Home Zo zákulisia Lipták po triumfe: „Je to historický deň”

Lipták po triumfe: „Je to historický deň”

by David Pavlik

BRATISLAVA – Slovenský fedcupový tím má za sebou úspešný víkend. V Bratislave zdolal v 1. kole II. svetovej skupiny tím Ruska 4:1.

Hrdinkou sa stala ešte iba 19-ročná Viktória Kužmová. Tá po sobotňajšej prehre s Vichľancevovou dostala od kapitána Mateja Liptáka šancu aj v nedeľu a na konto si pripísala premiérový fedcupový triumf. „Získať rozhodujúci tretí bod pre Slovensko je úžasný pocit. Pred zápasom som sa snažila na to nemyslieť, že mám šancu posunúť náš tím do baráže, no bola som nervózna. V prvom sete som prehrala ťažký gem za stavu 3:3 a potom som si prehrala podanie. Hovorila som si však, že ešte nič nie je stratené. Snažila som sa stále myslieť pozitívne. Vedela som, že mám za sebou kvalitú prípravu, úspešne výsledky z úvodu sezóny mi dodali sebavedomie. V druhom sete som sa snažila hrať maximálne koncentrovane a verila som, že súperku postupne zlomím. Bolo to ťažko vybojované, no o to krajšie víťazstvo. Diváci boli skvelí, vytvorili fantastickú atmosféru,“ uviedla Kužmová.

Kapitán slovenského tímu bol pred nedeľňajšími zápasmi optimistom. „Neúčasť Magdy bola pre nás oslabenie, no veril som, že Janka s Vikou to zvládnu. Janku som tak dobre servovať ešte asi nevidel, Vichľancevovú nepustila k jedinému brejkbalu. Ukázala, čoho je schopná vo Fed Cupe. Na Vichľancevovú sa výborne pripravila, súperku pretlačila aj vo výmenách. Rusov sme asi trochu zaskoťili tým, že sme urobili zmenu v nominácii. Pripravovali sa na to, že bude hrať Magda. Viki bola na začiatku zápasu trochu zakríknutá, postupne sa však dostala do svojho rytmu. Na začiatku tretieho setu zvládla pri svojom podaní ťažké stavy, podržala si podanie a potom súperku brejkla. Som na obe dievčatá hrdý, Košice dnes vyhrali nad Ruskom 2:0. Je to veľký deň pre slovenský tenis, veď vo Fed Cupe ani v Davisovom pohári sme Rusko nikdy nezdolali,“ povedal Lipták.

Baráž zrejme mimo Slovenska

Slovenky zdolali Rusky v Pohári federácie vôbec prvýkrát, v predchádzajúcich troch vzájomných dueloch ťahali za kratší koniec. Súperky v baráži o elitnú osmičku (21.-22. apríla) spoznajú v utorok 13. februára o 11.00 SEČ, keď je v londýnskej centrále ITF na programe žreb. Zverenky kapitána Mateja Liptáka budú s najväčšou pravdepodobnosťou figurovať medzi nenasadenými tímami a narazia sa jedného z kvarteta Švajčiarsko, Bielorusko, Belgicko, Holandsko. Doma by hrali iba so Švajčiarkami.