Home Najdôležitejšie Čo Paríž dal, čo vzal: Úžasný maratón i návrat Kvitovej

Čo Paríž dal, čo vzal: Úžasný maratón i návrat Kvitovej

PARÍŽ – Máme za sebou úvodný hrací deň Roland Garros 2017. V nedeľu bolo na programe tradične po 16 zápasov mužskej i ženskej dvojhry. Prejdite si s nami to najzaujímavejšie, čo sa v Paríži udialo.

Muži:

Z ôsmich nasadených tenistov, ktorí zasiahli do hry, sa po prvom zápase porúčal jediný – Gilles Müller (26. nasadený). Luxemburský servisman prehral 6:7(4), 7:6(2), 2:6, 2:6 so Španielom Guillermom Garcíom-Lópezom.

Najväčšími hviezdami programu boli Dominic Thiem (6.) a Grigor Dimitrov (11.). Rakúšan, ktorý patrí medzi najväčších vyzývateľov Rafaela Nadala, deklasoval 6:4, 6:0, 6:2 Bernarda Tomiča. Kontroverzný Austrálčan si vyslúžil na začiatku 3. setu za svoj laxný prístup dokonca piskot divákov. Bulhar Dimitrov zdolal hladko 6:2, 6:3, 6:4 domáceho veterána Stéphana Roberta.

Jediný skreč má na svedomí Rus Daniil Medvedev, ktorý to „zabalil“ vo 4. dejstve súboja s domácou voľnou kartou Benjaminom Bonzim.

Duel Steve Johnson – Juiči Sugita bol za stavu 6:3, 6:3, 6:7(4), 2:4 z pohľadu Američana prerušený pre tmu, Japonec sa pokúsi senzačný obrat zavŕšiť zajtra.

Prvý hrací deň v číslach:

• trojsetové zápasy: 8
  • štvorsetové zápasy: 5
  • päťsetové zápasy: 2
  • najdlhší zápas: Marco Trungelliti vs Quentin Halys 3:6, 6:7(4), 7:6(2), 6:4, 6:4 (3 hodiny a 54 minút)
  • najkratší zápas: Dominic Thiem vs Bernard Tomič 6:4, 6:0, 6:2 (1 hodina a 20 minút)

Ženy:

Medzi ženami sa toho „zomlelo“ oveľa viac.

Všetci s napätím očakávali najmä návrat Češky Petry Kvitovej (15. nasadená). Skeptici jej neverili, no dostali jasnú odpoveď. Dvojnásobná wimbledonská víťazka zdolala Američanku Juliu Boserupovú suverénne 6:3, 6:2.

Dlho sa bude spomínať aj na americko-nemeckú bitku medzi Madison Brengleovou a Juliou Görgesovou. Prvá menovaná vyhrala po obrovskom boji 1:6, 6:3, 13:11 a je pravdepodobné, že dlhší rozhodujúci set už tento rok medzi ženami neuvidíme.

Do histórie sa zapísala aj ďalšia Nemka – Angelique Kerberová (1.). Po prehre 2:6, 2:6 s Ruskou Jekaterinou Makarovovou sa stala prvou svetovou jednotkou v tzv. otvorenej ére, ktorá neprešla 1. kolom Roland Garros!

Z nasadených tenistiek vypadli aj Chorvátka Mirjana Lučičová-Baroniová (22.) a Talianka Roberta Vinciová (31.). Semifinalistka Australian Open podľahla po výsledku 3:6, 3:6 Cagle Buyukakcayovej z Turecka, talianska bojovníčka nestačila po setoch 3:6, 6:3, 2:6 na Portoričanku Mónicu Puigovú.

• dvojsetové zápasy: 11
  • trojsetové zápasy: 5
  • najdlhší zápas: Madison Brengleová vs Julia Görgesová 1:6, 6:3, 13:11 (2 hodiny a 47 minút)
  • najkratší zápas: Océane Dodinová vs Camila Giorgiová 6:2, 6:3 (1 hodina a 6 minút)