Foto: TASR

Silný príbeh: Julien Benneteau – Po rozhodnutí skončiť prišiel životný turnaj

Julien Benneteau. Francúzsky veterán a obrovský smoliar. Teoreticky. Veľký singlový titul mu chýba, ale dokázal toho mnoho. A navyše je to veľký sympaťák.

Od mladosti talent na štvorhru

Julien sa narodil 20. decembra 1981 vo francúzskom Bourg en Bresse. Mal 4 roky, keď sa jeho život spojil s tenisovou raketou. Ako junior trónil na piedestáli pre deblovú jednotku (v roku 1999 ešte nebol kombinovaný renking ako dnes, pozn. red.). Po boku Nicolasa Mahuta vyhral US Open. Vo dvojhre bol „len“ 17. najlepší.

Profesionálny tenis a dávka smoly

S príchodom nového milénia sa rozbehla aj zásadná etapa Benneteauovej kariéry. Tá profesionálna. Rebríčkom stúpal iba pomaly, métu top 100 pokoril až v sezóne 2004. A následne z nej vypadol. Už vtedy musel ukázať pevnú vôľu a vysokú mieru disciplíny, lebo sa vrátil. Rok 2006 zakončil ako 40. hráč sveta. V širšej svetovej špičke pôsobil stabilne.

Kde je tá smola? Všetko sa začalo v máji 2008 v Casablance. Variabilne hrajúci Francúz prehral vo svojom prvom ATP finále 5:7, 2:6 s krajanom Gillesom Simonom. Na jeseň mu ušiel titul aj doma v Lyone. Nik vtedy nečakal, že ďalšie roky budú viesť k titulu „Smoliar“.

V sezóne 2009 nevyšlo Julienovi finále v Kitzbüheli, v období 2010 − 2014 prišli finálové sklamania v Marseille, Winston-Saleme, Sydney, Kuala Lumpure, Rotterdame. A v malajzijskom Kuala Lumpure ešte dvakrát. V edíciách 2013 a 2014.

Pamätné zranenie:

Štvorhra všetko vynahradila

V debli to Francúz vedel. Možno to je aj vec povahy. Známy svojou férovosťou a ľudskosťou, dokázal nájsť so spoluhráčom symbiózu. Získal 12 titulov, medzi ktorými vyčnieva ten z Roland Garros 2014. „Asistoval“ mu Édouard Roger-Vasselin.

Čerešnička na torte. V roku, keď ovládol domáci Grand Slam, stal sa svetovou päťkou. Že bol na vrchole síl dokumentuje aj singlové maximum v podobe 25. miesta.

Od pádu znova medzi elitu

Rok 2015 francúzsky tenista vynechal takmer celý. Zdravie ho nepustilo a od marca pauzoval. Napriek pokročilému športovému veku sa vlani vrátil. Získal vyše 400 miest a „prezimoval“ ako 131. muž sveta. Jeho návrat v aktuálnej sezóne je veľkolepý. Postupnými krokmi sa vrátil do top 100 a na jeseň herne explodoval.

Vyvrcholenie prišlo v Paríži. Jeho zápal pre hru strhol hľadisko. Skalpy Tsongu, Goffina, Čiliča prišli ako blesk z jasného neba. Semifinále, v ktorom ho zdolal Jack Sock, je úžasné.

Skalp Čiliča:

Veterán z Francúzska v tom má jasno. „Posledné dva roky boli ťažké. Satisfakcia ako tu v Paríži neprichádzala,“ vysvetľuje. Ani posun na 52. miesto rebríčka ho neovplyvnilo pri plánovaní budúcnosti. „Dúfam, že nebudem zranený. Odohrám posledný Roland Garros a Wimbledon. Potom skončím, nič krajšie si nemôžem na záver priať,“ hovorí Francúzskom milovaný tenista.

Doma ho už čaká manželka Karen a malý synček Ayrton.

About Michal Pokrivka

Check Also

Novak Djokovič

Djokovič sa prihovoril za svojich tenisových kolegov: TOTO je zoznam požiadaviek na riaditeľa Australian Open

ADELAIDE – Srbský tenista Novak Djokovič sa aktuálne nachádza v povinnej karanténe v austrálskom Adelaide …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

2 + eleven =