Foto: ITF/Paul Zimmer

Talent: Whitney Osuigweová – Pätnásťročný zázrak prevyšujúci o tri roky staršie súperky

Spojené štáty americké sú nevyčerpateľná zásobáreň talentov. Dnes si posvietime na Whitney Osuigweovú, ktorá by mohla rozšíriť zoznam afroamerických hviezd.

Od detstva k 15-ročnému zázraku

Whitney sa narodila 17. apríla 2002 v Bradentone na Floride. Akoby ju už rodisko predurčovalo k veľkej kariére. Áno, práve tu sídli slávna akadémia nemenej slávneho Nicka Bollettieriho. Za svoj afroamerický pôvod vďačí otcovi Desmondovi, rodákovi z Nigérie. K tenisu „pričuchla“ ako 3-ročná a bolo to osudové spojenie. „Že chcem byť tenistka, som vedela, odkedy som začala chodiť,“ spomína si.

Dominujúc v žiackych kategóriách, prešla v máji 2015 medzi juniorky. Mala čerstvých 13! Okamžite začala napredovať. Ani 18-ročné dievčatá pre ňu neboli hrozba. Na US Open 2016 z toho bola prehra v 1. kole, ale na významnom Orange Bowle si už floridská rodáčka zahrala v semifinále.

Neuveriteľná výkonnostná explózia prišla v končiacej sa sezóne. Na Roland Garros, pri svojom druhom grandslamovom štarte, získala titul! Parížsku antuku pritom dobýjali Američanky ťažko uveriteľných 28 rokov. Na Wimbledone prišla prehra vo štvrťfinále, ale preferenciu pomalších až stredne rýchlych povrchov potvrdila Osuigweová na US Open. Až vo finále ju porazila krajanka Alexa Noelová.

Finále Roland Garros:

Momentálne hovoríme o juniorskej svetovej jednotke. Keďže má ročník narodenia 2002, na turnajoch tejto kategórie by mohla pôsobiť aj v sezóne 2020. To by však bolo mrhanie časom a talentom.

Profesionálne skúsenosti

Ak pri väčšine talentov hovoríme o „oťukávaní“, tu to platí do bodky. Premiérové štarty prišli vlani v lete a v júni už hrala americká tenistka štvrťfinále 10-ky v Bethany Beach. Nadviazala naň v Evansville a dala si pauzu. Tento rok toho príliš neodohrala. Jej tím sa nechce ponáhľať, no šancu vyskúšať kvalifikáciu US Open neodmietla. Prehra 4:6, 3:6 s Ruskou Annou Blinkovovou nie je hanba.

Rebríček? V prípade tohto dievčaťa ešte nehrá rolu. Patrí jej 1117. miesto, no na jeho vylepšovaní zatiaľ systematicky nepracuje. Zrejme aj obava zo syndrómu vyhorenia zohráva istú úlohu.

Profil hráčky

Whitney Osuigweová je praváčka hrajúca obojručný bekhend. Jej tenisový vzor je Bieloruska Viktoria Azarenková. „Obdivujem jej bojovný prístup. A jej vlasy,“ hovorí so smiechom talentovaná tenistka. Odpoveď na otázku, kde trénuje, neprekvapí asi nikoho. V IMG Academy Nicka Bollettieriho na Floride. A tak ako v žiackych rokoch, i dnes má hlavné slovo otec Desmond.

Ak sa zameriame na jej silnú stránku, tá spočíva aj v hlave. Dokáže podávať rýchlosťou okolo 180 km/h a zároveň hrať „kick“, na ktorý niet odpovede. Ako na túto zbraň prišla? Tréningom s chlapcami.

Predikcia Tenisového sveta: Predikcia snáď nikdy nebola ťažšia. Osuigweová má pred sebou ešte 3 – 4 roky na adaptáciu medzi profesionálkami. Potenciál vyhrávať jedného dňa Grand Slamy tu je, ale zároveň je sprevádzaný obrovským množstvom driny, ktorá ju čaká. V top 100 ju snáď uvidíme, viac si nedovolím predpovedať.

About Michal Pokrivka

Check Also

Alexander Zverev

V 23 rokoch bude otcom: Zverev sa vyjadril k bitiu expartnerky aj neplánovánemu dieťaťu

HAMBURG – Nemecký tenista Alexander Zverev bude otcom. Novinu sám potvrdil vo štvrtok večer prostredníctvom …