Home Názory Nevyšlo to Serene ani Agassimu: Keď parížski obhajcovia úplne zlyhali

Nevyšlo to Serene ani Agassimu: Keď parížski obhajcovia úplne zlyhali

Vlaňajšia víťazka Roland Garros Jelena Ostapenková tento rok úplne pohorela. Rovnako dopadol aj finalista Stan Wawrinka. Zďaleka však nie sú jediní, kto sa v posledných rokoch pri obhajobe porúčal v Paríži už v prvom týždni.

Serenina nočná mora z Paríža

Serena Williamsová v roku 2013 Roland Garros jednoznačne vyhrala a aj o rok bola ako svetová jednotka veľkou favoritkou. V druhom kole ju však nečakane zastavila vychádzajúca hviezdička Garbine Muguruzová.

V tom čase hráčka až 4. svetovej desiatky dovolila Serene uhrať iba 4 gemy. Američanka jej po zápase na sieti povedala, že ak bude v podobnej hre pokračovať, môže celý turnaj vyhrať. Jej predpoveď sa stala o dva roky skutočnosťou. Španielka v Paríži skutočne triumfovala, navyše po finálovom dueli práve s Williamsovou.

Li Na nestačila na kvalifikantku

Čínska tenistka sa v roku 2011 tešila z historického triumfu na Roland Garros a stala sa vôbec prvou ázijskou tenistkou s grandslamovým titulom. Aj v ďalšej sezóne sa jej od úvodu darilo. Prvými troma kolami prešla bez väčšieho zaváhania a rovnaká formalita mala byť aj Jaroslava Švedovová vo štvrtom.

Kazašská tenistka sa do turnaja dostala iba vďaka kvalifikácii, no na obhajkyňu si vyšliapla. Na rozlúčku jej ako darček pribalila dokonca „kanára“. Číňanka sa tak neslávne stala prvou parížskou šampiónkou, ktorá pri obhajobe podľahla kvalifikantke. Po turnaji dokonca opustila top 10.

Myskinovú napodobnila až Ostapenková

Anastasia Myskinová sa v roku 2004 zaradila medzi najprekvapivejšie víťazky histórie Roland Garros (o ďalších si môžete prečítať tu). Rovnako nečakane však dopadla jej obhajoba. Už v prvom kole ju totiž zastavila María Sánchezová Lorenzová. V tom čase 109. tenistka sveta to nikdy nedotiahla vyššie ako na 33. miesto a v kariére vyhrala jediný turnaj.

Ruska neskôr priznala, že jej výkon ovplyvnili vážne zdravotné problémy jej mamy. Myskinová dlho držala nepríjemné prvenstvo. Bola jedinou šampiónkou Roland Garros, ktorá o rok neskôr prehrala už v 1. kole. Vyrovnala ju až tento rok Jelena Ostapenková.

Heninovú porazila hráčka, ktorá sa preslávila iba tým, že ju zdolala

Justine Heninová vyhrala roku 2003 Roland Garros, keď porazila jednotku Serenu Williamsovú i dvojku Kim Clijsterstovú. O rok neskôr ju však trápili problémy s imunitou. Následkom nich Belgičanka spala aj 18 hodín denne. Napriek tomu šla do Paríža obhajovať titul v pozícii nasadenej jednotky.

Nakoniec to dotiahla iba do druhého kola. Stopku jej vystavila 86. hráčka sveta Tatiana Garbinová. Nevýrazná Talianka však stroskotala hneď na ďalšej súperke a víťazstvo nad Justine Heninovou pri vyhľadaní jej mena dodnes svieti ako najväčší úspech.

Pre Normana bola prehra začiatok konca

Magnus Norman dosiahol najväčší grandslamový úspech postupom do finále Roland Garros 2000. O rok neskôr sa však začala jeho kríza, ktorá vyústila až k ukončeniu kariéry.

V prvom kole sa ako turnajová deviatka stretol s Davidom Sánchezom, vtedy 89. v rebríčku. Favorit zápasu vyhral prvé dva sety, no Španiel zápas otočil a tešil sa zo životného skalpu. Norman vypadol z najlepšej desiatky a už sa do nej viac nevrátil.

Stana Wawrinku tak pri obhajobe finále čakal rovnaký osud ako jeho bývalého trénera a je veľmi ľahko možné, že táto paralela bude pokračovať (viac si prečítajte tu).

Keď Kučera nadelil „kanára“ Agassimu

Americká legenda Andre Agassi zvíťazil na Roland Garros 1999 v pozícii 13. nasadeného. O rok neskôr už prichádzal na turnaj ako svetová jednotka. V druhom kole sa mal stretnúť s Karolom Kučerom, a keďže Slovák neprežíval najlepšie obdobie, favorit bol jasný.

Karol však v 4 setoch zaskočil najlepšieho hráča sveta a ako bonus mu pribalil aj „kanára“. Žiaľ, ďalší skalp už na turnaji nezískal. V treťom kole ho poslal domov 45. tenista sveta Franco Squillari.