Home Roland Garros Nadal získal v Paríži jedenásty titul: „To už nie je ani sen, som nesmierne šťastný“

by Tomas Hmira

PARÍŽ – Rafael Nadal sa stal jedenástykrát v kariére víťazom mužskej dvojhry na Roland Garros. Najvyššie nasadený obhajca titulu si vo finále na parížskej antuke poradil s Rakúšanom Dominicom Thiemom 6:4, 6:3, 6:2.

Nadalovi vyšiel úvod zápasu s Thiemom, keď v druhom geme prelomil súperovo podanie a ujal sa vedenia 2:0. Rakúšan síce bleskovo vyrovnal na 2:2 a v ďalších gemoch držal s favoritom krok, v koncovke prvého setu mal však navrch Nadal. V desiatom geme pri podaní súpera profitoval z nevynútených chýb Thiema. Rakúšan sa snažil hrať do Španielovho bekhendu, no priveľa kazil a v dôležitých momentoch si nedokázal pomôcť prvým podaním.

Nadal sa dostal na koňa, na začiatku druhého dejstva súpera opäť brejkol a odskočil mu na 3:0. Španiel takmer každý kratší úder Thiema nekompromisne trestal winnerom, okrem forhendu mu výborne fungoval aj krížny bekhend. V piatom geme síce prehrával 0:30, no podržal si servis, za stavu 4:2 odvrátil vďaka skvelému stopbalu brejkbal a aj druhý set sa stal jeho korisťou. V úvodnej hre tretieho nevyužil štyri brejkbaly, no za stavu 1:1 opäť zobral Thiemovi servis a zápas už dotiahol do úspešného konca. Za stavu 5:2 premenil pri vlastnom podaní v poradí piaty mečbal a upravil vzájomnú bilanciu s Rakúšanom na 7:3, pričom mu odplatil štvrťfinálovú prehru z májového turnaja Masters 1000 v Madride.

Nadal si jedenásty parížsky titul vychutnával plnými dúškami. „Je to pre mňa absolútne neuveriteľný moment. To už nie je ani sen. Som nesmierne šťastný a chcem sa poďakovať všetkým fanúšikom za podporu. Dominicovi blahoželám k skvelým dvom týždňom, aj on dnes prispel k tomu, že to bol výborný zápas. Je to môj dobrý kamarát, takých hráčov ATP Tour potrebuje. Som presvedčený o tom, že si na Roland Garros zahrá ešte veľakrát o titul. Dnes to bol pre mňa veľmi náročný zápas proti agresívnemu súperovi, ktorý má výborný forhend. V treťom sete som dostal kŕč do ruky, aj taký býva šport. Boli ťažké podmienky, v Paríži je dusno. Som veľmi rád, že som to napokon zvládol v troch setoch,“ povedal Španiel v prvom pozápasovom interview.

• Nadal premenil v poradí piaty mečbal
  • vyhral až 82 % bodov po prvom servise
  • získal celkovo 17. grandslamový titul a v historických tabuľkách si upevnil druhé miesto (na čele je s 20 trofejami z podujatí veľkej štvorky Švajčiar Roger Federer)
  • vďaka triumfu si udrží pozíciu lídra svetového rebríčka ATP
  • odnáša si  prémiu 2,2 milióna EUR pred zdanením
  • Španiel je iba druhým tenistom, ktorý získal na jednom grandslamovom turnaji jedenásť singlových titulov,n a Australian Open sa rovnaký kúsok podaril legendárnej Austrálčanke Margaret Courtovej
  • ako prvý hráč v Open ére dokázal jedenástkrát zvíťaziť na turnajoch troch rôznych kategórii – na grandslame, na 500-vke v Barcelone a na podujatí Masters 1000 v Monte Carle
  • trvanie jednotlivých setov sa postupne skracovalo (57, 53 a 52 minút)