Home Australian Open Čo Melbourne dal, čo vzal: Osakovej 18-ročný rekord, bezchybný Nadal

Čo Melbourne dal, čo vzal: Osakovej 18-ročný rekord, bezchybný Nadal

MELBOURNE – Na Australian Open sa v jedenásty hrací deň rozhodlo už o troch finalistoch vo dvojhre. Ženské finále bude zároveň priamym súbojom o post svetovej jednotky. Rafael Nadal má formu, s ktorou vyzerá takmer neporaziteľne.

Ženy:

Neuveriteľný turnaj pre Danielle Collinsovú sa končí v semifinále na rakete Petry Kvitovej (8.). Česká tenistka ju zdolala po setoch 7:6(2), 6:0. V Melbourne zatiaľ prežíva spanilú jazdu, nestratila ani set. Kvitová je tak po prvý raz od Wimbledonu 2014 v grandslamovom finále. Vyhrala  svojich posledných osem finálových stretnutí za sebou. V pozápasovom rozhovore tiež povedala, že práve finálové strenutia hrá najradšej. (Prečítajte si viac o zápase tu.)

Kvitová si vo finále zahrá proti Naomi Osakovej (4.), ktorá zdolala Karolínu Plíškovú (7.) 6:2, 4:6, 6:4. Boj o titul z Australian Open tak bude už druhý rok po sebe aj súbojom o post svetovej tenisovej jednotky. Osaková v úvodnom sete zaujala štatistikou, keď zo svojich piatich es až tri zahrala v poslednej hre. (Viac o zápase si prečítajte tu.)

Japonka sa svojím finálovým postupom niekoľkonásobne zapísala do histórie. Je prvou Japonkou v grandslamovom finále. Tiež je prvou grandslamovou prvovíťazkou, ktorá sa hneď na ďalšom turnaji opäť prebojovala do finále od roku 2001, keď sa takýto postup podaril Jennifer Capriatiovej. Rok pred ňou to dokázala aj Venus Williamsová. V roku 1997 to tiež zvládla Martina Hingisová. Osaková má sériu 59 vyhraných zápasov, pokiaľ vyhrala prvý set. Jej víťazná „šnúra“ na grandslamoch (ktorú započala na US Open) je momentálne na čísle 13. Ak sa jej bude dariť aj naďalej, mohla by atakovať neuveriteľný rekord Sereny Williamsovej z rokov 2014 a 2015, keď sa je ťaženie zastavilo na čísle 33.

Naj jedenásteho hracieho dňa:

• Najdlhší zápas: jedna hodina a 53 minút (Naomi Osaková vs Karolína Plíšková)
  • Najkratší zápas: jedna hodina a 34 minút (Petra Kvitová vs Danielle Collinsová)

Grék Stefanos Tsitsipas (14.) po skvelých výkonoch na ceste do semifinále dnes nemal nárok na Rafaela Nadala (2.). Španielsky tenista zvíťazil po setoch 6:2, 6:4, 6:0. Nadal je tak už vo svojom 25. grandslamovom finále a v Melbourne ešte neprehral ani set. Na Australian Open si zahrá svoje piate finále. Má v nich však bilanciu 1:3 Ak vyhrá, bude prvým mužom v takzvanej „otvorenej“ ére, ktorý vyhrá každý grandslam aspoň dvakrát (Djokovičovi a Federerovi k tomu stále chýba druhý triumf na Roland Garros, Agassi vyhral jednu trofej v Paríži aj v Londýne). (Viac o zápase si prečítajte tu.)