Home Najdôležitejšie Nadal v očakávanom semifinále Roland Garros s prehľadom zdolal Federera

Nadal v očakávanom semifinále Roland Garros s prehľadom zdolal Federera

PARÍŽ – Druhý nasadený Španiel Rafael Nadal zdolal v prvom semifinále grandslamového Roland Garros (42 661 000 EUR, antuka vonku) švajčiarsku trojku žrebu Rogera Federera 6:3, 6:4, 6:2.

Od úvodu zápasu fúkal mimoriadne silný vietor, ktorý vstupoval do výmen a ovplyvňoval správanie loptičky. Spočiatku sa s ním lepšie vyrovnával „Rafa“, ktorý si vypracoval náskok 3:0. Jeho odveký rival následne znížil na 2:3, ale v maratónskom šiestom geme spravil viac chýb a o podanie prišiel – 2:4. Koncovku prvého setu si favorit postrážil.

V druhom dejstve Federer eliminoval chyby. Viedol dokonca 2:0, ale Španielove geniálne riterny a ťažko prekonateľná defenzíva viedli po pár minútach k vyrovnaniu na 2:2. V závere sa rodákovi z Malorky darilo rozohrávať dlhšie výmeny, čo bolo kľúčom k úspechu. Brejk na 5:4 vydoloval napriek manku 0:40 a po zmene strán na servise nezaváhal.

Tretí set španielsky tenista kontroloval. Rodák z Bazileja stratil aj vinou necharakteristických chýb na sieti podanie už v tretej hre. V ďalšom priebehu nedokázal sekundovať strojovo presnému tenisu svetovej dvojky. V závere len kozmeticky upravil skóre, keď znížil na 2:5, ale zverenec Carlosa Moyu po zmene strán duel poľahky doservoval.

• Nadal ukončil proti Federerovi sériu 5 prehier (celkovo vedie 24:15)
  • antukovú bilanciu s ním upravil na 14:2, parížsku na 6:0
  • na Roland Garros zvládol aj 12. kariérne semifinále
  • dnes mal pomer víťazných úderov a nevynútených chýb 33:19, zdolaný semifinalista 25:34
  • Federer zvládol na sieti iba 17 z 35 nábehov

„Na začiatku som robil veľa nevynútených chýb, dlho som sa nemohol vyrovnať s vetrom. V druhom sete som ustál niekoľko ťažkých momentov. Kľúčové bolo, že sa mi Rogera za stavu 0:2 podarilo brejknúť. Hral výborne, veľmi agresívne. Už to vyzeralo, že pôjde do vedenia 3:0, no zabojoval som a nakoniec som to naklonil na moju stranu. Bolo tam pár tesných loptičiek. Ďalší dôležitý brejk prišiel za stavu 4:4, keď Roger nevyužil vedenie 40:0. Postup do grandslamového finále vždy prežívam emotívne. Som rád, že vo veku 33 rokov ešte v Paríži môžem bojovať o titul,“ uviedol priamo na kurte Nadal.

Finálovým súperom 11-násobného španielskeho víťaza Roland Garros bude najvyššie nasadený Srb Novak Djokovič alebo rakúska turnajová štvorka Dominic Thiem.