Šuaj Pcheng
Šuaj Pcheng (Foto: TASR/AP - Mike Groll)

Odoberú olympijské hry Číne kvôli nezvestnej Pchengovej? MOV bude musieť zaujať tvrdší postoj

PEKING – Zmiznutie tenistky Pcheng Šuaj môže prinútiť Medzinárodný olympijský výbor (MOV) k tvrdšiemu postoju voči dodržiavaniu ľudských práv Číne. Vyhlásil to dlhoročný člen MOV Richard Pound. Nevylúčil ani to, že by záležitosť mohla skončiť odobratím zimných hier, ktoré sa majú v Pekingu uskutočniť vo februári.


MOV je už dlhší čas terčom kritiky kvôli organizovaniu hier v Číne, ktorá opakovane čelí obvineniu z porušovania ľudských práv. Výbor sa doteraz bránil tvrdením, že je športovou organizáciou a do vnútornej politiky štátu nemôže zasahovať.

Ohlasy na zmiznutie Pcheng Šuaj by však podľa Pounda mohli postoj MOV zmeniť. Elitná čínska tenistka sa na verejnosti neobjavila odvtedy, čo na začiatku novembra zverejnila, že sa stala obeťou sexuálneho napadnutia niekdajším čínskym vicepremiérom.

Čínski predstavitelia ešte oficiálne aféru nekomentovali, štátna televízia však na twitteri zverejnila text z e-mailu, v ktorom údajne Pcheng Šuaj píše, že je v poriadku. Teraz tiež ukázala údajné zábery zo sociálnych sietí, na ktorých sa tenistka hrá s mačkou a plyšákmi. Televízia tiež uviedla, že sa hráčka čoskoro objaví na verejnosti.Obavy o osud bývalej svetovej jednotky vo štvorhre to však nerozptýlilo. Ženská tenisová organizácia WTA preto pohrozila zrušením všetkých turnajov v Číne. Podporu dvojnásobnej grandslamovej víťazke v debli vyjadrili aj hviezdy ako Novak Djokovič alebo Serena Williamsová.

„Ak sa to rozumne nevysvetlí, môže sa to vymknúť kontrole a MOV bude musieť zaujať tvrdší postoj,“ povedal Pound. „Nemyslím si, že by to viedlo k odobratiu olympijských hier, ale stať sa môže všetko,“ pridal najdlhšie slúžiaci člen MOV.

Pound tiež odmietol, že MOV by si mohol stretnutie s tridsaťpäťročnou tenistkou vynútiť. „Rokovania s čínskymi predstaviteľmi nie sú jednoduché. Skôr než dať hrozby sa nám v minulosti oplatilo povedať: Pozrite, je to vonku, už to nejde prehliadať, tak čo s tým urobíme?“ uviedol.„Myslím, že opatrný prístup nám pomôže viac, než im hroziť prstom a hovoriť: Urobte toto, alebo bude koniec sveta. Čína by na to len povedala: OK, mrzí nás to, že prídeme o olympiádu, ale svet to bude mrzieť ešte viac,“ vyhlásil Pound.

Zdroj: sport.cz, ts

About Roderik Pastier

Check Also

Michail Kukuškin

VIDEO 33-ročný Kukuškin odvrátil štyri mečbaly a poslal Kazachstan do vedenia: Spasí Srbov Djokovič?

MADRID – Tenisti Kazachstanu vedú vo štvrťfinálovom súboji finálového turnaja Davisovho pohára nad Srbskom 1:0. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

11 + 12 =