Home Správy Fed Cup po 16 rokoch ovládlo Francúzsko. Ústrednou postavou bola Mladenovičová

Fed Cup po 16 rokoch ovládlo Francúzsko. Ústrednou postavou bola Mladenovičová

PERTH – Fed Cup v sezóne 2019 vyhral tím Francúzska, ktorý si poradil s Austráliou v Perthe 3:2 na zápasy. O jeho triumfe rozhodla záverečná štvorhra.

Nedeľný program otvoril duel tímových jednotiek Ashleigh Bartyovej, ktorá je zároveň svetovou jednotkou, a Kristiny Mladenovičovej. Zápas trval viac ako dve a pol hodiny. Nakoniec zvíťazila Francúzka 2:6, 6:4, 7:6(1).

V prvom sete dominovala Austrálčanka. Dosiahla dva brejky a hladko dokráčala k zisku setu. Na začiatku druhého dejstva si postrážila po veľkej bitke svoje podanie a dlho sa pokračovalo bez brejku. Na 5:4 však Mladenovičová prelomila jej servis a následne dopodávala na 1:1 na sety. Ten priniesol po dva brejky na každej strane. O víťazke rozhodoval tajbrejk. Ten jednoznačne prial viac Francúzke, ktorá od stavu 1:1 neprehrala ani bod a získala tak pre svoj tím cenný bod.

Mladenovičová pritom premenila tri z trinástich brejkbalov. Nad touto súperkou vyhrala už po druhý raz v sezóne. Zdolala ju aj na antuke v Ríme na jar.

Do zápasu „s nožom na krku“ poslala Austrália debutantku Ajlu Tomljanovičovú. Na strane Francúzska prišlo k zmene. Pôvodne nominovaná Caroline Garciová, ktorá deň predtým utŕžila dvoch „kanárov“ od Bartyovej, nenastúpila. Nahradila ju Pauline Parmentierová. Austrálčanka však dokázala vyrovnať, keď vyhrala 6:4, 7:5.

V prvom sete rozhodol jediný brejk. Za stavu 4:5 šla na udržanie sa servovať Parmentierová a situáciu nezvládla. V druhom dejstve si hráčky raz vymenili servisy, no inak sa opäť hralo bez brejku. Scenár v závere bol podobný. Za stavu 5:6 prišla Francúzka o podanie, a tak aj o celý zápas. Priestor tak dostala záverečná štvorhra.

Do záverečnej štvorhry nastúpili za Austráliu podľa očakávaní Ashleigh Bartyová Samantha Stosurová. Na francúzskej strane si zahralo kedysi mimoriadne úspešné duo Caroline Garciová Kristina Mladenovičová.

Vstup do duelu mali lepší Austrálčanky, keď viedli 2:0. Od tohto momentu sa však hra preklopila na stranu francúzskej dvojice. Brejkom vyrovnali na 2:2 a neskôr prelomili servis súperiek na 6:4, čím uzavreli prvý set. V druhom dejstve si Garciová a Mladenovičová vzali servis súperiek na 2:0. Hoci mali potom Bartyová a Stosurová šance na návrat, nevyužili ich. V rozhodujúcich momentoch väčšinou boli lepšími hráčkami súperky.

Za stavu 2:5 museli Austrálčanky na servise riešiť dva mečbaly, oba však ustáli. Pokračovalo sa tak ďalej. Servovať šla Mladenovičová, ktorá sa zdala byť ústrednou postavou celého víkendu. Úlohu tentokrát Francúzky splnili a premenili prvý mečbal. Tešili sa tak z triumfu v tímovej súťaži po 16 rokoch.

Pripísali si tretí triumf v Pohári federácie po rokoch 1997 a 2003. Austrália viedla vo vzájomnej bilancii 5:1.

Víťazný tím tvorili Kristina Mladenovičová, Caroline Garciová, Alizé Cornetová, Fiona Ferrová a Pauline Parmentierová.