Home Najdôležitejšie Djokovič ovládol maratónske semifinále Wimbledonu proti Nadalovi

Djokovič ovládol maratónske semifinále Wimbledonu proti Nadalovi

LONDÝN – Novak Djokovič (21. v hodnotení ATP) zdolal v semifinále Wimbledonu (34 000 000 GBP, tráva vonku) svetovú jednotku Rafaela Nadala 6:4, 3:6, 7:6(9), 3:6, 10:8. Zápas trval 5 hodín a 25 minút.

Nadal sa zo začiatku len veľmi ťažko presadzoval na servise. Novak Djokovič bol omnoho istejší. Naviac sa mu podaril brejk na 4:3. Vedenie si postrážil až do konca a neskôr na servise po čistej hre premenil prvý setbal.

V druhom dejstve Nadal prelomil Djokovičovo podanie a viedol 3:1, no Srb reagoval ribrejkom. V zápätí sa však Španiel opäť presadil na riterne a tentokrát výhodu potvrdil aj servisom. V závere ustál dve brejkbalové šance a vyrovnal stav stretnutia na 1:1 na sety.

V tretej časti obaja hráči predvádzali nádherný tenis a neponúkali šance pri vlastnom podaní. Rozuzlenie tak prišlo v tajbrejku. Španiel mal tri setbaly, no Djokovič ich odvrátil. Sám sa potom dostal ku setbalu, ale nepremenil ho. V zápätí prišla ďalšia možnosť a tou už nepohrdol a strhol skrátenú hru na svoju stranu výsledkom 11:9.

Za tohto stavu bol zápas prerušený kvôli pravidlu, ktoré hovorí o tom, že v All England Clube sa nesmie hrať dlhšie ako do 23. hodiny tamojšieho času.

Dohrávka sa začala 16 minút trvajúcou hrou na servise svetovej jednotky. Nakoniec ju zvládol Španiel a potom sa rýchlo ujal vedenia 3:0. Srb sa však okamžite vrátil a vyrovnal na 3:3. No za stavu 3:4 opäť stratil servis. Nadal potom pri podaní na víťazstvo odvrátil tri brejkbaly a sám premenil prvý setbal.

Rozhodujúci set priniesol obrovskú drámu. Postupne si svetová jednotka vypracovala päť brejkbalov v dvoch rôznych gemoch. Djokovič ich odvrátil a sám udrel za stavu 9:8. Čistou hrou uzavrel zápas na riterne.

Djokovič upravil vzájomnú bilanciu s Nadalom na 27:25, na grandslamovej pôde ho zdolal piatykrát. „Ťažko hľadám tie správne slová. V hlave si premietam uplynulých 15 mesiacov a spomínam si na zo, čo všetko som musel podstúpiť, aby som postúpil do wimbledonského finále a zdolal najlepšieho hráča na svete. Je to pre mňa fantastický úspech. Chvíľu potrvá, kým si naplno uvedomím, čo som dosiahol. Bol to veľmi výnimočný zápas, jeden z najdlhších, aké som kedy odohral. Mohol dopadnúť akokoľvek, rozhodlo pár loptičiek. Aj Rafa bol veľmi blízko k víťazstvu. Pre takéto zápasy človek hrá tenis. Veľa som toho nenaspal, veď do postele som sa dostal až po polnoci. Dúfam, že v nedeľu budeme s Kevinom Andersonom vôbec schopní nastúpiť. On mal deň voľna, no tiež má v nohách ťažké stretnutia,“ uviedol Srb v prvom pozápasovom rozhovore.

• prvú dvojchybu celého stretnutia predviedol až Novak Djokovič v treťom sete za stavu 4:4