Home Najdôležitejšie VIDEO Antukový kráľ to opäť dokázal: Nadal prevalcoval Djokoviča a vyrovnal rekord Federera

Novak Djokovič, Rafael Nadal, Roland Garros 2020

PARÍŽ – Španielsky tenista Rafael Nadal sa stal trinástykrát v kariére víťazom mužskej dvojhry na Roland Garros. Obhajca titulu zdolal vo finále ako turnajová dvojka najvyššie nasadeného Srba Novaka Djokoviča 6:0, 6:2, 7:5.

Nadal získal 20. grandslamový titul a vyrovnal rekordný zápis Švajčiara Rogera Federera. V nedeľu vyhral jubilejný 100. zápas na parížskej antuke.

Trinásty titul z Paríža

Nadal má vo finálových súbojoch na dvorci Philippa Chatriera stopercentnú bilanciu 13:0. Na antukovom vrchole sezóny utrpel iba dve prehry. V roku 2009 prehral v osemfinále so Švédom Robinom Söderlingom, v júni 2015 podľahol vo štvrťfinále Djokovičovi. Vďaka nedeľňajšiemu triumfu zinkasoval prémiu 1,6 milióna eur a do svetového rebríčka ATP si pripísal 2000 bodov. V jeho pondelňajšom vydaní si upevní druhé miesto. V priebehu celého turnaja nestratil ani set.

Djokovič nevyužil šancu na zisk druhého titulu na Roland Garros. Doposiaľ jedinýkrát zvíťazil vo francúzskej metropole v roku 2016, keď skompletizoval zbierku trofejí z podujatí veľkej štvorky. Pre Srba to bola iba druhá prehra v tomto roku, prvá v zápase, v ktorom jeho súper premenil mečbal. V osemfinále US Open proti Španielovi Pablovi Carrenovi-Bustovi ho diskvalifikovali za odpálenie loptičky do krku čiarovej rozhodkyne.

Zatiahnutá strecha Nolemu nepomohla

V Paríži pred začiatkom finále padali dažďové kvapky a tak sa duel hral pod zatiahnutou strechou. V prvom sete podal Nadal excelentný výkon a súperovi uštedril za 45 minút “kanára”. Španiel skvele čítal Srbovu hru a dokázal si poradiť aj s jeho obávanými stopbalmi. Nadal ťažil z výborného podania a razantných forhendových úderov, ktoré zahrával tesne k čiaram. Počas úvodného dejstva spravil iba dve nevynútené chyby. Djokovič prvýkrát vo finále na grandslamoch neuhral v sete ani gem.

Na začiatku druhého setu odvrátil tri brejkbaly a získal prvý gem v zápase. V tretej i piatej hre však opäť prišiel o servis a Nadal si vybudoval rozhodujúci náskok 4:1. Djokovič sa snažil hrať aktívne a diktovať tempo, no vo výmenách príliš kazil. Nadal sa dokázal dostať aj z ťažkých pozícii a z defenzívy vytiahnuť víťazný úder. Vychádzali mu najmä forhendové longlajny a údery do protipohybu.

V treťom sete Nadal za stavu 2:2 čistou hrou zobral Djokovičovi servis. V ďalšom geme mu však odišlo prvé podanie, čo Srb využil a vyrovnal na 3:3. Záver setu však patril Španielovi. Za stavu 5:5 Djokoviča brejkol a následne premenil pri vlastnom servise hneď prvý mečbal. Vzájomnú bilanciu s Djokovičom upravil na 27:29. V celom zápase spravil iba 14 nevynútených chýb, Djokovič až 52.

Rafael Nadal (Šp.-2) – Novak Djokovič (Srb.-1) 6:0, 6:2, 7:5