pondelok , 25 mája 2020
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Talent: Filip Cristian Jianu – Chlapec, ku ktorému vzhliada celé Rumunsko
Foto: Instagram/Filip Cristian Jianu

Talent: Filip Cristian Jianu – Chlapec, ku ktorému vzhliada celé Rumunsko

Rumunský tenis si spomína na slávne časy Ilieho Nastaseho. Kým v ženskej kategórii hviezdi Simona Halepová, medzi mužmi trvá útlm. Na výslnie by mohol Rumunsko vrátiť Filip Cristian Jianu.

Detstvo a juniorská kariéra

Filip Cristian Jianu sa narodil 18. septembra 2001 v rumunskej metropole Bukurešť. K tenisu sa dostal ako sedemročný a ťažko by ste hľadali na jeho domácej pôde talent podobného kalibru v jeho vekovej kategórii. Bolo to však ťažké rozhodnutie, rodičia sú v Rumunsku zamestnaní ako ekonómovia a financovať začínajúceho tenistu bol vždy problém. K medzinárodnému juniorskému okruhu „pričuchol“ už v auguste 2015.

Z najmenších podujatí, na ktorých sa „oťukával“, sa postupne štveral nahor. V júni 2016 získal v moldavskom Kišineve prvý titul. Medzi absolútnu špičku medzi 18-ročnými sa predral v sezóne 2018. Na Wimbledone, pri grandslamovom debute, skončil v 1. kole. Rovnaký výsledok zopakoval na US Open, ale na prestížnom podujatí Eddie Herr už uhral solídne semifinále.

Vlani to rozbalil naplno. Na Australian Open podľahol rovnako v semifinále Američanovi Emiliovi Navovi. Na Roland Garros o kolo skôr pri zdravotných problémoch Holgerovi Vitusovi Nodskovovi Runemu z Dánska. Tejto kategórii dal zbohom na Wimbledone, kde si na neobľúbenej tráve zapísal 3. kolo.

Filip Cristian Jianu vs Cannon Kingsley (fragmenty zo štvrťfinále Australian Open 2019):

Rebríčkovo bol rumunský chlapec, ktorý trénoval vo floridskej IMG Academy Nicka Bollettieriho, najvyššie na 5. mieste. „Filipovi rovesníci, aspoň tí z top 10, majú okolo seba tím a rozpočet 100 až 200-tisíc dolárov ročne. On ani desatinu. Nemá trénera, lebo si to nemôže dovoliť. Je však veľmi odhodlaný a inteligentný,“ povedala vlani Diana Samungiová, bývalá tenistka a trénerka z klubu Clubul Sportiv Dinamo.

po tréningu s Kanaďanom Vaškom Pospíšilom v IMG Academy v roku 2017

Profesionálne výsledky

Medzi mužmi zbiera skúsenosti od leta 2016. Vtedy, ako aj v sezónach 2017, 2018, šlo len o sporadické štarty a o systematickom prechode ešte nemohla byť reč. Zodpovedali tomu aj výsledky. Za tento čas zaknihoval iba štyri štvrťfinále na akciách okruhu ITF.Vlani sa rozhodol, že to medzi mužmi „rozbalí“ naplno. Prvým signifikantným výsledkom bol z čista jasna získaný titul v máji na 15-ke v tuniskej Tabarke. Finále si v rovnakej destinácii, znova na 15-ke, pripísal na prelome júla a augusta. Osemnásteho augusta za už tešil z titulu na domácej 25-ke v Pitesti.

s trofejou z Pitesti

Logickým krokom bol prechod na challengre. Pri debute na harde v tureckom Istabule uhral 2. kolo, v septembri v rumunskom Sibiu tretie po skalpe nášho Filipa Horanského – už vtedy tenistu z top 200. Očakávaný výraznejší prelom však zatiaľ na profesionálnej úrovni neprišiel a rumunský tínedžer si naň musí počkať.

V ATP hodnotení nájdeme bukureštského rodáka na momentálnom maxime v podobe 410. pozície.

Profil hráča

Filip Cristian Jianu je 180 cm vysoký a 70 kg vážiaci pravák využívajúci dnes preferovaný obojručný bekhend. Za svoj obľúbený povrch označuje antuku. Úderovo je síce pomerne vyrovnaný, no najsilnejší je jednoznačne z forhendovej strany.Jeho najväčším tenisovým vzorom je švajčiarsky fenomén Roger Federer. Trénersky ho často sprevádzajú na zahraničných cestách jeho krajania Razvan Itu a Andrei Mlendea. Pokiaľ však nejde sám, čo je častá voľba. „Filipovi treba pomôcť. Do tenisu nejde toľko peňazí ako do gymnastiky či futbalu,“ apeluje mama Andrea.

nielen Federer, ale aj krajanka Simona Halepová ho inšpiruje

Predikcia Tenisového sveta:  Filip Cristian Jianu to nebude mať jednoduché. V jeho vekovej kategórii nájdeme aj komplexnejších a talentovanejších chlapcov. Keď k tomu pridáme útrapy spojené s obmedzenými finančnými možnosťami, bude potrebovať výborné výsledky v Európe, kde je na challengeroch tradične silná konkurencia. V top 100 ho, samozrejme, vidím, ale na absolútnu špičku to bude stačiť ťažko. Na tieto méty je priveľa iných ašpirantov.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Sofia Keninová

Svetový tenis je späť: Na najväčšom podujatí od vypuknutia pandémie aj posledné dve grandslamové víťazky

CHARLESTON – Víťazky posledných dvoch grandslamových turnajov Sofia Keninová a Bianca Andreescuová budú hlavnými hviezdami …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

eighteen + 9 =