Home Najdôležitejšie Komentár TS: Čo znamená pre tenis odloženie olympiády?

Komentár TS: Čo znamená pre tenis odloženie olympiády?

by Michal Pokrivka
Monica Puigová

Včerajšie rozhodnutie odložiť tokijskú olympiádu na rok 2021 vyvoláva množstvo praktických otázok. Hľadanie odpovedí momentálne zamestnáva kompetentných i zvedavých fanúšikov.

Nový termín

Jedna z otázok, ktorá napadne každému medzi prvými, je, „kedy sa olympiáda uskutoční?“ Oficiálne stanovisko hovorí o tom, že to bude najneskôr v lete 2021. Slovíčko najneskôr by som v tomto prípade vypustil a na mieste organizátorov by som stanovil prelom júla a augusta, ako to malo byť v roku 2020, ako fixný termín. Pre žiadny zo športov by to nemal byť zásadný problém a pre tenis je to v podstate jediný prijateľný termín. Každý iný by narušil kalendár i komfortný program hráčov.

Zabudnime teraz na sezónu 2020 a počítajme s tým, že tá nasledujúca sa začne v riadnom januárovom termíne, akoby sa nič neudialo. Zároveň si uvedomme, že vzhľadom na klimatické podmienky nie je možné usporiadať v Tokiu olympiádu skôr ako v apríli, optimálnejší je však máj. To je v plnom prúde európska antuková sezóna plná prestížnych podujatí, o ktoré tenis tento rok príde. Na konci mája je už na programe Roland Garros a tri týždne po ňom Wimbledon, ktorý sa končí až začiatkom júla. Ovplyvňovanie týchto dvoch Grand Slamov olympijským turnajom je vylúčené.

Najvhodnejším variantom je teda spomínaný prelom júla a augusta, keď sa po Wimbledone niektorí vracajú na menšie antukové podujatia do Európy a iní už mieria do Severnej Ameriky, kde postupne začínajú s prípravou na US Open. Druhý, a zároveň posledný reálny variant, je prelom apríla/mája. Nekolidoval by s termínmi Grand Slamov, ale výrazne by komplikoval celistvosť antukovej prípravy. Pre tenis nie ideálne, sviatok pod piatimi kruhmi však nestojí a nepadá na tenise. Nechajme sa teda prekvapiť.



Rebríčky, kvalifikačné kritériá

Situácia, v ktorej sa dnes nachádzame, je bezprecedentná a tenis jej vo svojej modernej histórii ešte nečelil. Zrazu vznikol výpadok, tenisti prišli o možnosť obhajovať body a organizácie ATP, WTA prijali unisono rozhodnutie, že rebríčky „zmrazia“. Osobne som voči sezóne 2020 skeptický, už dnes je navyše rozhodnuté, že niektoré podujatia ako Indian Wells, Miami či antukové sa neuskutočnia, a tak logicky všetko smeruje k tomu, že obhajovanie výsledkov z vlaňajška bude prichádzať na rad postupne v budúcej sezóne. Bizarné, ale zrejme spravodlivé. Najbizarnejšie je, že vo februári bude kreovať renking tak výsledok z Australian Open 2021 ako z Madridu 2019. Aspoň tak momentálne vyzerá predstava organizácií i hráčov o tzv. zmrazení.

Rebríček je hlavným určujúcim kvalifikačným kritériom aj pre olympiádu. Základným pravidlom je, že miestenku získava 56 najlepších (posuny nadol spôsobuje národná kvóta obmedzujúca počet hráčov z jednej krajiny na štyroch, nesplnené reprezentačné štarty v Davis Cupe/Fed Cupe, zranenia, uprednostnenie individuálnych turnajov). Pôvodne mal byť kľúčovým dátumom 8. jún 2020, čo je deň, na ktorý je predbežne optimisticky naplánovaný reštart sezóny. Ak by tokijský športový sviatok nebol posunutý, zoznam účastníkov by sme poznali už dnes. Pri posune o celý jeden rok teda možno počítať, že bude rozhodujúcim vydaním to z júna 2021, pri skoršom termíne (apríl/máj) by sme vzhliadali k vydaniu z konca februára či začiatku marca.



Ak by sa v júni nejakým zázrakom začalo hrať, mali by všetci rovnaké podmienky a, kalkulujúc s odkladom na leto, rok na to, aby si vybojovali olympijskú miestenku. V prípade, že sa v júni hrať nezačne, čo je, myslím si, takmer isté, budú vstupovať do hry o olympiádu aj „zmrazené“ body z lanských turnajov. Ak si to rozmeníme na drobné, do istej miery sa tým zachová mechanizmus, ktorý mal platiť v prípade riadneho konania olympiády. Vtedy by totiž hrali rolu výsledky z júna – decembra 2019 a januára – mája 2020. Ak sa, nedajbože, zruší celá sezóna a začne sa až v januári, čo si nik nepraje, ale táto možnosť tu je, bude predmetným obdobím jún – december 2019 a január – máj 2021. Zohľadnia sa tým výsledky získané v boji o Tokio 2020 vlani na jeseň a šancu zabojovať budú mať i tí, ktorí si teraz veľa sľubovali od antukovej jari. Po pozastavení okruhov je teda presun olympiády pre hráčov určite výhodný a spravodlivý.

Problém pre „veľkú trojku“?

Švajčiar Roger Federer, Španiel Rafael Nadal a Srb Novak Djokovič mali rozohrať v Tokiu svoje veľkolepé predstavenie. Zrejme malo ísť o ich posledné stretnutie pod piatimi kruhmi. Zároveň prvé po 12 rokoch, keďže v Londýne 2012 chýbal „Rafa“ a pred štyrmi rokmi v Riu de Janeiro „Fedex“. Štart 38-ročného švajčiarskeho tenistu o štyri roky v Paríži na antuke je v podstate vylúčený, a tak malo mať Tokio tenisovo špecifickú príchuť.



Pravdepodobne sa všetkých troch dočkáme o rok, ale pre všetkých to bude o niečo zložitejšie. Nik nevie, čo spraví s jednotlivými hráčmi pauza dnes neznámeho rozsahu, čo je však isté, vek zastaviť nejde. Federer bude mať pár týždňov pred 40. narodeninami, Nadal čerstvých 35, Djokovič 34. Pred každou sezónou sa hovorí o tom, že príde nástup novej generácie, nových šampiónov. A ono sa to, s výnimkou Grand Slamov, pozvoľna deje. Neviem si predstaviť, že by si i sezónu 2021 výrazne podmanila „veľká trojka“.

Tokio 2020 malo byť poslednou šancou Federera na zisk singlového olympijského zlata, pre Djokoviča, taktiež čakajúceho na zlato a hrajúceho v Austrálii v top forme, šancou obrovskou. A pre Nadala, víťaza z Pekingu 2008, reálnou šancou vystúpiť po druhý raz na olymp. Iste, odpisovať túto trojicu velikánov, ktorí sú vari troma najlepšími hráčmi histórie, nemožno, ale odklad im z hľadiska športových ambícií príliš do karát nehrá. Ani Rogerovi, ktorý sa zotavuje po operácii kolena. Vieme, že sa dokáže vrátiť na vrchol veľmi rýchlo a ak hrá niečo skutočne proti nemu, je to len fakt, že starne.



Nová nádej pre hrdinov z Ria de Janeiro 2016

Pamätáte sa, ako vyzeral stupeň víťazov pred štyrmi rokmi v Brazílii? Zlatý Brit Andy Murray, strieborný Argentínčan Juan Martín del Potro, bronzový Japonec Kei Nišikori. Všetci laborujú so zraneniami a v sezóne 2020 neodohrali žiadny zápas. Prvý menovaný sa trápi už vyše dva roky s bolesťami bedra, druhý sa komplikovane zotavuje po lanskom zranení pravého kolena a tretiemu spôsobuje vrásky na čele operovaný pravý lakeť.

Japonský tenista by domácu olympiádu takmer určite stihol, ďalší dvaja, „Delpo“ obzvlášť, zostávali otázni. Ak sa všetci úspešne zotavia a ďalších zranení sa vyvarujú, budú mať možnosť dostať sa do leta 2021 do top formy. Platí to aj pre zlatú ženu z Ria. Portoričanka Mónica Puigová nemá v aktuálnej sezóne takisto žiaden odohratý zápas. V decembri sa podrobila, rovnako ako Nišikori, operácii pravého lakťa.



Šanca pre slovenský tenis?

V čase, keď bol okruh prerušený, zostávali hráčom približne tri mesiace na to, aby nahrali potrebné body a kvalifikovali sa do Tokia. Slovenský tenis na tom nebol vôbec ružovo. Zdalo sa, že miestenky vybojuje iba Filip Polášek – do mužskej štvorhry a spolu s Viktóriou Kužmovou aj do mixu. Ďalší boli priďaleko. Náš najlepší singlista Andrej Martin bol 96. a to mal obhajovať zaujímavú porciu bodov. On i Norbert Gombos či Jozef Kovalík by museli preraziť senzačným spôsobom na hlavnom okruhu, čo bolo, nalejme si čistého vína, málo pravdepodobné. Takto získajú aspoň z hľadiska času a množstva počítaných turnajov úplne novú perspektívu.

Situácia medzi ženami takisto nebola dobrá. Herná stagnácia Viktórie Kužmovej nesľubovala, že by sa chystal výraznejší posun zo súčasnej 82. pozície. Skôr ďalší pád, keďže by bolo treba obhájiť 3. kolo v Miami, Madride či na Roland Garros. Pre Viki je prestávka s ohľadom na olympiádu určite nádejou. Optimálny by bol pre ňu reštart v júni, keďže druhú polovicu lanskej sezóny mala podpriemernú. Ani január 2021 by však nebol tragédiou a dával by jej väčšie šance ako mala teraz.

V rovine teórie je štart Anny Karolíny Schmiedlovej. V úvode sezóny ukázala určitý progres a naznačila svoje možnosti. Keďže však druhú polovicu roka 2019 úplne vynechala, potrebovala by, aby sa začalo hrať už v júni a získala tak plných 52 týždňov na naháňanie bodov. V takom prípade by sa do top 70, čo by malo stačiť na kvalifikovanie, mohla dostať.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

fourteen − seven =