Home Najdôležitejšie Silný príbeh: Marcos Baghdatis – Cyperský priekopník, ktorý nemohol naplniť potenciál

Silný príbeh: Marcos Baghdatis – Cyperský priekopník, ktorý nemohol naplniť potenciál

by Michal Pokrivka

Pred pár dňami sa na Wimbledone rozlúčil s kariérou Marcos Baghdatis, populárny Cyperčan, ktorý si svojím entuziazmom získaval srdcia fanúšikov na celom svete.

Detstvo v tenisovej rodine a ťažké rozhodnutie

Marcos Baghdatis sa narodil 17. júna 1985 v cyperskom Limassole do rodiny Christosa a Andouly Baghdatisovcov. Otec, ktorý má libanonský pôvod, bol tenisovým nadšencom. K tomuto športu najskôr priviedol starších bratov Marinosa a Petrosa, s ktorými Marcos začínal. Spomedzi súrodencov mal jasne najväčší potenciál a v 11 rokoch pochopil, že je tenis niečo viac ako len jeho vášeň.

V tom, aby sa stal profesionálom, ho podporoval najmä otec. Ako Marcos spomína, mama bola spočiatku proti. Už v 13 však vyhral prvýkrát dospelácky národný šampionát a bolo jasné, že je čas posunúť sa ďalej. Vtedy si ho zároveň na turnaji vo Francúzsku všimol skaut z akadémie Patricka Mouratogloua. Sám majiteľ akadémie napokon po debatách s Christosom Baghdatisom Marcosa „stiahol“ k sebe.

so svojím koučom a mentorom Mouratoglouom

Na jeseň 1999 sa tak začala písať nová kapitola v živote 14-ročného chlapca, ktorý sa ocitol ďaleko od rodiny a priateľov vo veľkom Francúzsku. Rád spomína na rodinu Benhaimovcov, ktorá sa ho vtedy ujala a u ktorej býval.

Zázračný junior z Afroditinho ostrova

Poctivý tréning pod prísnym dohľadom Patricka Mouratogloua z neho spravil v priebehu pár rokov vo svojej vekovej kategórii hviezdu. Baghdatis postúpil do finále juniorského US Open 2002 i 2003, vyhral Australian Open 2003 a v rovnakom roku sa stal víťazom prestížneho Orange Bowlu. S juniorskou kariérou sa rozlúčil ako svetová jednotka.

víťaz melbournskej juniorky

O víťazstve na Orange Bowle spätne povedal: „Bol to vtedy nepochybne najväčší titul mojej kariéry. Dodalo mi to sebavedomie a ubezpečilo ma to, že som sa rozhodol správne, keď som odišiel od rodiny a priateľov, aby som žil svoj sen.“

Najväčším Cyperčanovým rivalom v najúspešnejšom juniorskom období bol iný tenisový sympaťák – Francúz Jo-Wilfried Tsonga. Od jesene 2001 do jesene 2003 s ním odohral šesť zápasov s bilanciou 3:3. Stretával sa však aj s Britom Andym Murraym či ďalšími Francúzmi Gaelom Monfilsom a Richardom Gasquetom.

s Richardom Gasquetom

Prechod medzi profesionálov spätý so Slovenskom

Medzi profesionálmi sa „oťukával“ cyperský tenista od roku 2002. Prvú výraznú stopu zanechal medzi mužmi v lete 2004, keď si s voľnou kartou zahral na olympiáde v Aténach. Po skalpe Francúza Grégoryho Carraza tesne prehral v 2. kole s Nemcom Nicolasom Kieferom. Na US Open prešiel o pár týždňov kvalifikáciou a v 2. kole hlavnej súťaže vzal set Švajčiarovi Rogerovi Federerovi. Bol to zároveň rok, keď sa stali Gréci majstrami Európy vo futbale, čo mu vraj dodalo vieru v samého seba.

Zostrih zápasu proti Federerovi na US Open:

Na jeseň rozosmutnil, no čiastočne si i podmanil, Bratislavu. Z kvalifikácie dokráčal k titulu zo Slovak Open. V semifinále zdolal nášho Karola Becka a následne vo finále aj Dominika Hrbatého.

V sezóne 2005 sa už Marcos Baghdatis etabloval medzi profesionálmi. Na Australian Open si na ňom vylámali zuby aj Chorvát Ivan Ljubičič alebo Španiel Tommy Robredo, až vo 4. kole ho zastavil Federer. Na jeseň si zahral v Bazileji prvé ATP finále, v ktorom ho zdolal Čiľan Fernando González. Do top 100 prenikol ako prvý zástupca svojej krajiny.

Fragmenty z druhej polovice bazilejského finále:

Australian Open 2006 alebo keď sa na Cypre zastavil čas

Na Australian Open 2006 sa bude spomínať ešte dlhé roky. Veľká grécka komunita žijúca v Melbourne chodila povzbudzovať Baghdatisa na všetky zápasy, v hľadisku vytvárala frenetickým skandovaním elektrizujúcu atmosféru a ich hrdina „kosil“ favorita za favoritom. Ako bájny grécky bežec Feidippides, ktorému je prisudzovaný beh z Maratónu do Atén, i grécky Cyperčan Baghdatis išiel na kurte na úplné dno síl.

Fanklub pripravujúci sa na zápas:

V 2. kole potreboval päť setov na Čecha Radka Štěpánka, vo 4. zdolal v štyroch amerického bombardéra Andyho Roddicka, vo štvrťfinále znova v piatich Chorváta Ivana Ljubičiča, v semifinále napriek manku 0:2 aj Argentínčana Davida Nalbandiana. Vo všetkých týchto stretnutiach bol outsider! Vo finále prehral 7:5, 5:7, 0:6, 2:6 s Federerom, keď už od druhého setu bojoval s kŕčmi.

Finále Australian Open (zostrih):

Okrem Melbournu vtedy žili „Baghmaniou“ aj ľudia na Cypre. Brali si dovolenky, aby nemuseli ísť do práce a mohli sledovať zápasy svojho nového hrdinu, v športe, ktorý bol dovtedy okrajový a väčšina ho sledovala asi tak, ako Slováci skejtbording či softbal. Po prílete domov ho vítali v uliciach masy!

Príchod domov:

Ďalšie veľké momenty

Rok 2006 bol naozaj rokom snov. Po austrálskom úspechu neprišlo žiadne poľavenie a pod vedením francúzskeho kouča Guillauma Peyra prišiel aj skvelý Wimbledon. Vo 4. kole zdolal limassolský rodák s vtedy nezameniteľnými dlhými vlasmi a strniskom na tvári bez straty setu domácu nádej Andyho Murrayho, následne v štyroch Austrálčana Lleytona Hewitta. Od finále ho odrezal Španiel Rafael Nadal. V auguste sa dostal Marcos na 8. miesto v rebríčku ATP.

Zostrih wimbledonského semifinále:

https://www.youtube.com/watch?v=guTBQ6qiBOM

Jeden z najepickejších zápasov 21. storočia sa odohral v 2. kole US Open. Nastupujúca cyperská hviezda sa konfrontovala s odchádzajúcim domácim miláčikom Andrem Agassim. Obaja sa chtiac-nechtiac dostávali do päťsetových bitiek často. Teraz to nebolo inak. Baghdatis sa dostal z manka 0:2 na sety, hoci bol vo štvrtom dejstve dva brejky pozadu, no napokon zaknihoval po výsledku 6:4, 6:4, 3:6, 5:7, 7:5 posledné víťazstvo kariéry legendárny Američan.

Marcos Baghdatis vs Andre Agassi (zostrih piateho setu):

V septembri získal Limassolčan v Pekingu prvý ATP titul, na konci roka sa stal športovcom roka na Cypre a napísal knihu o svojom živote.

Rok 2007 – stabilne v top 20

Na Australian Open síce prišla prehra v 2. kole s Monfilsom, no cyperský bojovník hodil sklamanie rýchlo za hlavu a vo februári získal v Záhrebe druhý veľký titul. Potvrdiť príslušnosť k špičke po prelomovej sezóne je vždy ťažké, ale jemu sa to viac-menej darilo. Na Wimbledone postúpil do štvrťfinále, v ktorom odohral ďalší z pamätných duelov.

s trofejou zo Záhrebu

Prehral síce 6:7(4), 6:7(9), 7:6(3), 6:4, 5:7 so Srbom Novakom Djokovičom, no svojím zmŕtvychvstaním za stavu 0:3 v treťom sete opäť získal fanúšikov na svoju stranu. Na jeseň ešte zaujal prienikom do semifinále Masters 1000 podujatia v Paríži a jediný set ho delil od skalpu Nadala.

Zostrih súboja s Nadalom:

Ďalšie neuveriteľné zápasy a zdravotné problémy

V roku 2008 bojoval Baghdatis s problémami so zápästím a s tým spojenou nestabilnou formou. Napriek tomu odohral ďalšie dva neuveriteľné maratónske zápasy, no, ako bolo po Australian Open 2006 proti silným súperom zvykom, odchádzal z nich ako porazený. V 3. kole v Melbourne podľahol 6:4, 5:7, 5:7, 7:6(4), 3:6 domácemu Lleytonovi Hewittovi. Nestačilo mu ani otočiť z 1:5 vo štvrtom sete. Zápas sa zapísal do histórie najneskorším koncom, keď Hewitt premenil mečbal o 4:33 ráno!

Zostrih pamätnej bitky s Hewittom:

Vo 4. kole Wimbledonu nestačil tenista z Afroditinho ostrova po setoch 7:5, 2:6, 6:3, 6:7(4), 6:8 na Španiela Feliciana Lópeza a ďalšie mesiace sezóny v podstate nehral. „Cítim sa veľmi dobre, dokonca môžem povedať, že lepšie ako kedykoľvek predtým. Mám za sebou zlý rok, na ktorý chcem čo najskôr zabudnúť. Pokúsim sa dostať späť do najlepšej dvadsiatky. Mojím cieľom je však aspoň raz v živote sa prepracovať medzi prvú päticu rebríčka ATP. Urobím pre to všetko,“ avizoval na jeho konci.

Baghdatis mieni – osud mení. Po solídnom začiatku roka 2009 a pretrpenej antukovej sezóne mali prísť veľké výsledky na tráve. V Hertogenboschi však vypovedalo službu koleno. Návrat po pár týždňoch vyšiel a charizmatický Cyperčan získal tri challengerové tituly a na záver v Štokholme aj tretí z hlavného okruhu.

štokholmský víťaz

Návrat do top 20

Rok 2010 si väčšina spája s bojom Rogera Federera a Rafaela Nadala o post svetovej jednotky. Jeden muž ich však zdolal oboch v čase, keď sa vyhrievali na piedestáli. Marcos Baghdatis. Ale postupne. V Sydney vyhral štvrtý a posledný ATP turnaj svojej kariéry. V 2. kole Australian Open skvele otočil proti Španielovi Davidovi Ferrerovi a zvíťazil 4:6, 3:6, 7:6(4), 6:3, 6:1. Následne pre únavu a z prevencie pred ďalším zranením vzdal Hewittovi.

Marcos Baghdatis vs David Ferrer (zostrih):

https://www.youtube.com/watch?v=4kELBPk_TDg

A v 3. kole v Indian Wells to prišlo. Cyperský tenista zdolal po odvrátení troch mečbalov a výsledku 5:7, 7:5, 7:6(4) prvý a poslednýkrát Federera. Na Nadala vyzrel v auguste vo štvrťfinále v Cincinnati po setoch 6:4, 4:6, 6:4. Vzápätí prišla odmena v podobe návratu do top 20. Medzi širšou špičkou sezónu aj zakončil.

Marcos Baghdatis vs Roger Federer (zostrih):

https://www.youtube.com/watch?v=nivi8oiHVas

Ústup namiesto vytúženého postupu, nesplnené sny a rodinný úspech

Pred každou sezónou Baghdatis vytrvalo hovoril o sne vrátiť sa do top 10. Bol jedným z mnohých. Dlhodobo túžil po top 5, účasti na Turnaji majstrov, zisku prvej olympijskej medaily pre Cyprus a dotiahnutiu tejto ostrovnej krajinky do svetovej skupiny Davis Cupu. Jedine posledný cieľ bol nereálny pre jeho osamotenosť.

Od roku 2011 Marcos postupne ustupoval z niekdajších pozícií. Hoci bol v najlepšom veku, neustále ho trápili menšie či väčšie zdravotné problémy, ktoré mu neumožnili dostať sa do plnej tréningovej záťaže a rozvinúť svoju formu. Zoznam zranených častí tela (niektorých opakovane) za ďalšie roky je neuveriteľný: ľavé lýtko, chrbát, slabiny, pravé rameno, pravý členok, ľavý bok, chrbtica, pravé zápästie a mnohé bližšie nešpecifikované problémy s oboma nohami.

častý obrázok posledných rokov

Tento dlhočizný zoznam prispel k tomu, že už boli Baghdatisove úspechy tenisovo sporadickejšie a rodinné. „Sú momenty, ktoré zo mňa robia hrdého Cyperčana. Možnosť niesť vlajku na otváracom olympijskom ceremoniáli v Londýne bol jedným z nich,“ uviedol v roku 2012. Vytúžená medaila však neprišla, hoci vzal v osemfinálovom 3. kole neskoršiemu domácemu víťazovi Murraymu prvý set. Aspoň bol pritom, keď sa dočkal jeho milovaný Cyprus zásluhou striebra jachtára Pavlosa Kontidesa.

otvárací ceremoniál v Londýne

Štrnásteho júla rovnakého roku spečatil Marcos Baghdatis svoj vzťah s bývalou chorvátskou tenistkou Karolinou Špremovou sobášom v rodnej krajine svojej manželky. „Najšťastnejší deň môjho života,“ informoval vtedy fanúšikov. V októbri sa im narodila dcérka Zahara.

fotografia zo svadby

Posledné roky

Cyperský sympaťák sa po slabších sezónach 2013 a 2014 opäť pozviechal a vrátil aspoň do top 50. A zaznamenal niekoľko signifikantných úspechov. V Atlante 2015 postúpil do finále ATP turnaja a znova sa mu vracalo sebavedomie. „Tento rok som oslávil tridsiatku a dúfam, že je to pre mňa nový začiatok napredovania,“ nádejal sa. V decembri sa stal zároveň druhýkrát otcom, keď prišla na svet dcérka India.

Marcos Baghdatis vs John Isner (zostrih finále v Atlante):

https://www.youtube.com/watch?v=I3bM4oBrySw

Hoci pozitívne signály prichádzali, v tesnom závese za nimi sa zväčša blížilo aj nejaké zranenie. Naposledy Baghdatis výraznejšie hviezdil v roku 2016. Vo februári v Dubaji prehral až vo finále so Švajčiarom Stanom Wawrinkom. V marci vyhral štyri daviscupové dvojhry na turnaji III. skupiny euro-africkej zóny v Tallinne a s 36 víťazstvami za sebou sa stal rekordérom, keď prekonal 33-zápasovú šnúru švédskej legendy Björna Borga.

Po vyše siedmich rokoch na Grand Slame a vôbec premiérovo na US Open postúpil v septembri do 4. kola. Stopol ho až rival z juniorských čias Monfils. Predvlani ho v poslednom veľkom finále v Čcheng-tu „pochovalo“ po piatich gemoch zranenie chrbta a vo zvyšku kariéry už len bojoval o príslušnosť k top 100.

Zostrih 4. kola US Open:

https://www.youtube.com/watch?v=jKCTohiXhpg

Koniec a nový začiatok?

„Chcem vám oznámiť, že Wimbledon bude môj posledný turnaj v pozícii profesionálneho tenistu. Nebolo to ľahké rozhodnutie. Bolo pre mňa fyzicky veľmi náročné vrátiť sa na úroveň, na ktorú cítim, že patrím. Aj keď duša chce, telo mi bráni hrať na takej vysokej úrovni, ako by som chcel. Posledné dva roky boli veľmi ťažké. Opakovane som mal zranenia a cítil som bolesť. Mám krásnu manželku, dve malé dcéry a tretie dieťa na ceste,“ oznámil tento rok pred Wimbledonom.

Marcos Baghdatis s rodinou

Aktuálny Grand Slam mu napokon vyšiel podľa plánu. Naposledy sa pred fanúšikmi tešil z premeneného mečbalu, keď zdolal 6:2, 6:4, 6:4 Kanaďana Braydena Schnura. V 2. kole prehral 1:6, 6:7(4), 3:6 s Talianom Matteom Berrettinim a nasledovala emotívna rozlúčka s milovanou londýnskou trávou, na ktorej zažil toľko radosti. Zároveň sa lúčil tu, lebo prvý tenisový zápas, ktorý v televízii sledoval, bolo finále Wimbledonu 1992 Andre Agassi vs Goran Ivaniševič.

Rozlúčka po zápase 2. kola:

„Veľmi sa teším na ďalšiu kapitolu života. Zostávam oddaný tenisu v mnohých smeroch, takže ma budete v iných úlohách naďalej vídať na okruhu,“ ubezpečuje Baghdatis svojich fanúšikov. Keďže je už dlhšie neoficiálnym mentorom a častým tréningovým partnerom Gréka Stefanosa Tsitsipasa, nie je vylúčené, že sa v dohľadnej dobe stane súčasťou jeho tímu. V grécko-cyperskej fanúšikovskej komunite sa o tom nahlas hovorí.

Marcos Baghdatis a Stefanos Tsitsipas so svojím otcom-trénerom Apostolosom

Či sa to stane alebo nie, Marcos Baghdatis má za sebou úžasnú kariéru a na Cyprus doslova „priniesol tenis“. Ktovie, kde by bol, nebyť zranení. Špekulácie sú ale zbytočné. Ako vraví, nič neľutuje. Okrem rozbitých rakiet na Australian Open 2012, lebo to nebol dobrý príklad pre mladých. Momentálne je z jeho pohľadu dôležité, že bude mať viac času na rodinu a kedykoľvek si bude môcť bez obáv zahrať s kamarátmi futbal či zájsť na štadión obľúbeného klubu Apollon Limassol.

Najkrajšie kariérne údery Marcosa Baghdatisa:

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

four − three =