrajinkou Lesiou Curenkovou.

Gauffovú prekvapil vietor

Gauffovú prekvapili podmienky na kurte. “Nečakala som, že bude tak veterno. Najmä na jednej strane dvorca fúkal veľmi silný vietor. V prvom sete ma to vyviedlo z miery a z 5:2 bolo razom 5:5, no koncovku som našťastie zvládla. Teší ma, že som opäť vo štvrťfinále. V utorok si príliš neoddýchnem, lebo po boku Jessicy Pegulovej nastúpim vo štvorhre. Budem sa snažiť nečítať, čo o mne píšu v médiách a pracovať na francúzštine. Už som sa naučila jednu vetu – Paríž mám veľmi rada,” uviedla 19-ročná Američanka v prvom pozápasovom interview.

ženy – dvojhra – osemfinále: Cori Gauffová (USA-6) – Anna Karolína SCHMIEDLOVÁ (SR) 7:5, 6:2