sobota , 26 septembra 2020
Tenisový Svet / Zo zákulisia / Moška pri bilancovaní roka pochválil Poláška i Kužmovú
Igor Moška (Foto: TASR)

Moška pri bilancovaní roka pochválil Poláška i Kužmovú

BRATISLAVA – Generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu (STZ) Igor Moška označil rok 2019 vo svojom hodnotení za veľmi komplikovaný.

Polášek potešil, Kližan sklamal

V mužskej kategórii ho najviac zaujali výkony Filipa Poláška, ktorý po boku Chorváta Ivana Dodiga triumfoval na turnajoch ATP v Cincinnati i Pekingu. Na Wimbledone sa prebojoval do semifinále a výbornú sezónu korunoval postupom na Turnaj majstrov v Londýne.

„Filip skvele reprezentoval Slovensko na veľkých turnajoch. Zaznamenal obdivuhodný návrat. Podarilo sa mu dostať do elitnej svetovej deblovej desiatky a zahrať si na Turnaji majstrov. V Londýne odohrali s Dodigom tri veľmi dobré zápasy. Škoda, že vyhrali iba jeden a nepostúpili do semifinále. Boli to veľmi vyrovnané duely, v supertajbrejkoch rozhodlo pár loptičiek,“ uviedol Moška.

Viac čakal „prvý muž slovenského tenisu“ od dlhoročnej národnej singlovej jednotky Martina Kližana: „Martin má za sebou nevydarený rok. Po Roland Garros, kde postúpil do 3. kola, prišla výsledková kríza. Vypadol z prvej svetovej stovky a v septembri pre zdravotné problémy predčasne ukončil sezónu.“

Zvláštny rok žien

Medzi ženami vynikla Viktória Kužmová, ktorá zakončila rok na 52. mieste singlového svetového rebríčka WTA a v debli sa vyšplhala na 29. priečku. „Viki patrí medzi najlepšie mladé hráčky. Má potenciál na to, aby sa priblížila k úspechom, ktoré dosiahli Dominika Cibulková s Danielou Hantuchovou, no bude to mať náročné, lebo konkurencia rastie. V uplynulej sezóne sa jej darilo aj v debli, postup do semifinále US Open je výborný výsledok,“ pochválil Moška našu jednotku.

„Ženský rok bol z pohľadu slovenského tenisu taký zvláštny. Dominika Cibulková oficiálne ukončila kariéru. Je to obrovská strata pre slovenský tenis, nebude ľahké ju nahradiť. Končí aj Magdaléna Rybáriková. Žezlo musia prebrať mladé dievčatá,“ dodal na margo ženského tenisu.

Vysoké očakávania od tímov v roku 2020

Mošku potešilo, že fedcupovému i daviscupovému tímu sa podarilo udržať vo svetovej skupine. Generálny sekretár STZ verí, že v roku 2020 sa minimálne jednému z reprezentačných výberov podarí dostať na finálový turnaj. „Dievčatá čaká vo februári mimoriadne zaujímavý domáci súboj s Veľkou Britániou. Bolo by skvelé, keby postúpili na finálový turnaj v Budapešti,“ vyslovil nahlas želanie.

Na adresu mužov, ktorým ušiel madridský finálový turnaj už tento rok len o vlások, povedal: „Muži boli už v tomto roku blízko k tomu, aby si zabezpečili účasť na finálovom turnaji v Madride. Proti silnej Kanade viedli 2:1 a podali výborné výkony, no napokon prehrali 2:3. Rozhodli maličkosti. Kanada teraz postúpila do semifinále, čo svedčí o jej kvalitách.“

Zastavený pokles v mládežníckych kategóriách

Moška nepopiera, že náš tenis v nižších vekových kategóriách v posledných rokoch stagnoval, či dokonca upadal. To sa podľa neho podarilo zastaviť: „Veľmi prekvapili dievčatá do 18 rokov Romana Čisovská, Viktória Morvayová, Michaela Kadlečková, ktoré pod vedením kapitána Jána Sabovčíka skončili na ME druhé, a štvrtým miestom aj chlapci v Galeovom pohári.“

„Prísľubom je aj druhé miesto dievčat na ME do 12 rokov. Veľký talent nám rastie v osobe Petra Benjamína Privaru, ktorý je v koncoročnom rebríčku EJT do 16 rokov na prvom mieste,“ obzrel sa na záver aj na výsledky tých, ktorí ešte len začnú ašpirovať na výraznejšie úspechy na najvyššej juniorskej úrovni.

Zdroj: TASR

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Anna Karolína Schmiedlová

Štartuje Roland Garros: Slovenské kvarteto čaká neľahká úloha

PARÍŽ – Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová nastúpi v 1. kole dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

3 × 4 =