Home Najdôležitejšie Komentár TS: 4 londýnske lekcie

Komentár TS: 4 londýnske lekcie

by Marek Vaňous

Turnaj majstrov je minulosť a okrem nečakaného víťaza priniesol aj viacero cenných lekcií pre tenisovú verejnosť. Tu sú štyri najpodstatnejšie.

Dimitrov začal mať rád drinu

O talente Grigora Dimitrova sa napísali desiatky článkov ešte skôr, ako odohral prvý profesionálny zápas. Talent je však iba mizivým percentom tenistovho úspechu. Prevažnú väčšinu tvorí tvrdá práca a hlava, dve najdôležitejšie časti, ktoré spolu úzko súvisia. Práve tu mal Bulhar vždy najväčšie rezervy. Nejde iba o čas strávený v posilňovni či telocvičniach – v atletickosti sa s Grigorom môže rovnať málokto – ale skôr o prístup k tenisu na kurte i mimo neho. Dimitrov si až príliš užíval svoj status celebrity. S hollywoodskym výzorom či vzťahmi dokonale zladil aj svoj tenisový štýl.

„Neprekáža mu prehrať zápas, pokiaľ zahral aspoň jeden úder do hitparád,“ hovorili o Bulharovi jeho kolegovia a táto veta najkrajšie vystihla jeho hlavný problém. „Štokholmských“ parádičiek sa v jednom zápase nedá zahrať dvadsať. Namiesto špinavej roboty, ktorá prinesie víťazstvo, Grigor často umieral na krásu.

V roku 2017 sa však všetko zmenilo. Turnaj majstrov napísal krásnu bodku za životnou sezónou a s ňou aj prerodom šikovného chlapca na šampióna. Stále nie je psychicky najstabilnejší hráč na tour. Stále má problémy ukončiť zápasy. Čo je však podstatné, naučil sa zaťať zuby a urobiť pre triumf úplne všetko.

„Bol to ťažký zápas, nehral som môj najlepší tenis, ale víťazstvá v takýchto zápasoch si najviac užívam,“ povedal po londýnskom úspechu Grigor. S takýmto prístupom ich bude v budúcnosti oveľa viac.

 Zápasová prax je nenahraditeľná

Ruku na srdce, kto počítal s Davidom Goffinom vo finále? V mojom predturnajovom rebríčku som ho síce zaradil pred Thiema, Zvereva a dokonca aj Nadala, ale o víťazstvách nad obidvomi najlepšími hráčmi histórie sa mi naozaj ani nesnívalo. Jedna z mojich analýz však vypálila dokonale.

„Hala mu sedí. V kariére má na nej až 66-percentnú úspešnosť a tento rok strávil pod strechou najviac času zo všetkých. To môže v kľúčových momentoch zohrať dôležitú rolu,“ napísal som dva dni pred začiatkom turnaja. Práve zápasová prax a istota v halovom prostredí mu otvorila finálové brány. Kým mnoho z jeho súperov zvádzalo súboje samých so sebou, David mohol hľadať správnu taktiku. Neriešil odskoky lôpt, časovanie úderov či hernú istotu. Nakročil si do kurtu a s novým agresívnym štýlom dosiahol najväčší výsledok kariéry.

Časovanie formy je rovnako dôležité ako zdravie

Federerova semifinálová prehra šokovala celý tenisový svet. Po takmer dokonalej sezóne ho všetci videli na jedinom mieste – londýnskom pódiu s trofejou v rukách. Predchádzajúce turnaje roku 2017 a Rogerove rozhovory po prvých zápasoch skupiny však mohli byť náznakom problémov.

Za dovtedajších 11 mesiacov prehral švajčiarsky velikán iba 4 zápasy. Dva na rozbehových turnajoch po dlhej prestávke s Donským a Haasom a ďalšie dva zranený respektíve po zranení. Vidíte medzi nimi nejakú paralelu?

Federerovým novým mottom je „byť zdravý“, ale pokojne by sme k nemu mohli pridať aj druhú časť „a rozohraný“. Všetky jeho tituly totiž prišli po dobrej príprave. V Austrálii polročnej doma a Hopman Cupe, na Wimbledone po vynechanej antuke a dvoch prípravných turnajoch. Podobne to bolo aj na podujatiach Masters 1000. Naopak, spomeňme si na utrápené US Open. Pre problémy s chrbtom nemal priestor rozbehnúť sa a hoci bol fyzicky fit, k svojmu top tenisu sa ani len nepriblížil.

Vráťme sa teda na úvod Turnaja majstrov. „Posledné 2 týždne som hlavne oddychoval a na kurt som sa postavil len predvčerom,“ priznal pred prvým zápasom Roger. V skupine síce vyhral všetky tri duely, ale herne sa trápil. To malo vplyv aj na jeho psychickú pohodu. V semifinále jednoducho narazil na inšpirovaného a hlavne uvoľneného súpera, ktorý nemal čo stratiť.

Nečakaný koniec tak priniesol staré známe otázky. „Je to náznak striedania stráží?“ alebo „Skončili sa Federerove víťazné časy?“ Viac podobných som dostal aj ja a tu je moja odpoveď. Pokiaľ bude zdravý a dostane dostatočný čas na rozohranie, neskončili. Ani zďaleka.

Uvoľnenosť ruže prináša

Už sme si spomenuli úspechy Dimitrova s Goffinom a tretí do partie je Jack Sock. Na kurtoch nenájdete veľa uvoľnenejších hráčov a práve tento prístup ho dostal do najväčšieho semifinále kariéry. To však platí pre celú túto partiu. Všetka pozornosť bola na Federerovi s Nadalom a trojica nováčikov vyťažila z nulového tlaku maximum.

Socka čaká ťažký rok. Skvelá sezóna 2017 a hlavne jej záver prináša očakávania, ktoré v minulosti nezvládli väčšie hviezdy. Američan však má skvelý kokteil predpokladov na úspech. Komplexnú hru, od drvivého servisu cez vražedný topspinový forhend až po dokonalý prehľad či šikovnú ruku na sieti, ale to najpodstatnejšie sa skrýva v jeho hlave. Aj keď mu v Paríži či Londýne tieklo do topánok, nebral zápasy (tak ako aj celý svoj život) príliš vážne. Veľké momenty považuje za príležitosti, nie hrozby a pokiaľ mu to vydrží, Američania sa konečne môžu dočkať dlhodobého nástupcu hviezdnych generácií minulosti.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

four × five =