Foto: TASR

Šesť dôvodov, prečo je US Open najzaujímavejší grandslam

US Open je v mnohých ohľadoch grandslamový rebel. Aj preto je pre divákov taký atraktívny. Čo však z neho robí najzaujímavejší grandslam?

Tajbrejk v každom sete

Ako jediný z turnajov veľkej štvorky má skrátenú hru aj v rozhodujúcom sete. O výhodách jedného či druhého systému sa hovorí často. Mnoho hráčov však oceňuje, že nemusia na kurte tráviť príliš veľa času naviac. Piate sety so skóre napríklad 15:13 sú možno napínavé, no tenisti len málokedy dokážu nastúpiť na ďalší duel v plnej sile.

Najväčší tenisový štadión

Žiadny iný z Grand Slamov neponúka takú atmosféru. Môže za to predovšetkým slávny Arthur Ashe Stadium. Americkí diváci sú aj v malom počte poriadne divokí. V kombinácii s takmer 24-tisícovou kapacitou dostáva ich fanúšikovanie úplne iný rozmer.

Dve strechy

Najväčší štadión je navyše zastrešený. A nielen on. Kým na French Open fanúšikovia a hráči stále márne volajú po streche aspoň nad jedným kurtom, v New Yorku zakryli už aj štadión Louisa Armstronga. Stará verzia bola zbúraná pred dvoma rokmi a tento rok bude mať premiéru novopostavený kurt.

Inováciám sa New York nebráni

Ak sa výraznejšie skloňuje zavedenie nejakej novinky, obyčajne ju ako prvý Grnd Slam otestuje práve US Open. Tento rok prinesie hneď dve zaujímavé inovácie. Jastrabie oko na každom kurte a už pár týždňov testovaná časomiera.

Šialená americká móda

V tenise je oblečenie aj módnou záležitosťou. Na Australian Open či French Open siahajú značky skôr po jednoduchých vzoroch a jemnejších farbách. V New Yorku sa však dizajnéri neboja výrazných vzorov. Taktiež si častejšie trúfnu na čiernu alebo červenú farbu.

Emotívne spomienky

História US Open je preplnená množstvom nádherných príbehov. Stačí sa pozrieť na posledných niekoľko rokov. Dojímavé lúčenie sa s kariérou Kim Clijstersovej, Andyho Roddicka, či ešte predtým Agassiho a Samprasa. Nemenej emóciami nabité bolo aj nečakané ženské finále najlepších kamarátok Pennettovej s Vinciovou a neskôr Keysovej so Stephensovou. Medzi pánmi zas trčia nečakané víťazstvá del Potra alebo Čiliča. US Open má v tomto smere na krásne príbehy obrovské šťastie. Aj to mnohých fanúšikov utvrdzuje, že práve na prelome augusta a septembra vidíme najkrajšie tenisové dva týždne roka.

About Jana Sedláková

Check Also

Norbert Gombos

Tenisové tipy (30.9.): Ďalší grandslamový triumf Gombosa?

BRATISLAVA – Aj dnes vám tradične prinášame trojicu tipov, v ktorých nechýba vystúpenie Norberta Gombosa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

7 + sixteen =