Chantal Škamlová
Chantal Škamlová (Foto: Osobný archív Chantal Škamlovej)

Po Pláteníkovi vyzýva aj juniorská grandslamová šampiónka: Neničte sny tým, ktorí im podriadia všetko

BANSKÁ BYSTRICA – Uplynulé dni sme vám priniesli dva diely zaujímavého rozhovoru s uznávaným trénerom Vladimírom Pláteníkom, ktorý prehovoril o nelichotivej situácii v slovenskom tenise. Jeho podrobná analýza tunajších pomerov vyvolala množstvo ohlasov a oslovila širokú tenisovú verejnosť, ktorá okamžite začala reagovať.


Prehovoriť k horúcej téme sa na tento podnet rozhodla aj juniorská grandslamová šampiónka Chantal Škamlová, ktorá po boku Jany Čepelovej v roku 2010 ovládla juniorský Australian Open. 26-ročná rodáčka z Banskej Bystrice na sociálnej sieti napísala dlhý list, v ktorom zhrnula svoje skúsenosti s politikou zväzu, príčinami úpadku tenisu u nás a podobne ako kouč Pláteník aj ona vyzýva k výraznejšej podpore mladých talentov bez ohľadu na ich zázemie.Chantal Škamlová (Foto: Osobný archív Chantal Škamlovej)

Celý list prinášame v pôvodnom znení bez redakčných úprav:

„28.06.2018 bol deň, kedy som oznámila koniec svojej singlovej kariéry a chcela sa naplno venovať štvorhrám, ktoré mi boli už od juniorských čias k srdcu bližšie. Síce to nebolo jednoduché rozhodnutie, niekde vo svojom vnútri som cítila, že to tak bude správne.

To, že to nakoniec správne bolo, sa mi aj potvrdilo a ani nie mesiac od môjho rozhodnutia som vyhrala vo štvorhre turnaj s dotáciou 100,000 amerických dolárov a v rebríčku WTA sa posunula na 116. priečku.

Všetko vyzeralo sľubne rozbehnuté a s mojimi hlavnými cieľmi, ktorými bola hlavne reprezentácia Slovenska na olympiáde a vo FED Cupe, som sa rozhodla osloviť o podporu Slovenský tenisový zväz.

Myslela som si, že moje rozhodnutie podporia a dokonca aj trochu ocenia, keďže sme na Slovensku žiadnu hráčku, ktorá by sa chcela venovať štvorhrám nemali, opak bol však pravdou.

Ich odpoveď, že som neperspektívna ma ani tak neprekvapila, no cirkus okolo FED Cupu v roku 2019 proti Lotyššsku v Rige, keď urobili všetky možné aj nemožné kroky k tomu, aby ma nemuseli nominovať, mi zobral všetku chuť.

Verte mi, každý z nás veľmi rád reprezentuje Slovensko, ale bohužiaľ nie je náhoda, keď kvôli niektorým ľuďom stratí chuť reprezentovať aj náš momentálne najlepší deblista Filip Polášek.
Nedá mi nespomenúť aj poslednú nomináciu priateľského FED Cupu proti Češkám. Oceňujem, že dávajú šancu mladým, ale v nominácii môže byť 5 hráčok a našu tretiu najlepšiu hračku Kristínu Kučovú ani neoslovili.

Pri čítaní posledných článkov, kedy sa k problémom a k úpadku tenisu na Slovensku vyjadrili veľké mena nášho športu ako sú Vladimír Pláteník, Dominik Hrbatý, Filip Polášek môžme len všetci krútiť hlavou, akým zlým smerom sa náš tenis a zväz uberá. To, že brali za neperspektívnu mňa ešte beriem s rezervou, ale to, že medzi neperspektívnych zaradili v minulosti aj Dominiku Cibulkovú či Dominika Hrbatého? To už každému asi rozum neberie.

Dnes sú to viac ako dva roky od môjho rozhodnutia venovať sa štvorhrám. Pred nedávnom sme s Terkou Mihálikovou ako neperspektívna dvojica vyhrali Privatbanka Open. Vo finále sme si mohli zahrať proti Belinde Benčič a byť jej cennými súperkami. Bol to pre mňa zážitok.

Tenis beriem s radosťou, nemám v ňom už obrovské ciele a tento list nepíšem preto, aby som niečo dokazovala sama sebe ani iným. Tí, čo ma poznajú vedia.

Dôvod prečo toto celé píšem je, aby sa podobne príklady ďalej neopakovali. Píšem za všetky deti, lebo bohužiaľ je už veľa podobných prípadov aj v žiackych kategóriách a deťom asi ťažko vysvetlíte, prečo nešli reprezentovať aj napriek tomu, že patria medzi najlepšie na Slovensku.

Za všetkých vás prosím, dajte rovnakú šancu každému a neničte sny tým, ktorí sú ochotní im podriadiť všetko. Slovenský tenis neupadne, ak mu to nedovolíme. Stále vidím okolo seba plno talentovaných detí, ktoré majú chuť hrať tenis. Tak ich prosím podporme a dajme im šancu, kým ešte nie je neskoro.“Slovenská deblová špecialistka je v rebríčku štvorhry aktuálne na 284. pozícii, najvyššie bola na 116. priečke. Naposledy sa po dlhšej prestávke od tenisu predstavila na nedávnom podujatí Privatbanka Open, kde v dvojhre v prvom kole podľahla senzačnej semifinalistke – talentovanej 17-ročnej Eszter Mériovej, ale vo štvorhre sa spoločne s Terezou Mihalíkovou dočkala triumfu.

Zdroj: STZ
Chantal Škamlová (Foto: Osobný archív Chantal Škamlovej)

Zdroj: ts, facebook – Chantal Škamlová

About Majo Malinovský

Check Also

Cameron Norrie, ATP Rím

Norrie sa vyjadril ku kritike Djokoviča za správanie v Ríme: Chcel som vyhrať

PARÍŽ – Britský tenista Cameron Norrie odmieta tvrdenia Srba Novaka Djokoviča o jeho nešportovom správaní …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

ten − six =