Rafael Nadal
Rafael Nadal postúpil na Turnaji majstrov do semifinále (Foto: TASR/AP - Frank Augstein)

Nadal v tomto roku so senzačným prvenstvom: Djokovič v rebríčku šokujúco ďaleko za elitou

BRATISLAVA – Aj keď v svetovom rebríčku ATP na konci tohto roku dýcha Novakovi Djokovičovi len na chrbát, Rafael Nadal svojho úhlavného srbského rivala v tejto sezóne predsa len v niečom výrazne prekonal.


Aj napriek tomu, že sa mu na záverečnom elitnom podujatí v londýnskej O2 aréne nepodarilo vybojovať premiérovú trofej z Turnaja majstrov, Rafael Nadal môže rozhodne hovoriť o mimoriadne úspešnej sezóne. Španielsky velikán napriek absolútne odlišným podmienkam oproti iným rokom po rekordný trinástykrát zodvihol nad hlavu trofej pre šampióna Roland Garros a v počte grandslamových titulov tak vyrovnal rekordného Federera (20).

Zaujímavá štatistika

K úspechom obľúbeného Rafu zrejme prispieva aj zlepšenie kvality servisu, ktorý bol dlhé roky výraznou slabinou a veľkým hendikepom oproti ďalším elitným hráčom. Nedávna štatistika dokonca priniesla zaujímavé čísla, porovnania a rebríček, ktorý Nadal ovládol.Rafa kraľuje rebríčku

Ide o percentuálnu úspešnosť hráčov po druhom podaní, v ktorom je dosť prekvapivo na úplnom vrchole práve antukový kráľ. Rafa získal po druhom servise výborných 57,79 percenta fiftínov, pre porovnanie a ilustráciu aktuálny víťaz Turnaja majstrov Medvedev „len“ 54,8 percenta. čo ho v celkovom poradí radí až na desiatu pozíciu.

Keďže rýchlosť podaní u Nadala je podstatne nižšia, ako je tomu u servisovo kvalitnejších hráčov, svedčí to o tom, že to po taktickej stránke svojou urputnou defenzívou a vytrvalosťou zvláda naozaj skvele. Napríklad v pamätnom finále Roland Garros, v ktorom doslova zmietol z kurtu Novaka Djokoviča, vyhral na druhom podaní Nadal až 68 percent fiftínov.Djokovič šokujúco nízko

Práve srbská svetová jednotka v rebríčku skončila až nečakane nízko, keďže Nole po druhom podaní získal len 52,9 percent fiftínov a rekordný osemnásobný šampión Australian Open tak skončil ďaleko za elitou.

Druhé miesto obsadil Stefanos Tsitsipas známy parádnym podaním, tretí skončil taliansky bombardér Mateo Berrettini. Do štatistík boli zahrnutí všetci tenisti, ktorí absolvovali v sezóne minimálne desať súťažných zápasov.

Zdroj: ts

About Majo Malinovský

Check Also

Belinda Benčičová

VIDEO Aj Benčičová zúri, ale prísna karanténa ju neodstavila: Bývalá svetová štvorka si našla miesto na tréning

MELBOURNE – Kým hviezdy ako Novak Djokovič, Rafael Nadal, Dominic Thiem či Serena Williamsová majú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

two × two =