Home Zo zákulisia Rekordéri Federer aj Djokovič. Kto ešte vyhral slávne „sunshine double“?

Rekordéri Federer aj Djokovič. Kto ešte vyhral slávne „sunshine double“?

by Jana Sedláková

V týchto dňoch sme mali sledovať súboje najväčších hviezd v Miami. Pripomeňme si teda aspoň zopár tenistov a tenistiek, ktorí vyhrali v jeden rok legendárne „sunshine double“.

„Sunshine double“ je spoločné označenie pre dvojicu veľkých marcových podujatí v Indian Wells a Miami. Oba hrajú súčasne ženy aj muži. Indian Wells dokonca mnohí nazývajú „piaty grandslam”. Na oboch sa schádza celá tenisová smotánka. Vyhrať ich teda oba hneď za sebou je veľká prestíž.

Steffi Grafová – 1994 a 1996

Legendárna Nemka dosiahla na dvojicu víťazstiev hneď dvakrát v kariére. V roku 1994 vyhrala Indian Wells tak suverénne, že ani v jednom zápase nestratila viac ako päť gemov. Tracy Austinovú napríklad zdolala 6:0, 6:0.

Podobne dominantne si počínala Nemka aj v Miami. Na ceste do semifinále neprehrala viac ako tri gemy. Medzi štyrmi najlepšími síce Davenportovej uštedrila „kanára“, ale v ďalšom sete musela ísť do tajbkrejku. Opäť to však zvládla. Vo finále jej potom Nataša Zverevová zobrala prvý set, ale nakoniec to bolo ďalšie suverénne víťazstvo.

Skvelé výkony predvádzala Nemka na týchto turnajoch aj o dva roky neskôr. V Indian Wells ju o jediný set obrala v semifinále Lindsay Davenportová. V Miami opäť nenašla nikoho, kto by jej dokázal výraznejšie konkurovať a triumfovala bez straty setu.

Kim Clijstersová – 2005

Belgičanka sa v čase Indian Wells vracala po zranení. Bola 133. hráčkou sveta. No triumfovala v Kalifornii. Stala sa tak rebríčkovo najnižšie postavenou šampiónkou turnaja kategórie Tier I (dnes Premier Mandatory, pozn. red.).

Clijstersová senzačnú výhru napodobnila aj v Miami, kde dokonca nestratila ani set. Keďže nebola nasadená, mala nevýhodu, že na oboch turnajoch musela hrať o jeden zápas viac ako jej renkingovo vyššie postavené súperky.

Viktoria Azarenková – 2016

Zatiaľ poslednou hráčkou, ktorá dokázala vyhrať oba turnaje, bola bývalá svetová jednotka z Bieloruska. V Indian Wells bola v renkingu až 15-tkou, no predsa absolútne suverénne vyhrala. Vo štvrťfinále deklasovala našu Magdalénu Rybárikovú 6:0, 6:0. V boji o titul si poradila vo dvoch setoch so Serenou Williamsovou. Celkovo na turnaji prišla o dva sety.

V Miami už bola vďaka triumfu z Indian Wells svetovou osmičkou, hoci na nasadzovaní sa to ešte neprejavilo. Nakoniec odchádzala v Floridy bez straty jediného setu. Krátko po turnaji ohlásila, že je tehotná. Po návrate už žiadny turnaj nevyhrala. Triumf z Miami tak zostáva zatiaľ jej posledným v kariére.

Roger Federer – 2005, 2006, 2017

Legedárny Švajčiar dokonca triumf na „sunshine double obhájil“. V roku 2005 v Indian Wells nestratil ani jeden set – vo finále proti Lleytonovi Hewittovi pritom musel hrať na tri víťazné sety, keďže vtedy platili na podujatiach Masters 1000 iné pravidlá ako dnes. Vtedy išlo o súboj dvoch najlepších hráčov planéty.

Následne v Miami bol taktiež suverénny, no na ceste do finále stratil jeden set. Vo finále ho potom v piatich setoch vytrápil vtedy 31. hráč sveta, španielsky mladík Rafael Nadal.

O rok neskôr stratil dovedna dva sety. Na každom turnaji jeden. Po triumfe nad Jamesom Blakeom v Miami tak ako prvý hráč v histórii obhájil „sunshine double“.

Švajčiarovi sa vyhrať slávnu dvojicu turnajov podarilo aj v roku 2017. Bol to preňho veľký rok, keď najskôr po takmer päťročnom čakaní vyhral grandslamový turnaj. Následne získal aj oba veľké marcové tituly. V Indian Wells dokonca nestratil ani set.

Novak Djokovič – 2011, 2014, 2015, 2016

Srb ešte navýšil Federerov rekord, keď vyhral slávne turnaje dokonca tri roky po sebe.

Keď vyhral Indian Wells v roku 2011, vtedy si ako svetová trojka poradil najskôr s dvojkou Federerom a jednotkou Nadalom. Následne aj v Miami bojoval úspešne o titul proti Rafaelovi Nadalovi. Za dva turnaje prišiel o tri sety. O všetky ho obrali práve jeho dvaja najväčší rivali.

V roku 2016 potom za oba turnaje stratil jediný set. Bolo to v prvom kole v Indian Wells. Paradoxne, proti renkingovo najnižšie postavenému hráčovi, ktorého za dva týždne stretol – 149. hráčovi sveta Bjorn Fratangelovi.

Okrem menovaných hráčov a hráčok je ešte na mužskom okruhu niekoľko mien, ktoré tiež v minulosti vyhrali oba legendárne turnaje – Jim Courier (1991), Michael Chang (1992), Pete Sampras (1994), Marcelo Ríos (1998), Andre Agassi (2001),