Home BTZ Martin Kližan otvorene aj o povolebných vzťahoch s STZ: Miloš Mečíř sa mi od volieb zatiaľ neozval

Martin Kližan otvorene aj o povolebných vzťahoch s STZ: Miloš Mečíř sa mi od volieb zatiaľ neozval

by Igor Uher
Martin Kližan

BRATISLAVA – Po neúspešnej kandidatúre na post prezidenta STZ Martin Kližan prednedávnom prekvapil verejnosť svojou ambíciou presadiť sa vo voľbách za starostu mestskej časti Petržalka. A keďže už dávnejšie rodený Petržalčan deklaroval svoju účasť aj na projektoch organizovaných Bratislavským tenisovým zväzom, boli sme zvedaví na jeho aktivity, plány, ako aj na to, či došlo po voľbách k zlepšeniu komunikácie s predstaviteľmi STZ.


V akom stave sa z vášho uhla pohľadu nachádza v súčasnosti tenis na klubovej úrovni v Petržalke?

“V letnej sezóne život v registrovaných jedenástich petržalských kluboch napreduje. O chvíľu je tu však zima a mám veľkú obavu nielen o petržalské, ale aj o všetky bratislavské kluby, či vôbec budú môcť v zime trénovať. Väčšina z nich sa totiž rúti do extrémnych finančných problémov. Na horšie časy sa zmráka pre enormný nárast cien energií, ktorý nás v nastávajúcej zimnej sezóne s najväčšou pravdepodobnosťou neminie. Tento problém sa netýka iba Slávie STU, ktorá má uzavretú dohodu o zastropovaní cien energií na dva roky dopredu. Slávia je jediným klubom, ktorý je adekvátne štátom dotovaný a tým aj najlepšie pripravený na horšie časy. Ale tomu sa nemusíme čudovať vzhľadom k tomu, že Igor Moška je členom predstavenstva klubu. Preto Slávia túto zimu bez výraznejších dopadov prežije, avšak ostatné kluby budú po zime na tom podstatne horšie. Väčšina z nich túto dohodu ešte podpísanú nemá a je vysoko pravdepodobné, že z tohto dôvodu viaceré z nich ani nepostavia nafukovačky. Nebudú mať adekvátne množstvo finančných prostriedkov na to, aby utiahli narastajúce ceny energií.”

Ako sa zmenili podmienky pre rozvoj talentovanej mládeže v Petržalke od čias, kedy ste vy v Slávii STU začínali s tenisom ako súťažný hráč?

“Podmienky sa zmenili markantne. Keď som hrával, všetci sme platili členský poplatok vo výške približne tristo korún. Ak to niektorí rodičia nemali ako zaplatiť, tak chodili pomáhať odhrabávať lístie a starali sa o areál niekoľko hodín v týždni. Viacerí z nich túto možnosť aj využívali. Tréningy boli v podstate zadarmo. Aj systém výchovy hráčov bol oveľa lepšie nastavený než v súčasnosti. Fungovali regionálne tréningové centrá mládeže. V každom ročníku sme mali desiatich talentovaných chlapcov aj dievčat, zatiaľ čo v súčasnosti by ste našli v ročníku možno jedného. U dievčat možno jedno v každom druhom. Tréningové centrá mládeže, ako aj strediská vrcholového športu však zanikli a to je jeden z dôvodov, prečo je momentálne rozvoj mládeže na celom Slovensku v katastrofálnom stave. Tento stav je zapríčinený politikou STZ, ktorý smeruje drvivú väčšinu peňazí do NTC a do reprezentácie. Treba sa však pozrieť aj na to, kto tvorí reprezentačný výber. Sú v ňom hráči a hráčky, ktorí vyrastali v kluboch. A v tých v súčasnosti nadané deti jednoducho chýbajú aj keď sme pred nedávnom dosiahli úspechy v tímových súťažiach u jedenásťročných, ktorí tento potenciál určite majú. Nesmieme však zabúdať, že tento potenciál u jedenásťročných u nás vždy bol a vždy aj bude. Treba len zvážiť, ako s ním ďalej naložiť. Už niekoľko rokov jednoducho nevieme, ako naše talenty výkonnostne posunúť dopredu. Drvivá väčšina z nich končí s tenisom pre nedostatok finančných prostriedkov. A to z dôvodu, že celková podpora hráčov zo strany zväzu je mizivá. Pokiaľ sa tenista neprepracuje do štátom dotovaného NTC, nemá prakticky šancu sa ďalej presadiť jednoducho preto, že kluby nedostávajú dostatočnú podporu na to, aby z neho vychovali profesionálneho tenistu.”

Ako by ste vedeli pomôcť tenisovým klubom v prípade vašej úspešnej kandidatúry na post starostu mestskej časti Petržalka?

“Chcel by som pomôcť všetkým športovým klubom v Petržalke, nie len tým tenisovým. Pomoc by som smeroval prostredníctvom zníženia dane z nehnuteľností, ktorú platia. Zároveň budeme musieť navýšiť objem finančných prostriedkov na dotačné schémy pre šport.”



Aký je váš názor na prácu nového vedenia BTZ?

“Nové vedenie BTZ začalo pracovať už v rozbehnutej sezóne. Disponuje pritom minimálnym rozpočtom, s ktorým je vôbec zázrak niečo vytvoriť. Ak vezmeme do úvahy, že STZ pracuje s rozpočtom sedem miliónov ročne vrátane sponzorských príspevkov a štyri krajské zväzy, ktoré v podstate riadia tenisový život na Slovensku, dostávajú spolu len niečo málo cez sto tisíc eur ročne, tak je mi z toho naozaj do plaču. Ročný plat jedného trénera v NTC je vyšší, ako celoročný rozpočet krajského zväzu, ktorý má na starosti viac ako 50 klubov a dvetisíc hráčov. S takýmto rozpočtom sa nedá robiť takmer nič. A to by sa malo zmeniť. Napriek tomu si myslím, že BTZ ide správnym smerom. Hlásia sa sponzori, ktorí chcú s nami spolupracovať na konkrétnych projektoch, ktoré sú už rozbehnuté. Myslím si, že za tú krátku dobu urobil BTZ obrovský krok vpred oproti ostatným krajským zväzom, ktoré samozrejme nechcem dehonestovať. V budúcnosti pochopiteľne chceme zrealizovať aj podstatne väčšie a náročnejšie projekty. A z tohto dôvodu som s aktuálnou úrovňou našej spolupráce nadmieru spokojný.”

Po voľbách na post prezidenta STZ ste deklarovali, že upriamite svoju pozornosť na aktívnu spoluprácu s Bratislavským tenisovým zväzom. Od volieb už prešlo niekoľko mesiacov a BTZ odvtedy rozbehol niekoľko projektov. Čo všetko by ste v rámci svojich možností mohli v súčasnosti ponúknuť BTZ?

“Ak firmy zaregistrujú niektoré projekty BTZ, v rámci ktorých figuruje moje meno, poskytne to projektu väčšiu marketingovú hodnotu. Aj preto, že by som vlastné meno nikdy nespojil s projektom, o ktorého zmysluplnosti by som sám pochyboval. Bratislavskému zväzu ponúkam nielen vlastné meno, ale aj svoje hráčske a trénerské skúsenosti. Myslím si, že mladí tenisti potrebujú mať kontakt s aktívnymi alebo bývalými profesionálnymi hráčmi. Preto chceme aj naďalej organizovať zadarmo tréningy a tréningové kempy s bývalými hráčmi. Tak úzku spoluprácu s viacerými bývalými hráčmi, ako máme my, nemá ani jeden z ostatných regionálnych zväzov a dokonca ani samotný STZ. Okrem iného aj preto, že nezamestnáva ani jedného bývalého profesionálneho tenistu na svetovej úrovni. A to len svedčí o tom, akým smerom sa BTZ uberá a kam smeruje STZ. Pritom nie som ani zďaleka jediný bývalý tenista, s ktorým BTZ spolupracuje. Náš zväz má podobnú dohodu aj s Michalom Mertiňákom, Igorom Zelenayom, Chantal Škamlovou, alebo Kristínou Kučovou. Okrem našich špičkových tenistov spolupracujú aj so skúsenými a medzinárodne ostrieľanými trénermi ako napríklad s Vladimírom Pláteníkom či Martinom Hromcom, ktorí radi pomôžu a zároveň výrazne zvýšia kredit a značku BTZ, lebo práve toto sú mená, ktoré toho v tenise dosiahli viac než dosť a znamenajú veľa nie len na Slovensku, ale aj vo svete.”

Akú máte vlastnú víziu vašej spolupráce s BTZ v prípade vášho zvolenia na post starostu Petržalky?

“Jednoznačne chcem spolupracovať so všetkými, nielen tenisovými klubmi v Petržalke, s ktorými chcem zároveň vytvoriť poradný orgán, v ktorom budú mať zastúpenie všetky z nich, vrátane BTZ. Chcem s nimi pripraviť koncepciu rozvoja športu v Petržalke a dohliadať na proces jej realizácie.”



Od predsedu BTZ Petra Miklušičáka vieme, že ste zorganizovali pre talentovaných mládežníckych hráčov BTZ jednodňový tréningový kemp mimo Bratislavy.

“Áno, bol to jednodňový kemp pri Partizánskom, v peknej oblasti uprostred lesa a bez telefónneho, či internetového signálu. Zorganizoval som ho v spolupráci s táborom Repelend, do ktorého sa hlásia deti milujúce hip-hop alebo break dance. Deťom v tábore ukázali naši hráči, ako sa hrá tenis. Predviedli sme im klasický profesionálny tréning. Táborníci boli nadšení, že mohli vidieť tenistov v akcii. Po odohraní sme sa mohli zúčastniť na ich aktivitách, či už vedomostných, viacerých športových súťažiach, alebo školy techniky kreslenia grafitov. Všimol som si, že mali aj tréning so špecialistom na zápasenie. Našim tenistom som ukázal profesionálnu rozcvičku pred tréningom, tenisový strečing. Mladí tenisti tak okrem kvalitného tréningu absolvovali zážitkový program, aby vedeli, že život tenistu nie je len o tenise, ale aj o aktivitách, ktorým sa môžu venovať vo voľnom čase. Bolo to naozaj pekné a naše nádeje si tento krátky pobyt naozaj užívali. Po ceste sme samozrejme diskutovali a okrem iného som im porozprával viacero vtipných a zaujímavých príhod, ktoré som v priebehu svoj súťažnej kariéry zažil. Na záver už len môžem skonštatovať, že sme si dobre zatrénovali, hráči sa aj zabavili a celý deň si všetci naplno užili.”

Po voľbách na post prezidenta STZ deklaroval Miloš Mečíř snahu o zlepšenie spolupráce s názorovou opozíciou. Zaregistrovali ste od vedenia STZ po tejto stránke snahy o nejaké zlepšenie?

“Od volieb sa mi Miloš Mečíř zatiaľ neozval. Miloš na tlačovke po zvolení za prezidenta populisticky vyhlásil, že dá po voľbách šancu aj našej názorovej skupine. Žiaľ, uplynulé mesiace ukázali, že opak je pravdou. O spoluprácu záujem neprejavujú. Majú vlastnú hlavu a do vlastnej práce si rozprávať nenechajú. Pre Miloša je slovenský tenis dobre rozbehnutým vlakom. Pre nás je to maximálne tak vláčik pre turistov idúci rýchlosťou päť kilometrov za hodinu s vyfúknutou dušou na prednom ľavom kolese, ktorý môžete vidieť v uliciach Bratislavy. Naše názory sa v tomto ohľade diametrálne líšia.”

Zdroj: ts – Igor Uher

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

five × four =