Home Najdôležitejšie Dimitrov šokoval vo štvrťfinálovom maratóne US Open Federera

Dimitrov šokoval vo štvrťfinálovom maratóne US Open Federera

NEW YORK – V druhom štvrťfinále grandslamového US Open (57 000 000 USD, tvrdý povrch vonku) zdolal Grigor Dimitrov z Bulharska švajčiarsku trojku žrebu Rogera Federera 3:6, 6:4, 3:6, 6:4, 6:2.

Švajčiarsky favorit mal optimálny vstup do zápasu. Svojho obľúbeného súpera prevyšoval po všetkých stránkach a vypracoval si náskok 3:0. Postupne sa osmelil aj Dimitrov, ale na riterne v prvom sete spoľahlivo servujúcu turnajovú trojku neohrozil – 6:3.

Druhé dejstvo prinieslo odlišný obraz hry. Výrazné zlepšenie na príjme a eliminácia nepresností priniesli 78. hráčovi rebríčka za stavu 3:2 zaslúžený premiérový brejk. Rodák z Bazileja si ho vzal späť v poslednej možnej chvíli. Po znížení na 4:5 však prekvapivo kopil chyby a podanie druhýkrát v zápase stratil.

V treťom sete sa začali diať po pokojnom úvode od stavu 2:2 divy. „Fedex“ najskôr zahodil tri brejkbaly za sebou, aby si všetko vynahradil v siedmej hre vďaka dvojchybe rodáka z Chaskova. Po zmene strán mu dobrý servis pomohol dostať sa z kritického skóre 15:40 a vzápätí udrel na príjme znova – 6:3.

Do štvrtého dejstva vstúpil lepšie bulharský tenista. K náskoku 2:0 mu výrazne pomohli aj chyby prichádzajúce z opačnej strany kurtu. Tretí muž sveta mal šancu na ribrejk v šiestom geme, no ritern poslal do autu. Následne odolal siedmim brejkbalom, v závere preberal iniciatívu. Trestuhodne však zahodil päť možností vyrovnať na 5:5 a Bulhar si po víťazstve 6:4 vynútil piaty set.

Pred ním sa nechal Švajčiar ošetriť v útrobách štadióna. Po návrate na kurt kazil veľa ľahkých úderov, zdal sa mierne indisponovaný a po pár minútach prehrával 0:4. Koncovka sa len dohrávala. Predzápasový outsider premenil za stavu 5:2 prvý mečbal.

• obaja si pomohli zhodne iba 6 esami
  • Federer prehral tretí päťsetový zápas za sebou
  • dnes využil len 4 brejkbaly zo 14, polovicu z nich po dvojchybe protivníka
  • Dimitrov vyhral nad švajčiarskou legendou premiérovo pri ôsmej konfrontácii
  • v semifinále Grand Slamu je po prvý raz od Australian Open 2017, na US Open takto ďaleko nebol nikdy

„Som jednoducho šťastný. Za nepriaznivého stavu som si hovoril jedinú vec – aby som zostal v zápase. Fyzicky som bol na tom dobre. Dokázal som predviesť niekoľko úderov, ktoré sa dali iba veľmi ťažko odvrátiť,“ povedal šťastný víťaz. New York spozná po prvom semifinále finálového grandslamového debutanta, keďže si v ňom Grigor Dimitrov zmeria sily s Daniilom Medvedevom. Rus dnes vyradil ďalšiu švajčiarsku legendu Stana Wawrinku.