Home Správy Finále snov v Šanghaji – Federer vyzve odvekého rivala Nadala

Finále snov v Šanghaji – Federer vyzve odvekého rivala Nadala

ŠANGHAJ – Druhý nasadený Švajčiar Roger Federer si poradil v druhom semifinále ATP Masters 1000 turnaja v čínskom Šanghaji (5 924 890 USD, tvrdý povrch vonku) s argentínskou šestnástkou žrebu Juanom Martínom del Potrom po setoch 3:6, 6:3, 6:3.

Úvod zápasu patril švajčiarskemu velikánovi. Vo výmenách bol lepší, no „Delpo“ vytiahol v kľúčových momentoch vždy výborné podanie. Platilo to aj pri odvracaní brejkbalu za stavu 1:1. V 6. geme vyšlo Argentínčanovi niekoľko riternov, od základnej čiary diktoval tempo a pripísal si brejk na 4:2. V závere prvého setu si náskok udržal.

V druhom dejstve bola kľúčová opäť 6. hra. Bazilejský rodák v nej premenil po nekonečnom boji v poradí piaty brejkbal a koncovku rutinérsky kontroloval. Za stavu 5:2 síce nevyužil dvojicu setbalov na príjme, ale vzápätí si s prehľadom udržal servis.

V rozhodujúcom sete strácal Juhoameričanov výkon naďalej lesk. „Fedex“ bol „na vlne“ a dôležitého brejku sa dočkal už za stavu 1:1. Rodák z Tandilu sa snažil vrátiť do hry, no 19-násobný grandslamový víťaz bol pri vlastnom podaní nedotknuteľný. Stretnutie ukončil za stavu 5:3, keď premenil na príjme hneď prvý mečbal.

• Federer čelil pri vlastnom podaní len jednému brejkbalu a jednej zhode
  • mal 72-percentné zapojenie 1. servisu, po ktorom vyhral 40 zo 46 výmen
  • zo 7 es nastrieľal až 3 v prvom geme 2. setu
  • Del Potro získal na príjme iba 14 fiftínov, jeho súper 44

Zajtra o 10:30 SELČ čaká legendárneho Švajčiara odveký španielsky rival Rafael Nadal, s ktorým prehráva vo vzájomnej bilancii 14:23, ale aktuálne ťahá štvorzápasovú víťaznú šnúru.