pondelok , 21 septembra 2020
Tenisový Svet / Audio/video / Kouč Sereny šokuje: Jej zúrivý výstup s rozhodcom bol tým najlepším momentom pre tenis
Brian Earley, Serena Williamsová
Serena Williamsová (vpravo) pri prudkej výmene názorov s rozhodcom Brianom Earleyom počas finále (Foto: TASR/AP - Adam Hunger)

Kouč Sereny šokuje: Jej zúrivý výstup s rozhodcom bol tým najlepším momentom pre tenis

BRATISLAVA – Legendárny moment, na ktorý nejde zabudnúť. Písal sa rok 2018 a hviezdna Serena Williamsová vo finále US Open bojovala s japonskou senzáciou Naomi Ósakovou.


Diváci americkú legendu hnali vpred za ďalším grandslamovým titulom, ale veľké finále vo Flushing Meadows stále hrajúcej hviezde nevychádzalo a tak prišiel skrat. Roztržka s rozhodcom, za ktorú by sa nehanbil ani najväčší búrlivák John McEnroe, sa bezpochyby zapísala do hláv nejedného tenisového fanúšika.

Finálový skrat

„Spochybnil si môj charakter. Si klamár a dlhuješ mi ospravedlnenie. Ako si vôbec môžeš dovoliť o mne povedať, že podvádzam? Ukradol si mi bod, takže naviac si ešte zlodej!“ poriadne nakladala rozzúrená Serena hlavnému rozhodcovi Carlosovi Ramosovi.

Vo finále získala favoritka len šesť hier a po prehre na Miami to bola pre Američanku ďalšia drvivá porážka s japonskou súperkou v tom roku. Tá si pri víťaznej ceremónii so slzami v očiach vypočula bučanie domáceho publika, ktorého miláčik Serena inkasoval po zápase aj pokutu za skrat a hádku s rozhodcom. Teraz svojim vyjadrením šokoval uznávaný francúzsky tréner Williamsovej Patrick Mouratoglou, ktorý práve incident s rozhodcom považuje za to najlepšie pre tenis.Incident tým najlepším momentom pre tenis

Práve Mouratoglou mal výrazný podiel na celom skratovom konaní zverenkyne, keď Serene posielal z lóže pokyny, čo pravidlá nedovoľujú a práve to vyvolalo búrku nevôle a následné hádky. „Veľa ľudí sa cítilo tou kauzou zasiahnutých. Ale je to inak. Áno, ten zápas bol pre nás veľmi zlý, pre Serenu, pre náš tím. Ale bol to najlepší deň pre tenis. Skvelý moment pre tenis. Všetko je to o uhle pohľadu,“ prekvapil teraz francúzsky kouč vyhlásením.

Patrick Mouratoglou a Serena Williamsová (Foto: TASR/AP)

Prečo je to tak?

Mouratoglou sa nezbláznil a svoje divné vyjadrenie okamžite vysvetľuje: „Náš šport stráca fanúšikov a to hlavne medzi mladými. Tenis je potrebné zatraktívniť. Ľudia chcú, rovnako ako vo filme, vidieť emócie. Dnes, keď sa pozeráte na tenis, tak všetko vyzerá stále rovnako. Je to, ako keď vidíte nejaký film, kde hrajú krásni ľudia, ktorí nerobia žiadne chyby. Chýba skutočnosť, autentickosť.“ a pridal porovnanie s minulosťou: „Nemyslím si, že v 70. či 80. rokoch tu boli lepší tenisti ako dnes. Ale fanúšikovia sa mohli so svojimi idolmi lepšie stotožniť. Teraz je všetko uniformované. Kurty, štýl hry, spôsob správania. To všetko berie tenisu originalitu. Hráči sa boja ukázať svoju skutočnú osobnosť, majú strach, že budú odsúdení a prídu o svoje výhodné zmluvy so sponzormi. Správajú sa tak, ako od nich spoločnosť očakáva, a to je chyba. Najväčšou osobnosťou, aká kedy bola, bol John McEnroe. A taká dnes nie je.“Pritiahnuť mladých k tenisu

Mouratoglou chce organizovaním turnajov mimo ATP a WTA pritiahnuť k tenisu aj mladé publikum, ktoré podľa neho o tenis stráca záujem a dôvodom je podľa neho nedostatok emócií, ktoré v tomto športe chýbajú. „Keď sa dvaja ľudia na kurte nenávidia, prináša to drámu, emócie na úplne inej úrovni. A to ľudia chcú vidieť. Najväčšou hviezdou je Serena Williamsová a veľkou výzvou boli jej zápasy s Máriou Šarapovovou. Ale teraz? Je to bez energie, bez napätia,“ dodáva 50-ročný Francúz, ktorý z finálových chýb obviňuje aj hlavného rozhodcu Ramosa: „Nesmieme sa báť hovoriť o chybách. Ja sám ich robím dosť, urobila ich Serena a urobil ich aj rozhodca Ramos, ktorý v tom finále odviedol hroznú prácu. Je proste potrebné tenis zľudštiť.“

Zdroj: ts

O nás Majo Malinovský

Môže Vás zaujímať

Peter Miklušičák, Magdaléna Rybáriková, Tomáš Surový, Richard Zedník, Michal Handzuš, Tipsport Pulitzer Cup 2020

VIDEO Rybáriková aj Handzuš, Surový a Zedník: Tohtoročný Tipsport Pulitzer Cup v rukách Tenisového Sveta

BANSKÁ BYSTRICA – Po skončení premiérového ročníka Tipsport Pulitzer Cupu ho účastníci turnaja spontánne zaradili …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

17 − 7 =