Home Najdôležitejšie Nadal zvládol napriek mizernému úvodu strhujúce štvrťfinále US Open

Nadal zvládol napriek mizernému úvodu strhujúce štvrťfinále US Open

NEW YORK – Najvyššie nasadený Španiel Rafael Nadal zdolal vo štvrťfinále grandslamového US Open (53 000 000 USD, tvrdý povrch vonku) rakúsku deviatku žrebu Dominica Thiema 0:6, 6:4, 7:5, 6:7(4), 7:6(5).

Španielsky ľavák vstúpil do zápasu katastrofálne. V úvodnom sete nezískal v žiadnom geme viac ako dva fiftíny! Súper zahral o 10 víťazných úderov viac a o 7 nevynútených chýb menej.

V druhom dejstve sa favorit zmobilizoval. Bol presvedčivý pri vlastnom podaní a čoraz častejšie kaziaceho Rakúšana brejkol na 5:3. Vzápätí síce o servis prišiel, ale na riterne vyrovnanie predsa len spečatil.

Tretia časť bola obojstranne kvalitná. Množstvo winnerov, diétna porcia zbytočných nepresností. Thiem viedol po brejku a jeho potvrdení 5:3, no v závere pôsobil trochu nervóznejšie. „Rafa“ vycítil šancu, z čoho rezultoval dokonalý obrat.

Podobne sa vyvíjal aj štvrtý set. Rakúsky tenista síce čelil skóre 0:1, 15:40, nestratil však koncentráciu, opäť pozdvihol úroveň svojej hry a odskočil do vedenia 3:1. Ani tentokrát si náskok neustrážil. Rodák z Malorky si vzal požičané späť v ôsmom geme. V kľúčových chvíľach sa na jeho raketu prikradli necharakteristické chyby, čo výborne hrajúci Dominic využil a získal tajbrejk vo svoj prospech.

V rozhodujúcom dejstve sa viac bojovalo o podanie rodáka z Viedenského Nového Mesta. Za stavu 2:2 odvrátil aktívnym prístupom dvojicu brejkbalov, pri skóre 5:5 zmazal troma priamymi bodmi manko 0:40. Postupujúceho musela napokon určiť skrátená hra. Pevnejšie nervy mala svetová jednotka, ktorá premenila po pokazenom smeči súpera hneď prvý mečbal – 7:5.

• zápas trval 288 minút, čo je tohtoročné maximum
  • Thiem dominoval na esá 18:3
  • celkovo získal o 6 fiftínov viac
  • Nadal premenil iba 5 zo 17 brejkbalov
  • „kanára“ dostal na Grand Slame po 4. raz v kariére, premiérovo od Australian Open 2015, kde mu ho uštedril Čech Tomáš Berdych

O postup do finále sa pobije zverenec Carlosa Moyu s argentínskym tenistom Juanom Martínom del Potrom, ktorý vo večerných hodinách zdolal domáceho Johna Isnera.