Home Správy V nečakanom a dramatickom newyorskom finále triumfoval Isnerov premožiteľ Opelka

NEW YORK – Vo finále turnaja ATP 250 v New Yorku (777 385 USD, tvrdý povrch v hale) sa stretli domáci Reilly Opelka (89. v hodnotení ATP) a kanadský kvalifikant Brayden Schnur (154.).

Prvý menovaný zaujal tým, že slávnejšieho krajana Johna Isnera najskôr vyradil v januári na Australian Open a následne si s ním opäť poradil pri postupe do tohto finále. Jeho súper v New Yorku po prvý raz v kariére vyhral zápas v hlavnej súťaži. Pre oboch išlo o prvé finále v kariére. Víťazom sa po veľkej dráme a setoch 6:1, 6:7(7), 7:6(7) nakoniec stal skúsenejší Reilly Opelka.

V prvom dejstve sa Američan ujal vedenia 3:0. Kanaďan potom znížil na 1:3 po svojom servise, ale na viac sa už nezmohol. Opelka ho čistou hrou obral o servis na 5:1 a následne bez problémov doservoval prvý set do víťazného konca.

Druhé dejstvo prinieslo vyrovanejší súboj. Schnur musel za stavu 1:1 aj 4:4 utekať z brejkbalov, ale obe situácie zvládol. Vyústenie priniesol až tajbrejk. Ani ten neprinášal minibrejky. Po svojom servise šiel do vedenia 6:5 Opelka a tak mal prvý mečbal. Servujúci Schnur ho však skvelou hrou odvrátil. Potom po prvý raz v skrátenej hre obral Američan Kanaďana o servis na 7:6. Mal tak výhodu podania pri druhom mečbale. O ten sa však pripravil dvojchybou. Potom prišiel aj o ďalšie podanie a razom tak mal Schnut setbal, ktorý obhájil a vynútil si tretí set.

Aj v ňom zohrávali servisy kľúčovú úlohu. Iba za stavu 1:2 musel Schnur čeliť brejkbalom, ale zvládol to. Aj o víťazovi celého turnaja musel nakoniec rozhodovať tajbrejk.

Opelka viedol 6:4 a mal teda dva mečbaly. Jeden odvrátil Schnur skvelým servisom, pri ďalšom bol na príjme, ale pomohol si skvelou hrou. Neskôr za stavu 7:7 po tom, čo Amečian premárnil ďalší mečbal, trafil Schnur eso. No jastrabie oko ukázalo, že šlo o chybu z prvého servisu. Nasledovalo tak druhé podanie, pri ktorom Kanaďan opäť pochybil a dvojchybou tak daroval Opelkovi šiesty mečbal zápasu. Tentokrát domáci hráč trafil eso a zaklincoval prvý titul v kariére.

• obaja hráči si vytvoria nové kariérne maximá – Schnur v podobe 107. miesta a Opelka bude figurovať na 56. stupienku
  • Opelka nastrieľal 43 es – vyrovnal ním svoj rekord zo semifinále proti Isnerovi (v zápasoch hraných na dva víťazné sety tak dvojnásobne zaostáva iba o dve esá za rekordérom Karlovičom, nik iný viac es za jeden zápas netrafil)
  • dvojchyba pri mečbale v druhom sete vyznieva pomerne kuriózne, nakoľko v celom zápase sa Opelka dopustil iba dvoch
  • rovnako neuveriteľne pôsobí aj Schnurova dvojchyba v tajbrejku za stavu 7:7 – tiež mal za celý zápas iba dve