Home Australian Open Famózny Thiem zaskočil vo štvrťfinále Australian Open Nadala

Famózny Thiem zaskočil vo štvrťfinále Australian Open Nadala

MELBOURNE – Posledným semifinalistom grandslamového Australian Open (71 000 000 AUD, tvrdý povrch vonku) sa stal piaty nasadený Rakúšan Dominic Thiem po víťazstve 7:6(3), 7:6(4), 4:6, 7:6(6) nad turnajovou jednotkou Rafaelom Nadalom zo Španielska.

Na začiatku zápasu pôsobil Rakúšan odhodlane a na kurte bol lepší. Bojovalo sa len o servisy jeho súpera, ktorý čelil za stavu 2:2 dokonca brejkbalu. V koncovke prvého setu sa karta obrátila. „Rafa“ v ôsmom geme zabral na riterne a učebnicovým lobom premenil brejkbal na 5:3. Vzápätí zahodil setbal, podanie stratil a v skrátenej hre ťahal o pár minút za kratší koniec – 3:7.

V druhom dejstve sa dostal španielsky favorit po brejku z piateho gemu a jeho potvrdení do vedenia 4:2. Thiem predvádzal napriek tomu naďalej tenis svetovej extratriedy. Odmenou mu bol ribrejk na 4:4. V koncovke sa dostal za stavu 6:5 k setbalu na riterne, ale malorský rodák ustál tlak a vynútil si druhú skrátenú hru. Vyrovnal v nej z 0:4 na 4:4, no nasledujúce tri výmeny ovládla turnajová päťka.

Tretia časť sa dlho niesla v znamení spoľahlivého podania na oboch stranách. V dlhších výmenách bol Nadal čoraz istejší, takmer nekazil. Skúsene čakal na súperov slabší servisgem a ten prišiel. Rakúsky tenista sa za stavu 4:5 nevysporiadal s tlakom a stretnutie putovalo do štvrtého setu.

Španiel v ňom nevyužil tri brejkbaly na 2:0, zatiaľ čo jeho súperovi stačila jedna ponúknutá šanca a ujal sa vedenia 2:1. V ďalšom priebehu mal rodák z Viedenského Nového Mesta vysoké zapojenie prvého servisu, čo mu výrazne uľahčovalo situáciu. Posledný krok však nezvládol. Štyrmi nevynútenými chybami daroval favoritovi vyrovnanie na 5:5. Nakoniec sa dostal k slovu tretí tajbrejk. Aj v ňom dominoval zverenec Nicolása Massúho – 8:6.

• zápas trval 4 hodiny a 10 minút
  • Thiem prestrieľal Nadala 65:49 na víťazné údery
  • na šiesty pokus ho premiérovo zdolal v zápase na tri víťazné sety

„Bola to pre mňa psychicky veľmi ťažká situácia, nikdy som tu nebol tak ďaleko. Podával som na víťazstvo a nezvládol som to. Viedol som, no keď Rafael vo štvrtom sete vyrovnal na 5:5, začínalo sa v podstate od začiatku. Našťastie mi to vyšlo v tajbrejku,“ odľahlo v pozápasovom rozhovore Thiemovi.

Víťaza strhujúceho posledného štvrťfinále čaká v semifinálovej bitke nemecká sedmička žrebu Alexander Zverev, ktorý si dnes poradil so 14. nasadeným Stanom Wawrinkom zo Švajčiarska. Druhú semifinálovú dvojicu tvoria nasadená dvojka a trojka – Srb Novak Djokovič a Švajčiar Roger Federer.