piatok , 21 februára 2020
Tenisový Svet / Najdôležitejšie / Lieta v tom aj Nadal? Nemecký expert prehovoril o dopingu v tenise
Foto: TASR

Lieta v tom aj Nadal? Nemecký expert prehovoril o dopingu v tenise

ISMANING – Tento týždeň otriasli tenisovým svetom dopingové prípady Čiľana Nicolása Jarryho a Kolumbijčana Roberta Faraha. O „čistote“ tenisu porozprával pre nemeckú televíznu stanicu Sport 1 dopingový expert Fritz Sörgel.

„Anabolické steroidy sú v tenise klasika. Nie som prekvapený. Sledujem to už desaťročia a utvoril som si obraz. Pokiaľ ide o doping, tenis je medzi prvými štyrmi športmi,“ začal svoje rozprávanie Sörgel, podľa ktorého v tomto smere konkurujú „bielemu športu“ iba bežecké lyžovanie a biatlon, ľahká atletika, cyklistika.

Na otázku, do akej miery verí Farahovmu vysvetleniu, že sa dostal do jeho tela zakázaný boldenon cez kontaminované mäso, odpovedal: „Vôbec. To sú klasické výhovorky. Náhodná konzumácia je štandard. Je však dosť prípadov, keď sa športovcom podarilo očistiť aj pred Športovým arbitrážnym súdom. Skutočnosť, že ich prichytili, je však spôsobená tým, že spravili chybu. Napríklad si zlé vyrátali, kedy musia byť opäť ‚čistí‘.“

„V minulosti boli známe prípady Matsa Wilandera alebo Martiny Hingisovej, ktorým našli v tele kokaín. Andre Agassi sa za Crystal Meth, tzv. pártydrogu, trestu vyhol. Sú dva dôvody, prečo nebol v poslednej dobe žiadny veľký hráč pozitívny. Na jednej strane je o nich dobre postarané a majú odporúčania, aby sa u nich nevyskytli žiadne abnormality. Na druhej strane zväzy chránia svoje hviezdy. Ak to nikdy nevyjde na povrch, nie je čo komentovať, máte len podozrenie,“ pokračoval Sörgel.

„Existuje dosť techník na zamaskovanie dopingu. Povedzme, že nejakú látku je možné určiť až pri hodnote 1. Športovec užije päť rôznych látok s hodnotou 0,2. Dokopy dajú výsledok 1 a rovnaký účinok, ale nie je na ne pozitívne testovaný. Musíte to však zvládnuť, čo sa evidentne Jarryho poradcovi nepodarilo. Zmiešal minimálne dve látky (ligandrol a stanozolol, pozn. red.). Prekvapuje ma, že sa to pri ligandrole pokazilo,“ priblížil spôsob, akým možno užívať zakázané látky.Na záver vyslovil nemecký vedec konkrétne podozrenie. Na otázku, ktorého tenistu podozrieva z dopingu, odvetil: „Rafael Nadal preukázal určité abnormality. Mám trvalé podozrenie vzhľadom na jeho regeneráciu a atletickú pripravenosť. Okrem toho je zo Španielska – krajiny, ktorá nie je známa tým, že by v tomto smere veľmi sledovala svojich hrdinov. Môj tip by boli v jeho prípade anaboliká.“

O nás Michal Pokrivka

Môže Vás zaujímať

Rybakinová: „Chcem vyhrať každý zápas“

DUBAJ – Kazaška Jelena Rybakinová má tento rok unikátnu formu. Poľaviť však nechce. Hrať v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

seven + fifteen =