Home Najdôležitejšie Nadal po hladkom priebehu do semifinále Wimbledonu

Nadal po hladkom priebehu do semifinále Wimbledonu

Rafael Nadal

LONDÝN – Tretí nasadený Španiel Rafael Nadal sa stal posledným semifinalistom grandslamového Wimbledonu (38 000 000 GBP, tráva vonku). Vo štvrťfinále zdolal 7:5, 6:2, 6:2 Američana Sama Querreyho.

V úvodnom sete sa obaja hráči predviedli svižným a atraktívnym tenisom. Američan sa spoliehal na delové podanie a forhend, Nadal sa snažil využívať celý dvorec. Prvú stratu podania zaznamenal americký bombardér už v treťom geme, keď ho legendárny Španiel obhodil. V deviatej hre mohol Nadal ukončiť celý set, no nepodarilo sa mu premeniť trojicu setbalov na riterne. V nasledujúcom geme na servise zaváhal a Querrey vyrovnal. To však bolo z jeho strany čo sa týka zisku gemov všetko. Brejk na servise nepotvrdil a na príjme zahodil tri šance vynútiť si skrátenú hru.

Druhý set už mal Španiel pod svojou kontrolou. Nielenže Američana prevýšil v štatistike es a víťazných úderov, ale tiež nevynútených chýb urobil menej. Súperovi vzal hneď druhé podanie. Sam sa dostal k dvom brejkbalom v šiestom geme, ale nevyužil možnosť na návrat do setu. „Rafa“ si vzal ďalšie podanie a celý set ukončil ôsmou hrou a druhým premeneným setbalom.

Ani začiatok tretieho setu sa pre rodáka zo San Francisca nezačal dobre. Na podaní nezachytil úvod gemu a prehrával 0:40. Odvrátil dva brejkbaly, tretí už nie. Jeho najväčšia zbraň – servis – mu úplne zlyhal. Naopak, Nadal nepripustil ani najmenšie komplikácie a aj na sieti si počínal úspešnejšie. Stretnutie ukončil po 127 minútach v ôsmom geme víťazným úderom od základnej čiary – premenil prvý mečbal.

• Nadal mal vyššiu úspešnosť zisku bodov po prvom servise 82 % vs 73 % na strane Querreyho
  • Španiel urobil 12 nevynútených chýb, Američan 22
  • štatistika es je jediná, v ktorej Querrey nad súperom vyčnieval (22:10)

V semifinále uvidí All England Club súboj gigantov, keďže „Rafa“ tu vyzve po 11 rokoch Švajčiara Rogera Federera. Ten dnes zvíťazil nad Keiom Nišikorim z Japonska. Druhú dvojicu, ktorá si to rozdá o finále, tvoria Srb Novak Djokovič a Španiel Roberto Bautista Agut.

„Bol to ťažký zápas a veľmi ma teší, že som ho zvládol v troch setoch. V prvom som dokázal vykľučkovať z viacerých nebezpečných situácií. Ďalšie dve dejstvá už boli v mojej réžii. Som veľmi rád, že španielsky tenis bude mať prvýkrát v histórii v semifinále mužskej wimbledonskej dvojhry dvojnásobné zastúpenie. Blahoželám Robertovi Bautistovi Agutovi. Veľa si toho musel prežiť, no dokázal, že je veľmi silný. Už sa teším na ďalšie semifinále s Rogerom, určite to bude skvelý zápas,“ uviedol v prvej reakcii Nadal.