Home Najdôležitejšie Sieň slávy: Suzanne Lenglenová – Francúzska ikona, ktorú zdobila 181-zápasová šnúra víťazstiev

Sieň slávy: Suzanne Lenglenová – Francúzska ikona, ktorú zdobila 181-zápasová šnúra víťazstiev

by Michal Pokrivka

Dnešné vydanie magazínu Sieň slávy nás zavedie späť v čase až na začiatok 20. storočia. Práve vtedy bola jednou z najväčších hviezd Suzanne Lenglenová, francúzska ikona, ktorej sláva trvá dodnes.

Začiatky súťažného hrania

Suzanne Rachel Flore Lenglenová sa narodila 24. mája 1899 v severofrancúzskom meste Compiégne. K tenisu ju priviedol otec až ako 11-ročnú. Už v roku 1914 sa 14-ročná Suzanne dostala do finále turnaja French Championships. Toto podujatie bolo v tom čase prístupné len francúzskym hráčkam a hráčom.

Jej talent bol obdivuhodný, veď tenisovú raketu chytila prvýkrát do rúk len štyri roky predtým. O pár mesiacov neskôr sa stala víťazkou podujatia World Hard Court Championships, považovaného za predchodcu Roland Garros. Vzápätí však zasiahla svet Prvá svetová vojna a do roku 1919 sa turnaje na európskom kontinente nehrali.

Jej štýl obliekania bol považovaný za vyzývavý, napriek tomu i práve preto ju však diváci milovali

Povojnová kariéra

V roku 1919 sa už konal Wimbledon. Zúčastnila sa na ňom aj fenomenálna Francúzka. Získala cennú trofej. O rok neskôr prvenstvo obhájila. To isté sa zopakovalo aj v sezóne 1921, keď navyše pridala aj druhý titul z World Hard Court Championships.

Ťažké chvíle prišli na US Championships 1921 (dnes US Open, pozn. red.). Pri prvom a poslednom štarte trápil Lenglenovú čierny kašeľ a zápas 2. kola s Mollou Bjurstedtovou Malloryovou prehrala 2:6, 0:6. Navyše dohrávala vo veľkých bolestiach a so slzami v očiach.

Posledné roky na amatérskom okruhu

Francúzska tenistka bola jedna z prvých športovkýň, ktoré získali status rešpektovanej a uznávanej osobnosti. Na amatérskom okruhu hrala do sezóny 1926. Po nešťastných US Championships 1921 sa rýchlo vrátila na vrchol.

Do konca svojej amatérskej kariéry získala ešte tri wimbledonské trofeje, dve z World Hard Court Championships a dve z French Chamiponships. Od roku 1925 bol turnaj French Championships otvorený pre hráčky z celého sveta a nahradil World Hard Court Championships.

Šiesty wimbledonský titul – finále: Suzanne Lenglenová – Joan Fryová 6:2, 6:0

Úspechy v kocke

V sezónach 1914 až 1926 získala Lenglenová 6 singlových trofejí z Wimbledonu. Medzi deblistkami sa tešila rovnako šesťkrát, z mixu má tri vavríny. Komplikovanejší je výpočet jej úspechov na vtedajších majstrovstvách Francúzska. Dokázala totiž vyhrávať na uzavretých i otvorených, rovnako tak na World Hard Court Championships.

Ak by sme zarátali všetky víťazstvá, tak zistíme, že ich má z domáceho turnaja až 22. Dovedna tak triumfovala na turnajoch kategórie „major“ 37-krát. Dvakrát zvíťazila aj na olympiáde. Dovedna získala 241 turnajových titulov, mohla sa pýšiť 181-zápasovou víťaznou šnúrou a jej bilancia výhier a prehier bola 341:7! Na Wimbledone vyhrala všetkých 32 stretnutí vo dvojhre.

Dve legendy – Suzanne Lenglenová s Billom Tildenom

Kariéra profesionálky po wimbledonskom nedorozumení

Po víťazstve na French Championships 1926 mala útočiť na siedmy wimbledonský titul. Nedorozumenie spôsobilo, že neprišla včas na svoj úvodný duel. Chybu videla na strane organizátorov, teda kráľovskej rodiny, čo bolo vnímané ako urážka. Dotknutá sa však cítila aj tenistka a podujatie opustila.

Vzápätí sa vydala na profesionálnu dráhu. Na popud amerického podnikateľa Charlesa C. Pylea odohrala sériu exhibičných zápasov po Spojených štátoch amerických. Zinkasovala za ne 50 000 amerických dolárov. Vo všetkých zápasoch bola jej súperkou americká hviezda Mary K. Browneová. Lenglenová vyhrala všetkých 38 duelov. Po náročnej sérii bola vyčerpaná, dala si prestávku, no nakoniec sa už k súťažnému hraniu nikdy nevrátila. Išlo zároveň o prvú profesionálnu sériu zápasov v histórii tenisu.

Obdobie po ukončení kariéry

Francúzka ukončila kariéru mladá. Ostro pritom kritizovala stav, keď sa na turnajoch mohli zúčastňovať len bohatí ľudia, keďže na amatérskej úrovni mali dosť výdavkov. Po americkej sérii sa vrátila do Paríža. S finančnou pomocou svojho priateľa Jeana Tilliera založila tenisovú školu. Tá sa postupne rozrastala a v roku 1936 bola uznaná ako tréningové centrum Francúzskej tenisovej federácie.

V období po skončení kariéry napísala francúzska legenda niekoľko kníh. V júni 1938 jej bola diagnostikovaná leukémia, o tri týždne neskôr oslepla a 4. júla vo veku 39 rokov zomrela. V roku 1978 bola uvedená do Medzinárodnej tenisovej siene slávy. V areáli Rolanda Garrosa nesie jej meno druhý najväčší kurt.

Kurt Suzanne Lenglenovej

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

20 − fourteen =