Novak Djokovič, Víťazstvo, Australian Open 2021
Novak Djokovič a jeho víťazné oslavy (Foto: TASR/AP - Andy Brownbill)

Nie si zaočkovaný Novak? Bohužiaľ, na Australian Open si nezahráš!

CANBERRA – Tenisti bez očkovania proti koronavírusu nedostanú austrálska víza, aby mohli prísť na januárové Australian Open. Uviedol to minister pre imigráciu Alex Hawke, ktorý odmietol akékoľvek výnimky. Na tenisových profesionálov sa budú vzťahovať rovnaké pravidlá ako na kohokoľvek iného a nezaočkovaných cudzincov Austrália nehodlá prijímať ani po otvorení hraníc.


Vyvoláva to otázniky nad štartom svetovej jednotky Novaka Djokoviča, ktorý v minulosti vystupoval proti očkovaniu a nechcel, aby bolo na tenisovom okruhu povinné. S odkazom na svoje súkromie odmieta zverejniť, či je zaočkovaný. Povedal ale, že nevie, či bude na úvodnom grandslame sezóny obhajovať titul.

Austrálske pravidlá sú striktné

„Musíte byť zaočkovaný, ak chcete navštíviť Austráliu. To je univerzálne pravidlo nielen pre tenistov. Myslím tým, že každý návštevník Austrálie bude musieť v sebe mať dve dávky vakcíny,“ povedal minister.

Podľa nedávnych informácií je medzi tenisovými profesionálmi asi tretina nezaočkovaných. Vedenie ATP i WTA vyzvalo svojich hráčov, aby sa zaočkovať nechali. Napríklad víťaz US Open Daniil Medvedev alebo svetová štvorka Alexander Zverev sa k očkovaniu vyjadrovali skepticky, aj keď nie je jasné, ako na tom sú osobne.Aj keby nezaočkovaní tenisti dostali víza, rovnako by zrejme nesmeli v Melbourne hrať. Predstavitelia štátu Victoria sa už skôr nechali počuť, že pre profesionálnych športovcov bude povinné očkovanie a zahraniční tenisti nebudú mať výnimku. Austrálska tenisová federácia, ktorá organizuje Australian Open, rokuje s miestnymi úradmi o presných podmienkach pre účasť hráčov, fanúšikov i členov sprievodu.

„Rozumieme tomu, že o detailoch týkajúcich sa zahraničných návštevníkov našej krajiny sa bude ešte rozhodovať, a dúfame, že dostaneme informácie čoskoro,“ uviedla federácia.

Austrálsky minister zdravotníctva Greg Hunt zdôraznil, že všetky pravidlá sú vedené v záujme ochrany Austrálčanov. Táto ostrovná krajina sa vďaka izolácii pred okolím a striktným domácim pravidlám vrátane dlhých lockdownov udržala na nízkych číslach nakazených koronavírusom aj úmrtí na Covid-19. Pre austrálskych občanov by sa mali hranice otvoriť v priebehu niekoľkých týždňov, ale pre ostatných by to malo nastať až začiatkom roka 2022.Dejisko Australian Open Melbourne je od augusta v ďalšom lockdowne kvôli šíreniu nákazlivejšej mutácie delta. Od piatku by sa ale mali pravidlá uvoľňovať, pretože bude v štáte Victoria medzi dospelými požadovaná zaočkovanosť 70 percent.

Zdroj: sport.cz, ts

About Roderik Pastier

Check Also

Michail Kukuškin

VIDEO 33-ročný Kukuškin odvrátil štyri mečbaly a poslal Kazachstan do vedenia: Spasí Srbov Djokovič?

MADRID – Tenisti Kazachstanu vedú vo štvrťfinálovom súboji finálového turnaja Davisovho pohára nad Srbskom 1:0. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

13 + fifteen =