streda , 27 mája 2020
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Sieň slávy: Marion Bartoliová – Najprekvapivejšia grandslamová víťazka 21. storočia
Foto: TASR

Sieň slávy: Marion Bartoliová – Najprekvapivejšia grandslamová víťazka 21. storočia

Wimbledon zažil v priebehu rokov niekoľko prekvapujúcich víťazov a víťaziek. Poslednou veľkou senzáciou na londýnskej pažiti bolo víťazstvo Francúzky Marion Bartoliovej, na ktorú si dnes zaspomíname.

V skromných pomeroch, no s oduševnením

Marion Bartoliová sa narodila 2. októbra 1984 v Le Puy-en-Velay. Obaja jej rodičia sú pôvodom Korzičania. S tenisom začínala malá Marion veľmi skromne. Keď mala šesť rokov, začala trénovať so svojím otcom na kurtoch s nerovným, občas i zľadovateným povrchom. Ak bolo počasie nepriaznivé, otec vzal svoju dcéru do starej haly. Priestor medzi základnou čiarou a stenou haly bol minimálny, dievča sa tak naučilo hrať hlbšie v kurte.

Dlho trénovala výlučne neskoro večer po škole. Na turnaje ju otec vozil aj do stovky kilometrov vzdialených miest, pri čom si v aute robila domáce úlohy. V tom čase jej robil problém forhend. Walter Bartoli, otec a dlhoročný tréner, sa pri sledovaní Moniky Selešovej vo finále Roland Garros 1992 rozhodol, že naučí dcéru hrať ho obojručne. Svojský štýl ju naučil aj na podaní.

Začiatky profesionálnej kariéry

Francúzska nádej sa na ženských turnajoch objavovala od roku 1999. Ako 18-ročná sa dostala do elitnej svetovej stovky, v tom čase bola zároveň druhou najlepšou juniorkou sveta.

Hoci podávala konzistentné výkony, na výraznejší úspech čakala. Až do sezóny 2006 sa ho nedočkala. Jej grandslamovým maximom bolo 3. kolo, nemala na konte ani jeden singlový titul z okruhu WTA a pohybovala sa na konci štvrtej desiatky rebríčka.

Prelomový rok a príslušnosť k špičke

V roku 2006 prišlo očakávané výrazné zlepšenie. Hneď na prvom turnaji v novozélandskom Aucklande si pripísala prvý singlový titul. Ďalšie prišli v Tokiu a Quebecu. Stačilo to na prienik do top 20. V ďalšom roku už šokovala postupom do finále Wimbledonu. Nestačila v ňom na Američanku Venus Williamsovú, ale prenikla do top 10.

Rok 2008 bol slabší. Na Australian Open 2009 dosiahla svoje miestne maximum v podobe štvrťfinále, neskôr ovládla turnaje v mexickom Monterrey a americkom Stanforde. V sezóne 2010 opäť nenaplnila očakávania.

Zostrih 2. kola v Zürichu 2008:

Pravidelné striedanie skvelých a slabších sezón ju sprevádzalo dlhodobo. Na Roland Garros 2011 pobláznila Francúzsko postupom do semifinále, kde ju stopla Talianka Francesca Schiavoneová. Okrem toho triumfovala v anglickom Eastbourne a japonskej Osake, zahrala si vo štvrťfinále Wimbledonu. Sezóna 2012 bola znova bez titulu. Akou-takou útechou bolo aspoň štvrťfinále US Open.

Rozchod s otcom a wimbledonský zázrak

Otec Walter bol známy svojím ráznym správaním. Hoci priviedol svoju dcéru do veľkého tenisu, tá cítila, že potrebuje zmenu. Vo februári 2013 oznámila, že si hľadá nového trénera. Skúšala to s Gabrielom Urpim, po mesiaci ho ale nahradila Češkou Janou Novotnou. Táto spolupráca vydržala iba týždeň. Pred antukovou časťou angažovala Bartoliová svoju legendárnu krajanku Amélie Mauresmovú.

Na Roland Garros dokráčala iba do 3. kola a pred Wimbledonom musela pre zdravotné problémy odstúpiť z turnaja v Eastbourne. V Londýne však našla skvelú formu. Najslávnejší turnaj sveta ovládla bez straty setu! Priali jej aj okolnosti. Hoci bola nasadená až ako pätnástka, nenarazila na žiadnu hráčku najužšej svetovej špičky. Na jej rakete skončili Elina Svitolinová, Christina McHaleová, Camila Giorgiová, Karin Knappová, Sloane Stephensová, Kirsten Flipkensová a nakoniec nemecká bombardérka Sabine Lisická.

Marion Bartoliová vs Sabine Lisická (krátky zostrih finále):

Šokujúci koniec kariéry

Po Wimbledone mali prísť ďalšie veľké úspechy. V 3. kole turnaja v Toronte však musela Marion vzdať súboj s našou Magdalénou Rybárikovou, následne prehrala v 2. kole v Cincinnati so Simonou Halepovou a oznámila koniec kariéry. Bol to vtedy šok. Dôvodom boli pretrvávajúce zdravotné problémy.

„Splnila som si sen. To mi zostane navždy, momentálne sa však moje telo nedokáže vyrovnať so záťažou. Po 45 minútach až hodine hry ma bolí všetko,“ uviedla francúzska bojovníčka na tlačovej konferencii 40 dní po wimbledonskom víťazstve.

Marion Bartoliová vysvetľuje svoje rozhodnutie ukončiť kariéru:

Kariéra v kocke

Marion Bartoliová zvíťazila počas svojej skrátenej kariéry na ôsmich WTA turnajoch vo dvojhre a troch vo štvorhre. V singlovom rebríčku to dotiahla 30. januára 2012 na 7. miesto, v debli bola najvyššie na 15. pozícii. Na odmenách zarobila vyše 11 miliónov amerických dolárov.

V roku 2011 si ako jediná hráčka histórie zahrala na MS WTA Tour aj na tzv. „malých“ MS WTA Tour. Je jednou zo šiestich hráčok, ktoré vyhrali Wimbledon bez straty setu.

Súčasnosť a špekulácie o návrate

V roku 2014 si zahrala za tím Austin Aces v americkej súťaži World TeamTennis. Venuje sa aj rôznym podnikateľským aktivitám. Na svedomí má vlastnú kolekciu šperkov, športového oblečenia i spodnej bielizne.

Tým, že skončila mladá, podnecovala dlho reči o návrate. Naozaj to skúsila. „Ak sa po tom všetkom opäť budem môcť nazvať profesionálnou tenistkou, bude to obrovské víťazstvo,“ vravela odhodlane s odkazom na zdravotné problémy, ktoré mala, ale netreba ich rozpitvávať.

Ale nevyšlo to. Pochopila, že to už fyzicky nezvládne a kariéru uzavrela. Svoj tenisový život si predlžuje ako trénerka. Začala presne pred rokom pri svojej krajanke Lucie Wargnierovej, ale to pravé len čakalo. Na jeseň tohto roka sa ujala Lotyšky Jeleny Ostapenkovej, s ktorou jej to „klape“.

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Minuloročný španielsky hrdina si to nevie predstaviť: Davisov pohár je najvýznamnejšia súťaž reprezentačných družstiev

BARCELONA – Španielsky tenista Roberto Bautista Agut si nevie predstaviť, že by sa novembrový finálový …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

three × one =