Home Najdôležitejšie Sieň slávy: Monika Selešová – Žena, ktorej šlo na kurte o život

Sieň slávy: Monika Selešová – Žena, ktorej šlo na kurte o život

by Michal Pokrivka

Australian Open je v plnom prúde, no my nezabúdame ani na tradičné spomienky na legendy. Dnes to bude Monika Selešová, ktorá ťahala na prvom Grand Slame roka úžasnú šnúru víťazstiev.

Detstvo a tenisové začiatky

Monika Selešová sa narodila 2. decembra 1973 v Novom Sade – hlavnom meste autonómnej oblasti Vojvodina na severe Srbska. Jej rodičia Eszter a Károly sú etnickí Maďari. V piatich rokoch ju priviedol k tenisu otec, ktorý bol v civilnom zamestnaní karikaturista pracujúci pre periodiká Dnevnik a Magyar Szó. Je to práve on, kto stojí za vynálezom obojručných úderov z oboch strán. Neskôr sa jej ujala Jelena Genčičová, ktorá „objavila“ aj Novaka Djokoviča, Gorana Ivaniševiča či Mimu Jaušovecovú.

Mala 11 rokov, keď víťazstvom na juniorskom podujatí Orange Bowl upútala legendárneho kouča Nicka Bollettieriho. O dva roky neskôr sa presťahovala aj so starším bratom Zoltánom na Floridu, aby mohla navštevovať Bollettieriho akadémiu. O deväť mesiacov opustili vtedajšiu Juhosláviu aj rodičia a rodina bola opäť pokope. V 14 rokoch sa začala Monika objavovať na profesionálnom okruhu, v 15 získala v Houstone prvý titul a bolo jasné, že je pred ňou skvela budúcnosť.

Prienik medzi elitu a dominancia

Len pár týždňov po houstonskom úspechu si zahrala semifinále Roland Garros 1989. O rok neskôr zdvíhala na parížskej antuke nad hlavu cennú trofej pre víťazku po finálovom víťazstve 7:6(6), 6:4 nad Nemkou Steffi Grafovou. Vo veku 16 rokov sa stala historicky najmladšou víťazkou tohto turnaja. Od sezóny 1991 začala Selešová dominovať ženskému tenisu.

Zostrih finále Roland Garros 1990:

Triumfovala na Australian Open, keď si vo finále poradila s Češkou Janou Novotnou, v marci nahradila na poste svetovej jednotky Grafovú a následne si zopakovala víťazstvo na Roland Garros. O Wimbledon prišla pre zdravotné problémy, no na septembrovom US Open opäť získala cenný vavrín. V Paríži nedovolila siahnuť na titul Arantxi Sánchezovej Vicariovej zo Španielska, v New Yorku Američanke Martine Navrátilovej.



V roku 1992 si pripísala vtedy ešte reprezentantka Juhoslávie znova tri grandslamové prvenstvá a o raritný kalendárny Grand Slam ju pripravila len finálová prehra na Wimbledone so Steffi Grafovou. V Melbourne porazila vo finále Američanku Mary Joe Fernándezovú, v Paríži práve Grafovú a v New Yorku ďalšiu spomínanú veľkú rivalku Sánchezovú Vicariovú.

Zostrih finále US Open 1992:

Šokujúce napadnutie priamo na kurte

Písal sa 30. apríl 1993. Monika Selešová predtým znova ovládla Australian Open po finálovom skalpe Grafovej a na turnaji v Hamburgu ladila formu na ďalší ročník Roland Garros. Vo štvrťfinále viedla nad Magdalenou Malejevovou z Bulharska 6:4, 4:3, keď vtrhol počas prestávky medzi gemami na kurt šialený fanúšik Steffi Grafovej.

Günter Parche a jeho posadnutosť nemeckou hviezdou vyústili do šialeného útoku vykosťovacím nožom. Selešovú bodol pred zaplnenými tribúnami i zapnutými televíznymi kamerami medzi lopatky. „Zrazu som zacítila ostrú bolesť v chrbte. Otočila som sa a zbadala človeka s nožom v ruke. Potom som si uvedomila, že ma bodol,“ spomína si na chvíle, keď ju premohol šok. Rýchlo bola prevezená do nemocnice, kde sa pomerne rýchlo zotavila. Bola ju tam navštíviť aj jej najväčšia súperka Grafová.

Šialený útok z turnaja v Hamburgu:

Parche bol vyhlásený za duševne chorého, a tak sa vyhol väzeniu. Tenisová legenda sa preto rozhodla, že na žiadny turnaj do Nemecka sa už nikdy neprihlási: „Ľudia zabúdajú na to, že ma ten muž úmyselne bodol a nedostal za to nijaký trest. Necítila by som sa komfortne, ak by som sa tam vrátila.“

Veľkolepý návrat šampiónky

V roku 1994 si Selešová zmenila občianstvo z juhoslovanského na americké a na kurty sa po dvojročnej pauze, ktorú si traumatický zážitok vyžiadal, vrátila tesne pred US Open 1995. „Po samotnom zranení som sa mohla vrátiť po šiestich-siedmich mesiacoch, ale emočne som to nezvládala,“ vravela s odstupom času. Hráčky z okruhu vtedy nesúhlasili, aby jej bol zmrazený rebríček a vrátila sa ako svetová jednotka. Musela preto začať od nuly.



Hneď prvý turnaj po návrate, Canadian Open v Toronte, sa skončil jej triumfom! Na následnom US Open si zahrala neúspešné finále. Podľahla v ňom, ako inak, Steffi Grafovej. V sezóne 1996 triumfovala rodáčka z Nového Sadu po tretí raz na Australian Open, čo bolo pre ňu obrovskou satisfakciou. Vo finále nedala šancu Nemke Anke Huberovej a jej návrat bol zavŕšený. Ak odhliadneme od toho, že dva ročníky vynechala, získala štvrtý titul za sebou.

Zostrih finále Australian Open 1996:

V ďalších sezónach sa už žiadneho titulu z podujatia „veľkej štvorky“ nedočkala, ale dosiahla iné významné úspechy. V rokoch 1996, 1999 a 2000 triumfovali Američanky s ňou v zostave v Pohári federácie, na olympiáde v Sydney roku 2000 získala bronzovú medailu vo dvojhre, keď si v súboji o 3. miesto poradila po setoch 6:1, 6:4 s Jelenou Dokičovou z Austrálie.

Medailový ceremoniál na olympiáde v Sydney 2000:

Náhly koniec kariéry

Po roku 2000 už nepatrila Selešová medzi hlavné ašpirantky na grandslamové tituly, no neustále sa držala vo svetovej špičke. V máji 2003 však utrpela zranenie nohy, pre ktoré odstúpila z rímskej generálky na Roland Garros, na ktorom následne sužovaná bolesťami prehrala v 1. kole 4:6, 0:6 s Ruskou Naďou Petrovovou. Išlo o jedinú prehru, ktorú zaznamenala Selešová počas kariéry v 1. kole na Grand Slame.

Niekoľkokrát ešte plánovala návrat. Najskôr na rok 2006, neskôr na rok 2008, no napokon 14. februára 2008 oznámila definitívne ukončenie aktívnej činnosti. Ešte v decembri 2007 pritom hovorila o tom, že by chcela aspoň obmedzený počet turnajov ročne hrávať.

Úspechy v kocke

Monika Selešová získala počas svojej dramatickej profesionálnej kariéry 53 singlových (z toho deväť grandslamových) a šesť deblových titulov na hlavnom okruhu. Vo dvojhre bola skvelých 178 týždňov svetovou jednotkou. Vo štvorhre to dotiahla najvyššie na 16. pozíciu. Na odmenách zarobila 14,89 milióna amerických dolárov.



Okrem spomínaných primátov z Grand Slamov a víťazstiev v Pohári federácie je aj trojnásobnou šampiónkou z MS WTA Tour. Koncoročný výberový turnaj ovládla v rokoch 1990 – 1992. Unikátny je jej zápis z Hopmanovho pohára. Ročník 1991 vyhrala vo farbách Juhoslávie, v rokoch 2001 a 2002 bojovala vo finále pod vlajkou Spojených štátov amerických. Bohužiaľ, so Janom-Michaelom Gambillom v oboch prípadoch prehrali.

Obdobie po skončení kariéry

V rokoch 2005 a 2007 odohrala Monika Selešová niekoľko exhibičných zápasov proti ďalšej legende Martine Navrátilovej. V roku 2009 bola uvedená do Medzinárodnej tenisovej siene slávy a napísala aj vlastnú autobiografiu. Popisovala v nej i temné stránky ako depresie a závislosť od jedla po útoku, či otcovu smrť v dôsledku rakoviny.

Monika Selešová na exhibícii v roku 2007

V roku 2007 získala maďarské občianstvo, o dva roky neskôr sa dala dohromady s o 32 rokov starším miliardárom Tomom Golisanom. V júni 2014 sa zasnúbili a neskôr vzali. Od roku 2015 je hovorkyňou spoločnosti Shire Pharmaceuticals. Tá vyrába liek proti BED, čo je, zjednodušene povedané, záchvatové prejedanie sa. S touto poruchou bojuje bývalá svetová jednotka od mladosti.

Rozhovor z roku 2009:

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

1 × four =