Home Blog Prirovnania majú cenu zlata – 2. časť

Prirovnania majú cenu zlata – 2. časť

by Michal Pokrivka

BRATISLAVA – V druhej časti „prirovnania majú cenu zlata“ sa s vami podelím o ďalšie efektívne prirovnania, ktoré sú súčasťou tejto vizualizačno-vzdelávacej metódy, ktorou môžete urýchliť/vylepšiť proces zlepšovania sa.

„Strieška nad hlavou“

Poloha pravej ruky a rakety pri podaní pripomínajúca jednu polovicu strechy domu. Uhol rakety v tejto polohe by sa mal zhodovať s uhlom rakety pri kontakte s loptičkou.

 

„Fajka NIKE/trophy position  pozícia víťaza“

Ľavá ruka smerujúc nahor – ukazujúc na loptičku a pravá ruka prehnutá v lakti s raketou nad hlavou („strieška“). Táto pozícia pred úderom – podaním, pripomína fajku firmy NIKE, ako aj víťaznú pozíciu športovca. Ako vhodný príklad by sa dala použiť známa póza kulturistu a niekoľkonásobného Mr. Olympia Arnolda Schwarzeneggera, či oslavná póza šprintéra Usaina Bolta.

 

„Koľko je hodín?“

Dôležitosť presného nadhodu pri podaní nemusím snáď nikomu pripomínať.  Za nepresným nadhodom hľadajme nadmerné použitie predlaktia, zápästia, či celého trupu. Vytočenie ľavého predlaktia hneď po nadhode (keď loptička opustí ruku) pripomínajúce zakrúcanie žiarovky v lustri hráčovi pomôže upresniť a vyrovnať nadhod. S nadsadením sa v tejto polohe ruky dá pozrieť na to koľko je hodín. Vďaka tomuto skrúteniu predlaktia a zápästia loptička stúpa nahor v tvare špirály, čím sa zaručuje priamosť a presnosť nadhodu.

 

„Investícia“

Každému sa „pošťastí“ trochu nepresnosti pri nadhode, ale čo je podstatnejšie, je nevydarený nadhod neodohrať. Šanca, že hráč pri zlom nadhode podanie pokazí, sa rapídne zvyšuje. Preto tento akt prirovnávam k zlej investícii. Investujem peniaze, keď viem, že riziko ich straty je až 80%? Pravdepodobne nie. Takisto je to s podaním. Zahrať nadhod, ktorý je príliš za hlavou, nízko, vpravo, vľavo, či pred sebou, je akoby som vykonal spomenutú riskantnú a nevýhodnú investíciu. Dobrý nadhod, nezaručuje, ale značne zvyšuje šancu na istejšie a presnejšie podanie a preto ho prirovnám k dobrej investícii.

 

„Plávaj prsia“

Pohyb prevádzaný pri všetkých úderoch by mal byt uvoľnený, plynulý a zosynchronizovaný, tak aby bolo telo vždy v rovnováhe. Prirovnanie „plávaj prsia“, pri forhendovom náprahu, má pomôcť zjednodušiť prípravu na úder, zosynchronizovať pohyb rúk a zlepšiť rovnováhu tela. Moment pri vytáčaní trupu do náprahu, kde ľavá ruka – pomocná ruka, opúšťa raketu smerujúc k loptičke a pravá ruka pokračuje v náprahu. V tomto momente sa ruky rozídu opačným smerom, akoby odtláčali vodu pri plaveckom štýle prsia.

 

„Roller coaster/horská dráha“

Najideálnejší a biomechanicky telu najprijateľnejší pohyb pri prevedení forhendu by sa mal podobať morskej vlne. Pri náprahu raketa stúpa, a aby získala potrebnú rýchlosť, musí zase klesať nadol. Na ceste nadol by mala raketa naberať potrebnú rýchlosť ako to je pri autíčku na horskej dráhe.

 

„Atletický (polovysoký) štart/ragby postavenie“

Telo naklonené dopredu, nohy naširoko a jemne zohnuté v kolenách. Toto postavenie zaručuje nielen lepšiu rovnováhu, ale je z neho aj rýchlejší štart a reakcia. Preto by ho mali používať pre rýchlejší štart nielen hráči na sieti počas štvorhry, ale aj pri hre úderov v behu a následnom pretočení sa cez svoju os, aby zrýchlili svoj návrat na stred dvorca – „recovery“.

 

„Šermiarsky výpad“

Počas volejov by mal hráč používať jednoduchý a priamy pohyb smerom dopredu proti loptičke pripomínajúci výpad šermiara. Raketa pred telom, ramená jemne vytočené a výpad telom z otvoreného postavenia cez loptičku zaručí kvalitný volej.

 

„Medvedie zovretie“

Dokončenie útočného forhendového úderu z kratšej a vyššej loptičky pripomínajúce zovretie/uder medveďa (zhora nadol). Medveď vraj dokáže zabiť jednou ranou aj koňa. Prirovnanie môže slúžiť ako dôkaz, že hra vysokých loptičiek cez predčasne otvorené ramená a boky (bedrá) je menej efektívna ako „medvedie zovretie“.

 

„Inštinkt predátora“

Hráč by mal rozpoznávať a využívať možnosti na útok/protiútok/zmenu rytmu. Často používam toto prirovnanie s hráčmi, ktorí majú problém rozpoznávať/vidieť/vycítiť, že „teraz je ten správny moment“ zaútočiť po slabšej či kratšej loptičke. Vyčkávať zbytočne dlho sa neoplatí. Pokiaľ by tiger, lev, či iný predátor nevyužil svoje šance a nezaútočil na zranenú korisť v ten správny čas, tak by umrel od hladu.

Ak používate iné prirovnania, ktoré by mohli byt užitočné pre iných, tak neváhajte a zdieľajte ich v komentári pod článkom, alebo zašlite na e-mail jansolcani@yahoo.com. Prvú časť blogu o prirovnaniach nájdete TU.

Bio trénera Jána Solčániho

V tomto blogu sa slovenský tenisový tréner Ján Solčáni, dlhodobo pôsobiaci v zahraničí, s vami podelí o bohaté skúsenosti nadobudnuté počas trénerskej kariéry, ktorá bola a je naozaj veľmi pestrá. Už ako 37-ročný pôsobil na 4  kontinentoch a v 9 rôznych krajinách. Pracoval a pracuje ako tréner či technický poradca s mnohými hráčmi, ktorí reprezentujú svoje krajiny v Davis Cupe, Fed Cupe, a juniorských národných mužstvách. Pre ilustráciu spomenieme maďarskú mužskú a bývalú juniorskú svetovú jednotku Mártona Fucsovicsa, novozélandského deblistu Marcusa Daniella, Bulharku Diu Jevtimovovú, slávneho Američana Jana-Michaela Gambilla, čínskych reprezentantov Wu Ti a Čou Ji-miao a ďalších juniorských reprezentantov zo Švajčiarska, Srbska, Poľska, Chorvátska, Ukrajiny, či Indie. Ján písal metodické články do mesačníka Slovenský tenis, švajčiarskeho mesačníka Smash, čínskeho tenisového magazínu a v roku 2010 vydal knihu Tenista – Profil tenisového hráča. Momentálne je Ján jedným z najvyhľadávanejších technických expertov a analytikov.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

1 + 10 =