Home Najdôležitejšie Sieň slávy: Dinara Safinová – Ruská svetová jednotka bez grandslamu

Sieň slávy: Dinara Safinová – Ruská svetová jednotka bez grandslamu

by Jana Sedláková

V dnešnom vydaní Siene slávy sa vrátime k hráčke, ktorá zažiarila a stala sa jednotkou, no vytúžený grandslam nikdy nedosiahla. Pre mnohých preto zostala iba mladšou sestrou slávneho brata. Aj taká bola kariéra Dinary Safinovej.

Tenisové začiatky

Dinara Mubinovna Safinová sa narodila v Moskve 27. apríla 1986, ale ešte v detstve sa spolu s rodinou presťahovala do Valencie. Má rusko-tatárske korene. Jej otec bol riaditeľom tenisového klubu a mama trénerkou, ktorá od detstva dohliadala na jej prípravu. Rovnako vychovala aj Dinarinho brata. Marat sa rovnako dostal na post svetovej jednotky a k nej pribalil aj dva grandslamové tituly.

Prvé profesionálne zápasy Safinová odohrala na turnajoch ITF už v štrnástich rokoch. Hneď pri svojom prvom vystúpení si zahrala finále. O rok neskôr získala premiérový ITF titul.

Prvé úspechy na okruhu WTA

Ako sedemnásťročná sa prvýkrát dostala do hlavnej súťaže WTA turnaja a krátko na to získala aj prvý titul. Ten ju katapultoval do elitnej stovky a sezónu ukončila na 68. mieste. Už o rok na to vyhrala ďalšie dva turnaje. V rebríčku stúpala k hranici najlepšej päťdesiatky.

Skok medzi najlepšie tenistky sveta

V roku 2005 získala dva tituly a po boku Dementievovej rozhodla o víťazstve Ruska v Pohári federácie. Devätnásťročná tenistka končila sezónu na 20. mieste.

V rokoch 2006 a 2007 už nazrela do elitnej svetovej desiatky. Na French Open aj US Open 2006 si zahrala štvrťfinále. Celkovo však získala len jeden titul za dva roky.

Zlomový ročník 2008

Jednu z najlepších sezón odštartovala Ruska neúspešne. Okrem štvrťfinále v Miami permanentne vypadávala hneď v úvode turnajov. Všetko sa zmenilo na antuke.

Na Roland Garros si zahrala prvé grandslamové finále, v ktorom nestačila na Ivanovičovú. Z olympiády v Pekingu si odniesla striebro. Stala sa tiež prvou tenistkou, ktorá v jednej sezóne zdolala tri rôzne svetové jednotky (Heninovú, Šarapovovú a Jankovičovú, pozn. red.) Vyhrala štyri turnaje a po prvý raz sa kvalifikovala na Turnaj majsteriek. Prehrala však všetky zápasy v skupine.

Cesta na vrchol aj bez grandslamu

V životnej sezóne 2009 dosiahla Safinová finále Australian Open aj Roland Garros a v apríli sa stala svetovou jednotkou. Tento úspech Dinaru vo veľkom nakopol. Okrem melbournského finále sa jej dovtedy veľmi nedarilo, ale s jednotkou pri mene prehrala do konca antukovej sezóny iba dva zápasy. Obidva vo finále, obidva s Kuznecovovou a jeden z nich opäť na Roland Garros.


Vo Wimbledone sa dostala do semifinále. Venus Williamsovej podľahla hladko 1:6, 0:6 a na US Open úspechy zopakovať nedokázala. Vzhľadom na kolísavé výsledky a herné problémy ju v New Yorku kritizovali médiá aj súperky.

Zastal sa jej brat Marat. „Vzbudzuje množstvo záujmu, ale určite nie takého, ako by si svetová jednotka zaslúžila,“ povedal Safin v roku 2009.

Zostrih zo zápasu 3. kola US Open, kde Safinová podľahla 19-ročnej Petre Kvitovej:

Na Turnaj majsteriek Dinara prichádzala stále ako jednotka. V prvom zápase skupiny však pre zranenie chrbta musela skrečovať a Serena Williamsová ju tak pred zimou z trónu zosadila. Celkovo získala Dinara Safinová v roku 2009 tri tituly, medzi nimi aj trofeje z veľkých podujatí v Madride a Ríme.

Strmý pád a niekoľko koncov kariéry

Do sezóny 2010 vstúpila Safinová so zdravotnými problémami. Z Australian Open ju odstavili pokračujúce problémy s chrbtom a vynechané turnaje pribúdali. Po prehre v prvom kole Roland Garros vypadla z najlepšej desiatky a do konca roka opustila aj top 50.

O rok neskôr ukončila pre zdravotné problémy sezónu už v máji. V októbri Marat Safin vyhlásil, že jeho sestra končí kariéru pre chronické zranenie chrbta. Samotná Dinara však niekoľko hodín po bratovom vyhlásení správu dementovala prostredníctvom Twitteru.

Oficiálny koniec napriek trojročnej pauze ohlásila až na obľúbenom turnaji v Madride v roku 2014 po finálovom zápase medzi Halepovou a Šarapovovou.

Safinovej kariéra v kocke

Ruska strávila na poste svetovej jednotky 26 týždňov. Nikdy však nevyhrala singlový titul na turnajoch „veľkej štvorky“. Triumfovala na 12 podujatiach WTA a dvakrát sa kvalifikovala na Turnaj majsteriek. Je držiteľkou striebornej medaily z olympiády v Pekingu 2008. Vo štvorhre zvíťazila na US Open 2007 po boku Nathalie Dechyovej. V roku 2005 pomohla pri výhre Ruska vo Fed Cupe.

Olympiáda v Pekingu 2008, ktorú ovládli tri Rusky: zlatá Dementievová, strieborná Safinová a bronzová Zvonariovová

Kurty vymenila za kanceláriu

Krátko po poslednom zápase sa vrátila do Ruska, kde vyštudovala právo. Neskôr v Moskve pracovala v kancelárii pre IT firmu, avšak podľa vlastných slov ju táto práca nenapĺňala. Dostala sa k príležitosti pracovať v tenisovom klube v New Yorku ako trénerka a spolupracovala s úspešnou ukrajinskou juniorkou Angelinou Kalininovou.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

19 − eight =