Roger Federer a Rafael Nadal (Foto: TASR/AP)

Nespravodlivá výhoda! Trojnásobný víťaz Roland Garros spochybnil dominanciu Federera s Nadalom

BRATISLAVA – Roger Federer a Rafael Nadal majú na konte zhodne po rekordných 20 grandslamových trofejí a drvivá väčšina vzhliada k absolútnej dominancii dua známeho ako „FEDAL“ s obrovskou úctou a rešpektom.


Podľa bývalého trojnásobného šampióna parížskeho Roland Garros a dnes už nehrajúcej brazílskej legendy Gustava Kuertena, ale má hviezdne duo kraľujúce svetovému tenisu už dlhých 15 rokov, oproti hráčom predošlej generácie nespravodlivú výhodu.

Dlhšia tenisová kariéra

„Faktom je, že život sa v priebehu nasledujúcich 50 rokov poriadne zmenil a to je odrazom toho, čo prišlo. Nadal a Federer majú v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami za sebou päť alebo osem rokov tenisového života navyše. Ak uvažujete o pätnásťročnej kariére, je to o 50 percent viac ako desaťročná kariéra. Štartovali už pred nimi a končiť budú neskôr,” uviedol dnes už 44-ročný Kuerten, ktorý bol svojho času vychýreným antukárom.


Trojnásobný šampión French Open tým chcel poukázať na fakt, že kariéry najväčších tenisových hviezd predošlých rokov trvali tak 10 až 12 rokov. Tým pádom mali oveľa menej príležitostí na zisk grandslamových trofejí, ako je tomu u hráčov s podstatne dlhšou tenisovou kariérou. V dnešnej dobe je už totiž bežné, že hráčska kariéra bez výraznejších zdravotných komplikácií trvá najmenej 15 rokov a pokojne sa môže natiahnuť až na 20.

Technológie, veda aj technika

Kuerten si myslí, že rozhodujúcimi faktormi pri predlžovaní kariéry sú pochopiteľne napredujúca veda a technika a tiež výrazný pokrok v medicíne, ktorý hráčov udržuje v kondícii podstatne dlhšie ako tomu bolo kedysi. „Sú z generácie, ktorá má k dispozícii vedu, majú fyzické schopnosti robiť veci oveľa lepšie a zároveň oveľa dlhšie. A ten čas je rozhodujúci.” uviedol „Guga“, ktorý hrával na okruhu ATP od roku 1995 do mája 2008.


Aj v 40-tke konkurencieschopní

Brazílska legenda hovorí o zlepšení technologickej úrovne, ktorá hráčov robí konkurencieschopnými už aj vo veku 40 rokov (práve toto jubileum na budúci rok oslávi švajčiarsky velikán Federer). „Tenisti budú schopní hrať 20 rokov a stále budú konkurencieschopní aj vo veku 40 rokov. A vtedy môžu hrať veľmi dobrý tenis aj v 35-tke či 38-čke,“ uzatvára kriticky Kuerten, ktorý pravdepodobne narážal hlavne na Federera. Ten plánuje v Melbourne pred svojou 40-tkou zabojovať o rekordný 21. grandslamový titul na Australian Open, kde v roku 2018 ako 36-ročný naposledy zdvihol nad hlavu najcennejšiu trofej.

Zdroj: ts

About Majo Malinovský

Check Also

Novak Djokovič

VIDEO Djokovič ukázal svoju veľkosť: Vo finále Roland Garros vstal z popola a po obrate zasadol na parížsky trón

PARÍŽ – Srbský tenista Novak Djokovič sa stal druhýkrát v kariére víťazom mužskej dvojhry na …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

8 + two =