Home Najdôležitejšie Čo Melbourne dal, čo vzal: Slzy Rogera Federera

Čo Melbourne dal, čo vzal: Slzy Rogera Federera

by Tomas Hmira

MELBOURNE – Posledný deň prvého vrcholu sezóny, poslední traja víťazi.

V ranných hodinách stredoeurópskeho času sa z víťazstva v mixe tešila dvojica Gabriela Dabrowská a Mate Pavič. Vo finále si poradili s Indom Rohanom Bopannom a Maďarkou Timeou Babosovou 2:6, 6:4, 11:9. Chorvát získal včera titul aj v súťaži mužskej štvorhry.

Víťazi si rozdelia prémiu 175 000 USD a prisľúbili fanúšikom, že to spolu ešte určite skúsia.

Od 9:30 prišiel na rad bonbónik v podaní Rogera Federera a Marina Čiliča. Pre Švajčiara šlo o tridsiate grandslamové finále, pre Chorváta o tretie. Skúsenosti sa ukázali ako kľúčové. A to v úvode a závere stretnutia. Hrajúca legenda vyhrala 6:2, 6:7(5), 6:3, 3:6, 6:1.

Čilič nateraz prišiel o možnosť stať sa prvých Chorvátom, ktorý vyhrá v Melbourne. Rovnako sa nestal štvrtým tenistom po Nadalovi, Djokovičovi a del Potrovi, ktorý dokázal zdolať Federera vo finále grandslamu. A nepodarilo sa mu ani pričleniť sa ku Stanovi Wawrinkovi, ktorý ako jediný hráč vyhral mimo veľkej štvorky (Federer, Nadal, Murray, Djokovič) viac ako jeden grandslamový titul.

Zabudnime na to, čo sa nestalo a sústreďme sa na realitu. A tou je jubilejný 20. grandslamový titul Rogera Federera. V poradí šiesty na Australian Open (vyrovnal rekord Novaka Djokoviča a Roya Emersona ). Švajčiar sa dokonca stal prvým tenistom v histórii, ktorému sa podarilo vyhrať na dvoch grandslamoch minimálne šesťkrát (osemkrát vyhral vo Wimbledone).

Okrem toho je blízko opäť sa stať svetovou jednotkou. Naposledy bol lídrom 28. októbra 2012. Matematika je jednoduchá. Ak Rafael Nadal neobháji 300 bodov na turnaji v Acapulcu, na pozíciu jednotky sa dostane Federer.