Home Najdôležitejšie Sieň slávy: Rod Laver – Prvý muž otvorenej éry, ktorý už má „vlastnú“ súťaž

Sieň slávy: Rod Laver – Prvý muž otvorenej éry, ktorý už má „vlastnú“ súťaž

by Michal Pokrivka

Tenisová história dala svetu už veľa veľkých mien. Ale nie každý si užíva takú poctu ako Rod Laver, že je po ňom pomenovaný najväčší kurt na Australian Open a zároveň nová medzinárodná súťaž.

Počiatky slávy medzi amatérmi

Rod Laver sa narodil 9. augusta 1938 v meste Rockhampton v austrálskej provincii Queensland. Jeho sláva sa začala už koncom 50. rokov, keď získal v roku 1959 deblový titul na Australian Open, titul z mixu na Wimbledone a s tímom Austrálie triumfoval i v Davis Cupe. V jeho časoch sa spočiatku tenisové okruhy delili na amatérsky a profesionálny. Medzi amatérmi pôsobil Rod Laver do roku 1963 a získal tituly na všetkých grandslamových turnajoch. V roku 1960 ovládol Australian Open, v roku 1961 Wimbledon a v sezóne 1962 získal nevídaný kalendárny Grand Slam.

Reportáž o finále Wimbledonu 1962:

Kariéra na profesionálnom okruhu

V roku 1963 prešiel ku profesionálom, čo bola vtedy jediná cesta ako si tenisom zarobiť slušné peniaze. Na profi okruhu triumfoval na tzv. profesionálnych major turnajoch dovedna osemkrát. Tento okruh zahŕňal iba trojicu „veľkých“ podujatí (French Pro, Wembley Pro a US Pro, pozn. red.) a fenomenálny Austrálčan dokázal získať v roku 1967 tzv. Pro Grand Slam, keď ich dokázal ovládnuť všetky. V rokoch 1964 až 1967 bol svetovou jednotkou medzi profesionálmi. Neoficiálnou, žiadny renking sa neevidoval.

Momenty z Pro Wembley 1967:

Open éra

Od roku 1968 sa začala písať história tzv. Open éry a profesionálni hráči sa už mohli zúčastňovať na turnajoch „veľkej štvorky“ ako ich poznáme dnes. Rod Laver získal hneď v roku 1968 titul na Wimbledone a v sezóne 1969 dosiahol svoj druhý kalendárny Grand Slam v kariére, čo sa žiadnemu inému hráčovi v histórii nepodarilo.

Fragmenty z finále Wimbledonu 1968:

Zároveň sa žiadnemu mužovi nepodarilo dosiahnuť kalendárny Grand Slam v časoch Open éry, medzi ženami sa to podarilo len Steffi Grafovej v roku 1988. Od roku 1969 však už žiadny ďalší singlový grandslamový titul nepridal. Triumfoval však ešte vo štvorhre na Wimbledone 1970. Napriek tomu, že v 70. rokoch na Grand Slamoch žiadne veľké úspechy nezaznamenal, stále dokázal získavať množstvo titulov z menších podujatí a celkovo ovládol v kariére 52 turnajov ATP (200 turnajov celkovo, pozn. red.). V Davis Cupe triumfoval päťkrát (1959, 1960, 1961, 1962, 1973). Svetovou jednotkou bol nepretržite až do roku 1970.

Štýl hry

Napriek tomu, že Rod Laver meria iba 173 cm, jeho hra bola založená na kvalitnom servise, po ktorom, ako všetci hráči tej doby, prechádzal okamžite na sieť. Bývalý britský tenista Dan Maskell ho označil za technicky bezchybného hráča. Austrálsky ľavák dokázal svoje podanie rôzne variovať, čo bolo pre jeho súperov mimoriadne nepríjemné. Tak ako všetci jeho rovesníci i on hrával bekhend jednoručne, čo bola vtedy samozrejmosť.

Obdobie po ukončení kariéry

Rod Laver sa s profesionálnou kariérou rozlúčil v roku 1976 vo veku 38 rokov. V roku 1981 bol uvedený do Medzinárodnej tenisovej siene slávy. V roku 1985 sa stal členom Siene slávy austrálskeho športu a v roku 2009 členom Queenslandskej športovej siene slávy. V roku 2000 bol na jeho počesť premenovaný centrálny dvorec Australian Open na Rod Laver Arenu. V roku 2003 sa objavil dokonca na poštovej známke Austrálie. V rokoch 2006, 2009 a 2012 sa mu dostalo pocty aby mohol dekorovať šampiónov na Australian Open (Rogera Federera, Rafaela Nadala a Novaka Djokoviča, pozn. red.). Dnes žije 79-ročný Rod Laver v kalifornskom Carlsbade.

Rod Laver a Roger Federer na Australian Open 2014:

Dodnes je však na očiach verejnosti. Pravidelne ho vídame na Grand Slamoch ako čestného hosťa a dnes štartuje po ňom pomenované podujatie. Laver Cup je súťažou medzi výbermi Európy a „zvyškom“ sveta.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

four × 1 =